5 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 16.3.1915 til Plantagen La Grange, Frederikssted, St. Croix, Dansk Vestindien. Ank.stemplet Frederiksted d. 13.4.1915. Fold.

1915 - Dansk Vestindien1000 - Brev - 68

5 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 16.3.1915 til Plantagen "La Grange", Frederikssted, St. Croix, Dansk Vestindien. Ank.stemplet Frederiksted d. 13.4.1915. Fold.
Lot: 316222

20 pfg. Germania (defekt) med perfin C.P.C. på brev fra firma Charles Petit & Co. i Lübeck d. 29.11.1915 til København, Danmark. Grønt stempel: Aus militärischen Gründen verzögert. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 6.12.1915.

1915 - Tyskland1000 - Brev

20 pfg. Germania (defekt) med perfin "C.P.C." på brev fra firma Charles Petit & Co. i Lübeck d. 29.11.1915 til København, Danmark. Grønt stempel: "Aus militärischen Gründen verzögert". Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 6.12.1915.
Lot: 318541

80+10 øre Røde Kors på brev annulleret med sejlende bureaustempel København - Malmø 1. POST d. 19.1.1970 til Düren, Tyskland.

1970 - Danmark1000 - Brev - 442

Lot: 316996

20 øre (par) Chr. X og 8/12 øre Provisorium på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 16.11.1926 til Nibe.

1926 - Danmark1000 - Brev - 147, 119

Lot: 316968

Ufrankeret Befalet Beretning med stjernestempel MAMMEN og sidestemplet Bjerringbro d. 7.4.1916 til 15. Bataillions 3 Kompagni i Høveltelejren pr. Birkerød. Udtakseret i 10 øre enkeltporto.

1916 - Danmark8850 - Brev - SK 0865

Ufrankeret "Befalet Beretning" med stjernestempel MAMMEN og sidestemplet Bjerringbro d. 7.4.1916 til 15. Bataillions 3 Kompagni i Høveltelejren pr. Birkerød. Udtakseret i 10 øre enkeltporto.
Lot: 318575

5 øre Fr. VIII helsagskorsbånd opfrankeret med 20 øre Chr. X sendt som tryksag med postopkrævning fra Horsens d. 9.2.1916 til Gäfle, Sverige.

1916 - Danmark8700 - Brev - XB 8, 71

Lot: 317904

½ anna, 1 anna (par), 3 annas og 1 R. George VI på for- og bagside af luftpostbrev fra den danske mission i Tiruvannamalai d. 2.11.1939 til Snekkersten, Danmark. Åbnet af indisk censur i Madras.

1939 - Indien3070 - Brev

Lot: 316216

20 mk. Plovmand og 4 mk. Germania i parstykke på for- og bagside af internationalt adressekort for pakke fra Hamburg d. 11.11.1921 via Fredericia til Skive, Danmark.

1921 - Tyskland7800 - Brev

Lot: 316170

5 øre Chr. X på julekort dateret Kærbøl kro annulleret med bureaustempel Bramminge - Vedsted T.1061 d. 23.12.1914 til Skive.

1914 - Danmark6760 - Brev - 68

Lot: 311998

3 pfg. Germania på lokalt brevkort stemplet Mögeltondern d. 15.10.1904.

1904 - Slesvig6291 - Brev - DAKA 114.03

Lot: 314725

20/15 øre Provisorium på stor kuvert annulleret med udslebet stjernestempel EJDE og sidestemplet Thorshavn d. 30.11.1940 til Færø Amt i Thorshavn.

1940 - FærøerneBrev - SK 0254

Lot: 318574

15 pfg. Germania på brevkort stemplet Rothenkrug (kr. Apenrade) d. 24.12.1919 til Bollersleben.

1919 - Slesvig6230 - Brev - DAKA 143.04

Lot: 313193

7½ pfg. Germania på brevkort annulleret Rinkenis (Kr. Apenrade) d. 15.8.1916 til Gravenstein.

1916 - Slesvig6383 - Brev - DAKA 136.03

Lot: 314718

20 øre og 35 øre Chr. X på anbefalet ekspresbrev fra Kjøbenhavn d. 25.5.1915 til Berlin, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Hamburg.

1915 - Danmark1000 - Brev - 71, 73

Lot: 318540

5 cents Washington helsagskuvert fra Nyack, N.Y. d. 8.7.1916 til Oberhofen bei Thun, Schweiz. Åbnet af den franske censur i London med fransk banderole og stempel no. 904. Del af bagklap mgl.

1916 - USABrev

Lot: 318490

Postkvittering - F1 (3-68 A6) - for pakke stemplet DANCON / UNFICYP d. 18.4.1970 til Århus, Danmark. Sendt fra Postmester J. K. H. Madsen ved Dancon / Unficyp XII.

1970 - Danmark8200 - Brev

Lot: 318503

Tysk 5 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med svensk 10 öre Oscar II dateret Höör annulleret med dansk bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingør T.20 og sidestemplet Fra Sverige til Klein Bremsburg, Tyskland.

1899 - Sverige1000 - Brev

Tysk 5 pfg. helsagsbrevkort opfrankeret med svensk 10 öre Oscar II dateret Höör annulleret med dansk bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingør T.20 og sidestemplet "Fra Sverige" til Klein Bremsburg, Tyskland.
Lot: 316939

Ufrankeret luftpostbrev fra Philadelphia stemplet Returned for Postage påsat 10 cents Transport og genfremsendt fra Philadelphia d. 22.5.1945 til Havana, Cuba. Åbnet af amerikansk censur no. 31148.

1945 - USABrev

Ufrankeret luftpostbrev fra Philadelphia stemplet "Returned for Postage" påsat 10 cents Transport og genfremsendt fra Philadelphia d. 22.5.1945 til Havana, Cuba. Åbnet af amerikansk censur no. 31148.
Lot: 316979

Komplet sæt Dybbøl udg. på brev annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde - Gedser F.121 d. 2.6.1939 til Berlin, Tyskland.

1939 - Danmark4874 - Brev - 236-238

Lot: 317457

1c., 3 c. og 40 c. på brev fra Buenos Aires d. 12.9.1940 til København, Danmark. Påskrevet: via Norte America Japon. Åbnet af tysk censur i Frankfurt. Brevet antagelig ikke dirigeret iflg. påtegning via Japan, men derimod sendt med skib via USA og Portugal. Åbnet 3 sider.

1940 - Argentina1000 - Brev

1c., 3 c. og 40 c. på brev fra Buenos Aires d. 12.9.1940 til København, Danmark. Påskrevet: "via Norte America Japon". Åbnet af tysk censur i Frankfurt. Brevet antagelig ikke dirigeret iflg. påtegning via Japan, men derimod sendt med skib via USA og Portugal. Åbnet 3 sider.
Lot: 311686