Kina1000 - Brev
25 c. på brev fra Shanghai annulleret med utydeligt stempel til København, Danmark. Påskrevet "Europa via Siberia".
Lot: 317788
Lot: 317788
8 øre helsagskuvert annulleret med skibsstempel "Fra Aarhus" til Kjøbenhavn. Ank.stemplet Kjøbenhavn d. 5.7.1901.
Lot: 317473
10 pfg. Germania på brevkort (Postdampfer "Prinz Adalbert") annulleret med skibsstempel Korsør-Kiel DPSK:POSTKT: No. 4 d. 17.7.190x og sidestemplet Postdampfer "prinz Adalbert" Kiel - Korsør til Halmstad, Sverige. Fold.
Lot: 317692
10 pfg., 15 pfg. og 25 pfg. Weimar udg. i parstykker på 1 mk. frankeret luftpost ekspresbrev stemplet Weimar Luftpost d. 16.7.1919 til Berlin.
Lot: 316182
5 pfg. Germania på brevkort annulleret Heisagger d. 24.6.1903 til kastvraa pr. Simmerstedt - omadresseret til pr. Sommerstedt.
Lot: 314738
15 pfg. Hindenburg helsagsbrevkort annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde - Gedser F.74 d. 21.8.1930 til Berlin. Uden meddelelse på bagsiden.
Lot: 316964
5 øre Bølgelinie (3) på brev annulleret med brotype Ia Sandby d. 1.1.1928 til Uggerløse pr. Kalundborg.
Lot: 311834
4 øre og 8 øre (par) Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Nibe Apotek stemplet Nibe d. 3.7.1922 til Ø. Hornum pr. Støvring. Returneret med påskrift: "Adr. død".
Lot: 317896
15 øre Karavel på brev fra København d. 6.12.1939 til Reykjavik, Island. Uden tegn på censur.
Lot: 313020
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel MAARE og sidestemplet Ørbæk d. 26.5.1911 til Naarup St.
Lot: 316981
"Vikingen" - Organ for alle vikinge-ætlinger i Midt-Östen ved DANOR BN, UNEF Hospital, UNEF HQ og UNTSO. No. 6 - 20.2.1965. 10 sider soldater avis for de nordiske FN-styrker i mellemøsten.
Lot: 311787
40 pfg. Hindenburg på brev annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser-Warnemünde Fb d. 24.3.1934 til Philadelphia, USA. Åbnet af tysk toldkontrol i Warnemünde.
Lot: 317787
25 pfg. Hindenburg på brev fra Warnemünde d. 20.8.1937 til Götebirg, Sverige - eftersendt til Gottskär. Åbnet af tysk toldkontrol med banderole stemplet Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde Fb d. 20.8.1939.
Lot: 317481
2 pfg. Germania på lokalt brevkort annulleret med enringsstempel Rinkenis d. 16.2.1906.
Lot: 313150
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel RINGEBY og sidestemplet Rønne d. 8.12.1914 til Nylars pr. Køllergaard St. Ank.stemplet med brotype Ia Kjøllergaard d. 9.12.1914.
Lot: 317882
10 öre Oscar II på brevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel "Fra Danmark M." og sidestemplet både Kjøbenhavn d. 28.8.1907 og "Paquebot" til Østrig.
Lot: 317451
15 øre Karavel på brevkort annulleret med brotype IIIb Rønne d. 4.8.1927 til Berlin, Tyskland.
Lot: 314901
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1916 på lokalt julekort dateret Børsholtgaard annulleret med stjernestempel HORNE til Bjerne Mark pr. Faaborg.
Lot: 314129
5 pfg. Germania helsagsbrevkort annulleret Osterlinnet *(Schleswig)* d. 1.2.1912 til Arrild.
Lot: 314722
15 øre Karavel på brev annulleret med udslebet stjernestempel SUMBØ og sidestemplet med klipfiskstempel Vaag d. 22.11.1937 til Slagelse.
Lot: 316706
20 øre Chr. X på firmakuvert annulleret med udslebet stjernestempel ULBJERG til København.
Lot: 314442