1905 - Island1000 - Brev - 34C
5 øre Våben i parstykke på brevkort fra Kjøbenhavn d. 8.4.1905 til Reykjavik, Island. Ank.stemplet i Reykjavik d. 16.4.1905. Påskrevet: pr S/S "Laura" via Leith (Scotland).
Lot: 316381
Lot: 316381
4 øre Bølgelinie og 8/12 øre Provisorium i parstykke på brev fra Nibe d. 2.10.1924 til København.
Lot: 317895
90 øre Postbefordring (4) og 100+20 øre Idrætsmærke på anbefalet brev stemplet M/S Disko d. 9.5.1976 til Hannover, Tyskland. Medfølger postkvittering for afsendelse af brevet med trodat-stempel M/S DISKO POSTSTATION 3991 d. 10.8.1976.
Lot: 317796
15 øre Våben i parstykke på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 8.12.1903 til Rudkøbing.
Lot: 317727
10 øre Bølgelinie på lokalbrev annulleret med udslebet stjernestempel ALLINDEMAGLE og sidestemplet Ringsted d. 24.7.1940 til Ringsted.
Lot: 314206
1 c. på tryksags kort (Roosevelt Ave., Cristobal, Canal Zone, Panama) stemplet Panama d. 4.3.1912 til Esbjerg, Danmark.
Lot: 314373
9 ps. (par), 4 As. og 1 R. George VI på luftpostbrev fra Calcutta d. 1.11.1939 til København, Danmark - omadresseret i København d. 18.11.1939. Åbnet af lokal indisk censur og luftpost markering annulleret med 2 røde bjælker i London.
Lot: 313911
15 øre Chr. X på brevkort (Dansk forlægning i Tyskland) annulleret Den danske Brigade 1 * i Tyskland * d. 5.6.1949 til København.
Lot: 311295
15 øre H. C. Andersen på fortrykt kuvert fra "Dansk Blindesamfund" i København d. 12.11.1935 til Holbæk.
Lot: 314275
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med svagt nr.stempel "18" (?) og sidestemplet Frederiksborg d. 10.12.185x til Etatsraad Horn, Ridder af Dannebrogen, Chef for Finansministeriet i København. På bagsiden rødt laksegl.
Lot: 313844
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel SIMMERBØLLE (type II) og sidestemplet Rudkjøbing d. 5.1.1916 til Bred.
Lot: 317784
Postgebiet Ob. Ost. 7½ pfg. Germania helsagsbrevkort fra Bialystok d. 26.9.1917 til Butrimentzi via Olita i Geb. Wilna. Violet censurstempel "B".
Lot: 316168
5 öre helsasgsbrevkort fra Näfveqvarn (Nävekvarn) annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP no. 69 d. 13.6.1894 til Lidköping. Stemplet benyttet ombord på S/S "Bråviken" på ruten Norrköping - Nävekvarn.
Lot: 317793
10 pfg. Germania på brevkort (fra menukort ombord på Norddeutscher Lloyd dampskib "Prinzess Irene") annulleret med skibsstempel Deutsche Ost-Asiatische Linie c d. 13.3.1901 og sidestemplet både Suez og Alexandria til Apenrade i Nordslesvig.
Lot: 317789
5 øre Chr. X på brevkort (Fakkegravs Hotels have, Vejle) annulleret med reserve bureaustempel (R3/R4) Nørrejyllands JB.PKT. T.188 d. 18.12.1915 til Kirkehelsinge skole pr. Gørlev. Reservestempel benyttet på strækningen Vejle-Herning 1914-1919.
Lot: 316940
30 pfg. Germania single på anbefalet brev fra Gramm (Schleswig) d. 13.4.1915 til danske generalkonsulat i Hamburg.
Lot: 314755
20 øre Genforening med variant, "uden perle i 0 i 1920" (no. 15 i arket), på brev fra Aalborg d. 14.6.1921 til Nibe.
Lot: 316505
1859. Ufrankeret tjenestebrev mærket "Ktma" med laksegl fra Lolland Falster Stifts Amt og antiqua Nykiöbing paa Falster d. 1.4.1859 til Liselund pr. Stubbekjøbing.
Lot: 314006
4 sk. Krone/Scepter på dampskibsbrev med indhold dateret Grenaa d. 7.5.1866 påskrevet "pr. Randers" annulleret "1" og på bagsiden ank.stemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 8.5.1866 til Kjøbenhavn.
Lot: 317703
12 pfg. Hitler på brev påskrevet "Durch Deutsches Dienstpostamt Oslo" stemplet Deutsche Dienstpostamt / c / Oslo d. 11.12.1942 til Berlin, Tyskland. Fra Deutsche Zeitung in Norwegen, Oslo über Berlin N4. Passér stemplet "Ao" ved den tyske censur i Oslo.
Lot: 316186
10 pfg. helsagsbrevkort annulleret med enringsstempel Apenrade ** d. 11.12.1885 til København, Danmark.
Lot: 314783