15 øre Karavel på DFDS Radiobrev formular annulleret Fra Aalborg og sidestemplet København d. 6.7.1934 til København. Meddelelse fra Englandsbåden M/S Esbjerg modtaget ombord på DFDS provinsbåden S/S Kjøbenhavn.

1934 - Danmark1000 - Brev - 203

15 øre Karavel på DFDS Radiobrev formular annulleret "Fra Aalborg" og sidestemplet København d. 6.7.1934 til København. Meddelelse fra Englandsbåden M/S "Esbjerg" modtaget ombord på DFDS provinsbåden S/S "Kjøbenhavn".
Lot: 317701

5 öre Oscar II på brevkort (Kullen) annulleret med skibsstempel Fra Sverige L. og sidestemplet Kjøbenhavn d. 12.6.1905 til København, Danmark.

1905 - Danmark1000 - Brev

5 öre Oscar II på brevkort (Kullen) annulleret med skibsstempel "Fra Sverige L." og sidestemplet Kjøbenhavn d. 12.6.1905 til København, Danmark.
Lot: 317732

5 øre Chr. X i parstykke på brevkort fra Odense d. 21.2.1917 til Eskifjördur, Island. Uden tegn på censur.

1917 - Danmark5000 - Brev - 68

Lot: 313511

20 s. Løve i parstykke på anbefalet brev fra Tallinn Vaksal d. 13.9.1930 til København, Danmark.

1930 - Estland1000 - Brev

Lot: 318586

10 pfg. Germania på brevkort stemplet Aarösund d. 4.11.1904 til Ladegaard I pr. Hadersleben.

1904 - Slesvig6193 - Brev - DAKA 02.06

Lot: 314786

20 øre Chr. X på brev annulleret med udslebet stjernestempel FAABORG og sidestemplet Varde d. 9.8.1943 til Roskilde.

1943 - Danmark6800 - Brev - SK 0285

Lot: 314199

1867. Fattigsag med attest fra Hasle Freersløv Pastorat pr. Ringsted d. 31.12.1866 med antiqua Rønnede d. 1.1.1867 til Forstanderskabet for Hvidovre Sogn pr. Frederiksberg - ændret til pr. Kjøbenhavn og befordret med fodpost med stempel F:P: d. 3.1.1867.

1867 - Danmark4683 - Brev

Lot: 316256

35 øre Chr. X single på adressebrev for pakke fra Aalborg d. 30.9.1918 til Nibe.

1918 - Danmark9000 - Brev - 73

Lot: 318259

15 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel KOLDBY THY og sidestemplet Hørdum d. 3.11.1924 til Struer.

1924 - Danmark7752 - Brev - SK 0730

Lot: 314123

5 øre Våben i parstykke på BREVFORSIDE annulleret med stjernestempel GREISDAL og sidestemplet Veile d. 23.9.1903 og bureau Veile - Give T.5 d. 23.9.1903 til Viby skole pr. Aarhus.

1903 - Danmark7100 - Brev - SK 0416

Lot: 311847

Manila-mærke for luftpost sæk fra København Lufthavn til Danish Foces UNEF Base Post Office, Beyrouth Liban dateret d. 22.6.1965. Iflg. påtegning antagelig befordret med SAS flyver SK 871.

1965 - DanmarkBrev

Manila-mærke for luftpost sæk fra København Lufthavn til "Danish Foces UNEF Base Post Office, Beyrouth Liban" dateret d. 22.6.1965. Iflg. påtegning antagelig befordret med SAS flyver "SK 871".
Lot: 318496

4 cents, 6 cents og 50 cents på luftpostbrev fra Cincinnati d. 23.5.1943 til England. Åbnet af amerikansk censur no. 6875 med tilføjet håndskrevet censur-no. 6812.

1942 - USABrev

Lot: 316993

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med lapidar Esrom d. 30.5.1906 via Fredensborg til Helsingør.

1906 - Danmark3240 - Brev - 52

Lot: 313720

20 øre Chr. X (2) på brev fra København d. 4.4.1921 til Klagenfurt, Kärnten, Deutschösterreich. Interessant indhold skrevet på dansk af dansk plejemor til tidligere Wienerbarn.

1921 - Danmark1000 - Brev - 71

Lot: 318524

10 pfg. Germania på brevkort (Reichspostdampfer Zieten, NDL) annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Australische Hauptlinie f d. 13.1.1910 til Nr. Rugby, England.

1910 - TysklandBrev

10 pfg. Germania på brevkort (Reichspostdampfer "Zieten", NDL) annulleret med skibsstempel Deutsche Seepost Australische Hauptlinie f d. 13.1.1910 til Nr. Rugby, England.
Lot: 318548

15 øre Karavel på brev fra København d. 28.1.1940 til Reykjavik, Island. Uden tegn på censur.

1940 - Danmark1000 - Brev - 203

Lot: 313029

20 c. på brev fra Antofagasta d. 15.11.1916 til Slagelse, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 1090.

1916 - Chile4200 - Brev

Lot: 313888

5 pfg. Germania på brevkort dateret Fjelstrup annulleret med bureaustempel Hadersleben - Christiansfeld Bahnpost Zug 5 d. 6.8.1910 til Haderslev.

1910 - Slesvig6140 - Brev - DAKA 260.01

Lot: 313078

5/4 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 15 øre Våben i parstykke sendt anbefalet fra Aarhus d. 17.3.1905 til Berlin, Tyskland.

1905 - Danmark8000 - Brev - KV 25, 38

Lot: 318478

5 pfg. helsagsbrevkort annulleret med enringsstempel Bülderup Bau d. 11.12.1896 til Bröns.

1896 - Slesvig6372 - Brev - DAKA 32.01

Lot: 313181

1860. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. med antiqua Kolding d. 8.10.1860 til Haderslev. Ank.stemplet antiqua Haderslev d. 9.10.1860 og udtakseret i 6 sk. porto.

1860 - Danmark6000 - Brev

1860. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T. med antiqua Kolding d. 8.10.1860 til Haderslev. Ank.stemplet antiqua Haderslev d. 9.10.1860 og udtakseret i "6" sk. porto.
Lot: 314749