10/7 kop. Provisorium i 3-stribe på bagsiden af anbefalet brev fra Petrograd d. 23.8.1917 til Mont la Ville, Schweiz - eftersendt til Lausanne. Åbnet af russisk censur i Petrograd og af den franske censur i London med censorstempel 920.

1917 - RuslandBrev

10/7 kop. Provisorium i 3-stribe på bagsiden af anbefalet brev fra Petrograd d. 23.8.1917 til Mont la Ville, Schweiz - eftersendt til Lausanne. Åbnet af russisk censur i Petrograd og af den franske censur i London med censorstempel "920".
Lot: 318537

10 øre Chr. X på lokalt korrespondancekort annulleret med udslebet stjernestempel LUNDEBORG og sidestemplet Gudme d. 13.5.1943 til Gudme.

1943 - Danmark5700 - Brev - SK 0822

Lot: 314175

Luftfeldpost mærke (par) på luftfeltpostbrev stemplet Feldpost d. 6.7.1944 fra soldat ved Feldpost nr. 23711 (=  2. Sanitäts-Kompanie 241, Ukraine) til dansk kvindelig frivillig Hedvig Bentzen ved feldpost nr. 57884 C =  Schiffahrtsleitstelle der Transportflotte Speer Tromsö, Norge. Fuld indhold med håndtegnet kvinde.

1944 - TysklandBrev

Lot: 316192

1820. Brevomslag dateret Calcutta d. 21.1.1820 påskrevet pr. Duke of Lanigden til Mesrs John Gladstone i Liverpool, England. Rammestempel India Letter Liverpool. På bagsiden lille S stempel af ukendt betydning.

1820 - IndienBrev

1820. Brevomslag dateret Calcutta d. 21.1.1820 påskrevet "pr. Duke of Lanigden" til Mesrs John Gladstone i Liverpool, England. Rammestempel "India Letter Liverpool". På bagsiden lille "S" stempel af ukendt betydning.
Lot: 318554

2½d George V på brev fra Constantinople annulleret d. 1.8.1919 til Trollhättan, Sverige. Rammestempel: Censored by Military Authority no. 5.

1919 - EnglandBrev

Lot: 318485

2 øre Bølgelinie og 8 øre Chr. X på lokalbrev i Nibe d. 3.7.1922.

1922 - Danmark9240 - Brev - 78, 99

Lot: 316269

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med Esrom-type stempel VTOFTE og sidestemplet brotype IIIb Faxe d. 14.4.1914 til Jomfruens Egede pr. Faxe.

1914 - Danmark4640 - Brev - SK 1585

Lot: 316986

50 öre Gustaf single på adressekort for pakke med bøger fra Östersund d. 17.4.1914 til soldat i Umeå. Fold.

1914 - SverigeBrev

Lot: 316325

5 pfg. Germania på brevkort stemplet Scherrebek *(Schleswig)* d. 17.10.1913 til Tønder.

1913 - Slesvig6780 - Brev - DAKA 158.05

Lot: 313145

40 øre Fr. IX og Barnahjalpar grunnurin mærkat på julekort fra Tórshavn d. ?.12.1965 til Midvág.

1965 - Færøerne3800 - Brev - 431

Lot: 314586

50 øre Ørsted og Julemærke 1951 (13) på for- og bagside af brev fra Horsens d. 13.12.1951 til Isleworth, England.

1951 - Danmark8700 - Brev - 330

Lot: 318588

5 øre Bølgelinie og 15 øre Chr. X i 3-stribe på anbefalet brev annulleret med fejlindstillet brotype Ia Sønderholm d. 21.6.1914 (skal være 1924) til Nibe. Blanco-rec. etiket med liniestempel Sønderholm.

1924 - Danmark9240 - Brev - 122, 70

5 øre Bølgelinie og 15 øre Chr. X i 3-stribe på anbefalet brev annulleret med fejlindstillet brotype Ia Sønderholm d. 21.6.1914 (skal være 1924) til Nibe. Blanco-rec. etiket med liniestempel "Sønderholm".
Lot: 318254

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Snedsted d. 11.1.1898 til Skive.

1898 - Danmark7752 - Brev - EB 17

Lot: 316509

6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret Rønne d. 26.3.1946 og sidestemplet med posthornstempel HUMLEDAL (TEJN) til P. Thomassen, Gentofte.

1946 - Danmark3784 - Brev - SK 59.3

Lot: 318112

10 øre Våben på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn K.B. d. 4.6.1891 til Göteborg. Retur med ovalt stempel RETUR, samt på bagsiden 2-sproget etiket Adressen oriktig og RØDT stempel fra Göteborg d. 4.6.1891.

1891 - Danmark1000 - Brev - 35

10 øre Våben på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn K.B. d. 4.6.1891 til Göteborg. Retur med ovalt stempel "RETUR", samt på bagsiden 2-sproget etiket "Adressen oriktig" og RØDT stempel fra Göteborg d. 4.6.1891.
Lot: 318465

5 pfg. Germania på brevkort annulleret med enringsstempel Löitkirkeby d. 25.3.1908 til Aabenraa.

1908 - Slesvig6221 - Brev - DAKA 108.01

Lot: 313159

40 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 207) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie i parstykke fra Allinge d. 5.7.1967 til Rørvig pr. Nykøbing S. Violet stempel: Forsendelsen er forsinket på grund af forkert adresse. Rette adresseposthus er: RØRVIG.

1967 - Danmark3770 - Brev - EB 128, 246

40 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 207) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie i parstykke fra Allinge d. 5.7.1967 til Rørvig pr. Nykøbing S. Violet stempel: "Forsendelsen er forsinket på grund af forkert adresse. Rette adresseposthus er: RØRVIG".
Lot: 318183

5 pfg. Germanis på brevkort (Gruss aus Soolbad Rhotenfelde) stemplet Gjenner d. 7.9.1903 til Tondern.

1903 - Slesvig6222 - Brev - DAKA 53.02

Lot: 314756

40 øre Fr. IX og Julemærke 1968 på julekort annulleret med svagt stempel d. 21.12.1968 til Horne pr. Faaborg - omadresseret med liniestempel HORNE FYN.

1968 - Danmark5641 - Brev - 431

40 øre Fr. IX og Julemærke 1968 på julekort annulleret med svagt stempel d. 21.12.1968 til Horne pr. Faaborg - omadresseret med liniestempel "HORNE FYN".
Lot: 316751

5 øre Våben på brevkort annulleret med uldent stjernestempel KJØLLERGAARD og sidestemplet bureau Rønne - Nexø T.8 d. 3.11.1904 til Kjøbenhavn.

1904 - Danmark3711 - Brev - SK 0706

Lot: 318144

Fortegnelse over avismodtagere i Kvivig - M.Form. Nr. 16 (14/11 1919) med brotype IIIb Thorshavn d. 4.1.1922. Revet i toppen.

1922 - Færøerne3800 - Brev

Lot: 318585