5 cents MacDonell og 25 cents Pacific Clipper på luftpostbrev påskrevet Clipper Service via Lisbon-Rome fra New York d. 31.5.1940 til Berlin, Tyskland - eftersendt til Zoppot (Danzig).Åbnet af tysk censur.

1940 - USABrev

5 cents MacDonell og 25 cents Pacific Clipper på luftpostbrev påskrevet "Clipper Service via Lisbon-Rome" fra New York d. 31.5.1940 til Berlin, Tyskland - eftersendt til Zoppot (Danzig).Åbnet af tysk censur.
Lot: 313196

10 pfg. Germania i parstykke på brevkort dateret i Hamburg annulleret med skibsstempel Korsør-Kiel DPSK:POSTKT: No. 4 d. 30.7.1908 til Rosendala, Sverige.

1908 - Danmark4220 - Brev

Lot: 318471

20 øre Chr. X single på brev fra Kjøbenhavn d. 19.1.1916 til Bangkok, Siam. Ank.stemplet i Bangkok d. 28.2.1916. Uden tegn på censur.

1916 - Danmark1000 - Brev - 71

Lot: 311768

1d George V helsagskuvert opfrankeret med 1d George V (3) fra Leeds d. 1.8.1914 til Charlottenburg b. Berlin, Tyskland. Brevet passér stemplet af den tyske censur i Köln-Deutz, da det er afsendt inden krigsudbruddet. Skader på bagsiden.

1914 - EnglandBrev

Lot: 318522

15 øre Chr. X på brevkort (Gisselfeld) annulleret med bureaustempel Næstved - Mern T.5 d. 9.8.1920 til Hyllinge.

1920 - Danmark4700 - Brev - 70

Lot: 316976

3 kop. Våben og 7+8 kop. Velgørenhed på brev fra Tsarskoe Selo d. 7.7.1917 til Genéve, Schweiz. Åbnet af russisk censur i Petrograd og fransk censur no. 309 i Marseille

1917 - RuslandBrev

Lot: 318514

5 öre helsagsbrevkort fra Borgholm på Øland annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP No. 23 d. 16.8.1889 til Wexiö. Stempel benyttet ombord på S/S Kalmarsund No. 4 på ruten Kalmar-Borgholm-Mönsterås.

1889 - SverigeBrev

5 öre helsagsbrevkort fra Borgholm på Øland annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP No. 23 d. 16.8.1889 til Wexiö. Stempel benyttet ombord på S/S "Kalmarsund No. 4" på ruten Kalmar-Borgholm-Mönsterås.
Lot: 317791

5 øre Våben på underfrankeret brevkort (Færgen Prins Christian) annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Warnemünde Bahnpost Zug 58 d. 25.4.1904 til København, Danmark. Sort T-stempel og udtakseret i 10 øre dansk porto.

1904 - Danmark1000 - Brev - 34B

5 øre Våben på underfrankeret brevkort (Færgen "Prins Christian") annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Warnemünde Bahnpost Zug 58 d. 25.4.1904 til København, Danmark. Sort "T"-stempel og udtakseret i 10 øre dansk porto.
Lot: 317470

½d, 1d og 3d George V på anbefalet brev fra Edinburgh d. 1.8.1914 til Hamburg, Tyskland. Brevet passér stemplet Freigegeben / Auslandstelle Cöln-Deutz og ankommet til Hamburg d. 10.8.1914. Ikke tilbageholdt, da brevet er afsendt inden krigsudbruddet.

1914 - EnglandBrev

½d, 1d og 3d George V på anbefalet brev fra Edinburgh d. 1.8.1914 til Hamburg, Tyskland. Brevet passér stemplet "Freigegeben / Auslandstelle Cöln-Deutz" og ankommet til Hamburg d. 10.8.1914. Ikke tilbageholdt, da brevet er afsendt inden krigsudbruddet.
Lot: 318523

30 øre Fr. IX på rudekuvert fra Telegraf og Rigstelefon - T78 (4-54 C6) - stemplet Odense d. 11.4.1961. På bagsiden liniestempel: Odense Telegrafkontor.

