5 öre Oscar på brevkort dateret Harö annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP No. 148 (= Stockholm-Sollenkroka-Möja) d. 20.10.1903 til Stockholm. Stempel benyttet ombord på S/S Skärgården.

1903 - SverigeBrev

5 öre Oscar på brevkort dateret Harö annulleret med dampskibsstempel Ångbåts PXP No. 148 (= Stockholm-Sollenkroka-Möja) d. 20.10.1903 til Stockholm. Stempel benyttet ombord på S/S "Skärgården".
Lot: 317485

5 pfg. Germania på brevkort stemplet Jordkirch (Kr. Apenrade) d. 7.1.1916 til Aabenraa.

1916 - Slesvig6391 - Brev - DAKA 69.03

Lot: 313168

15 øre Karavel på brev annulleret med tydeligt brotype IIIc Thorshavn d. 27.11.1937 til Slagelse.

1937 - Færøerne3800 - Brev - 203

Lot: 316685

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 88-H) annulleret med brotype IIb Skærbæk sn1 d. 18.5.1928 til Randers.

1928 - Slesvig6780 - Brev - DAKA 158.06

Lot: 314706

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på 4-farve frankeret brevkort annulleret med brotype IIIb Sandvig d. 31.5.1914 til Potsdam, Tyskland.

1914 - Danmark3785 - Brev - 77, 78, 79, 80

Lot: 314908

5 øre Våben på brevkort (Kjølstrup kirke) annulleret med stjernestempel KJØLSTRUP og sidestemplet bureau Odense - Dalby T.5 d. 24.4.1906 til Kjøbenhavn.

1906 - Danmark5360 - Brev - SK 0707

Lot: 318201

15 øre helsagskuvert (fabr. 51-R) opfrankeret med 25 øre Karavel sendt anbefalet og annulleret med brotype Vc Fredericia 1. sn1 d. 21.1.1936 til København.

1936 - Danmark7000 - Brev - KV 48, 214

Lot: 316697

Manila mærke for luftpostsæk fra DANCON/UNFICYP (Danske FN styrker på Cypern) d. 27.8.1977 med flyver CY326 og BE744 via London til København Omk.

1977 - Danmark1000 - Brev

Lot: 318501

10 øre Frimærkejubilæum (par) på brevkort (Salonschnelldampfer Odin) stemplet Rønne JB.P.E. d. 27.6.1926 og sidestemplet Salon-Schnelldampfer Odin Auf hoher See til Tyskland.

1926 - Danmark3700 - Brev - 154

10 øre Frimærkejubilæum (par) på brevkort (Salonschnelldampfer "Odin") stemplet Rønne JB.P.E. d. 27.6.1926 og sidestemplet Salon-Schnelldampfer "Odin" Auf hoher See til Tyskland.
Lot: 317711

30 øre Chr. X single på retur Indkasserings-Postanvisning fra Nibe d. 4.10.1920 til Vægger - eftersendt til Aars.

1920 - Danmark9240 - Brev - 103

Lot: 317717

Fynske Privatbaner Fragtgods-Fragtbrev med 40 øre (3) og 100 øre S.F.J. fragtmærker annulleret med ovalt stempel HØJRUP * R.F.B. * d. 6.10.1942 til Odense.

1942 - Danmark5782 - Brev

Lot: 318582

12/15 øre Provisorium på brevkort (Klitterne ved Dueodde med fyrtårn) stemplet Nexø d. 30.6.1926 til Vanløse.

1926 - Danmark3730 - Brev - 159

Lot: 318171

8 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med rammestempel Fra Rønne og sidestemplet København Lufthavn d. 17.9.1953 til København. Stempel benyttet på kassebreve som indgik med flyver fra Rønne til Kastrup lufthavn.

1953 - Danmark3700 - Brev - 256

8 øre Bølgelinie på tryksag annulleret med rammestempel "Fra Rønne" og sidestemplet København Lufthavn d. 17.9.1953 til København. Stempel benyttet på kassebreve som indgik med flyver fra Rønne til Kastrup lufthavn.
Lot: 318467

20 øre Våben med matricefejl Mgl. fodstreg på 2-tal på brev fra Kjøbenhavn d. 23.3.1905 til Apolda, Tyskland.

1905 - Danmark1000 - Brev - 36Cu

20 øre Våben med matricefejl "Mgl. fodstreg på 2-tal" på brev fra Kjøbenhavn d. 23.3.1905 til Apolda, Tyskland.
Lot: 318212

3 pfg. Germania på lokalt brevkort (Reklamekort for J. J. Darboven Kaffe i Hamburg) annulleret Wester -Satrup d. 2.7.1903.

1903 - Slesvig6385 - Brev - DAKA 197.01

Lot: 314681

10 øre Tjenestemærke på lokalt tjenestebrev fra Københavns Politi stemplet Kjøbenhavn d. 6.10.1921 til 17 Batallions 3 Komp., Søborg Kaserne - eftersendt til Værløse og udtakseret i porto med 10 øre Chr. X Porto-provisorium stemplet Værløse.

1921 - Danmark1000 - Brev - Tj. 19, P 4

Lot: 318580

2½d George V privat helsags-rudekuvert fra Glasgow d. 19.9.1914 til Göteborg, Sverige. Åbnet af tidlig britisk censur med lille banderole påskrevet censor-nr. 130. Ank. i Göteborg d. 25.9.1914.

1914 - EnglandBrev

2½d George V privat helsags-rudekuvert fra Glasgow d. 19.9.1914 til Göteborg, Sverige. Åbnet af tidlig britisk censur med lille banderole påskrevet censor-nr. "130". Ank. i Göteborg d. 25.9.1914.
Lot: 318484

Gen. Gouv. Warschau. 7½ pfg. provisorisk helsagsbrevkort fra Wloclawek d. 23.9.1918 til Grünberg, Tyskland. Rødt censurstempel fra Posen.

1918 - TysklandBrev

Lot: 316167

20 kop. Våben i parstykke på bagsiden af anbefalet fra Kamysin d. 26.9.1917 via New York til Kansas, USA. Åbnet af britisk censur no. 4450. Kuvert beklippet.

1917 - RuslandBrev

Lot: 318517

10 øre Tjenestemærke i parstykke på brev fra Vaarst d. 13.1.1924 til Aalborg.

1924 - Danmark9291 - Brev - Tj 19

Lot: 316275

4 øre helsagskuvert opfrankeret med 1 øre Våben i 4-stribe annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.186 d. 29.9.1902 til Horsens.

1902 - Danmark7000 - Brev - KV 21, 37

Lot: 317781