1961 - Danmark5000 - Brev - 337

Lot: 313095

Ufrankeret portopligtig tjenestebrev med opkrævning stemplet Hadersleben *(Schleswig)1* d. 30.5.1914 til Hamburg. Udtakseret i 20 pfg. porto.

1914 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 58.19

Ufrankeret portopligtig tjenestebrev med opkrævning stemplet Hadersleben *(Schleswig)1* d. 30.5.1914 til Hamburg. Udtakseret i "20" pfg. porto.
Lot: 314747

30 øre Fr. IX på fortrykt kuvert fra Hjørring annulleret København d. 22.10.1956 og sidestemplet med skibsstempel Fra Aalborg til København.

1956 - Danmark9800 - Brev - 337

30 øre Fr. IX på fortrykt kuvert fra Hjørring annulleret København d. 22.10.1956 og sidestemplet med skibsstempel "Fra Aalborg" til København.
Lot: 317464

3 cents Goethals (par) på luftpostbrev fra soldat ved 19th Mat. Sqd. stemplet Albrook Field, Canal Zone d. 8.6.1942 til Memphis, USA. Unit censur no. 00005.

1942 - USABrev

Lot: 317672

Ufrankeret feltpostbrevkort (Kiel) dateret d. 30.10.1915 til Sonthafen. Briefstempel: Kaiserliche Marine Kommando S.M.Hilfskriegsschiff Prinz Adalbert - tidl. postdamper på Korsør-Kiel ruten.

1915 - TysklandBrev

Ufrankeret feltpostbrevkort (Kiel) dateret d. 30.10.1915 til Sonthafen. Briefstempel: Kaiserliche Marine Kommando S.M.Hilfskriegsschiff "Prinz Adalbert" - tidl. postdamper på Korsør-Kiel ruten.
Lot: 317480

2½d George V på brev fra Port Nolloh d. 18.9.1916 via Petrograd til Nagu, Finland. Åbnet af russisk censur, men banderole mangler.

1916 - SydafrikaBrev

Lot: 318528

20 øre Fr. IX i parstykke på luftpostbrev fra Gentofte d. 7.6.1948 til Paris, Frankrig. Fra Haldor Topsøe.

1948 - Danmark2820 - Brev - 307

Lot: 314580

5 c., 12 c. og 25 c. George VI på luftpostbrev noteret Imperial Airways fra Penang d. 16.8.1938 til København, Danmark.

1938 - Straits Settlements1000 - Brev

5 c., 12 c. og 25 c. George VI på luftpostbrev noteret "Imperial Airways" fra Penang d. 16.8.1938 til København, Danmark.
Lot: 316217

7½ pfg. og 15 pfg. Germania på brev fra Frankenau d. 20.7.1917 til Christiania, Norge. Returneret med stempel Zurück. Unzulässig weil verschlossen.. På bagsiden Returpostoblat fra Kais. Oberpostdirektion i Erfurt.

1917 - TysklandBrev

7½ pfg. og 15 pfg. Germania på brev fra Frankenau d. 20.7.1917 til Christiania, Norge. Returneret med stempel "Zurück. Unzulässig weil verschlossen.". På bagsiden Returpostoblat fra Kais. Oberpostdirektion i Erfurt.
Lot: 318533

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med uldent stjernestempel AUNEDE og sidestemplet bureau Nykjøbing - Nakskov T.6 d. 8.6.1908 til Rærbæk. Ank.stemplet i Rørbæk d. 9.6.1908.

1908 - Danmark4900 - Brev - SK 0111

Lot: 314160

20 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel GUDBJERG og sidestemplet Gudme d. 16.4.1943 til København.

1943 - Danmark5892 - Brev - SK 0430

Lot: 314195

10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort fra Sandvig d. 10.7.1922 til København. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet Kjøbenhavn d. 11.7.1922.

1922 - Danmark3785 - Brev - 124, P 12

Lot: 318178