4,25 kr. illustreret helsagsbrevkort (1275CP) med Julemærke 2003 annulleret Østjyllands Postcenter d. 19.12.2003 til Mørke.

2003 - Danmark8544 - Brev

Lot: 319665

Ufrankeret tysk feltpostbrev med stumt stempel d. 19.6.1940 til Darmstadt. Briefstempel: Dienststelle Feldpostnummer M 10279 (= Minelæggeren Brummer). Brummer var oprindelig den norske minelægger Olav Tryggvesson som blev beslaglagt af tyskerne i Horten d. 9.4.1940 og overgik til tysk tjeneste allerede d. 11.4.1940 under navnet Albatross II, men fik få dage efter nyt navn Brummer.

1940 - NorgeBrev

Ufrankeret tysk feltpostbrev med stumt stempel d. 19.6.1940 til Darmstadt. Briefstempel: Dienststelle Feldpostnummer M 10279" (= Minelæggeren "Brummer"). "Brummer" var oprindelig den norske minelægger "Olav Tryggvesson" som blev beslaglagt af tyskerne i Horten d. 9.4.1940 og overgik til tysk tjeneste allerede d. 11.4.1940 under navnet "Albatross II", men fik få dage efter nyt navn "Brummer".
Lot: 319943

5 øre Våben på brevkort (Hammersøen, Bornholm) annulleret med stjernestempel SANDVIG og sidestemplet uldent Allinge d. 16.7. ca. 1905 til Humlebæk.

Danmark3785 - Brev - SK 1106

Lot: 319563

30 øre 1000 års udg. (2) på søndagsbrev annulleret København d. 26.1.1958 og sidestemplet Fra Ålborg til København. Rift i toppen.

1958 - Danmark9000 - Brev - 354

30 øre 1000 års udg. (2) på søndagsbrev annulleret København d. 26.1.1958 og sidestemplet "Fra Ålborg" til København. Rift i toppen.
Lot: 319625

Blandingsfrankering med britiske ½d (2) og 2d George VI og ukrainske eksil-mærker på filatelistisk brevkort fra Bleaford d. 5.9.1950 til Ulm, Tyskland.

1950 - EnglandBrev

Lot: 319878

Danske Statsbaner 10 øre helsagsbrevkort (fabr. 64x) stemplet København d. 11.7.1950 til Charlottenlund. Ovalt stempel: Charlottenlund * D.S.B. * d. 11.7.1950.

1950 - Danmark2920 - Brev - 13

Lot: 319649

10 øre Bølgelinie og Julemærke 1937 blækannulleret på julekort til Hjørring.

1937 - Danmark9800 - Brev - 235

Lot: 319808

Ufrankeret postsag med brotype Ia Kjølstrup d. 13.8.1917 til Generaldirektoratet for Postvæsenet i Kjøbenhavn.

1917 - Danmark5360 - Brev

Lot: 319896

10 pen. helsagsbrevkort sendt som skærgårdspost fra Helsingfors d. 13.8.1904 via Åbo med Ångbåten Pargas til Villa Fröjdböle.

1904 - FinlandBrev

10 pen. helsagsbrevkort sendt som skærgårdspost fra Helsingfors d. 13.8.1904 via Åbo med Ångbåten "Pargas" til Villa Fröjdböle.
Lot: 319656

2 øre Bølgelinie single på underfrankeret lokalt brevkort i Rønne d. 3.2.1908. Udtakseret i 2 øre porto. Lodret fold.

1908 - Danmark3700 - Brev - 43

Lot: 319806

Amerikansk 1 c. helsagsbrevkort fra M/V City of New York annulleret med skibsstempel London F.S. / paquebot d. 17.3.1930 og sidestemplet Pagquebo (mangler bogstavet T) til Chicago, USA. Iflg. bagside: Arriving St. Helena Island d. 19.2.1930.

1930 - St. HelenaBrev

Amerikansk 1 c. helsagsbrevkort fra M/V "City of New York" annulleret med skibsstempel London F.S. / "paquebot" d. 17.3.1930 og sidestemplet "Pagquebo" (mangler bogstavet "T") til Chicago, USA. Iflg. bagside: "Arriving St. Helena Island" d. 19.2.1930.
Lot: 319865

9d George V (3), 2/6 sh. og 5 sh. Seahorse med perfin C/AN/S på stort klip fra pakke fra Army & Navy Stores Limited annulleret med pakkestempel London d. 2.6.1936.

1936 - EnglandBrev

9d George V (3), 2/6 sh. og 5 sh. Seahorse med perfin "C/AN/S" på stort klip fra pakke fra Army & Navy Stores Limited annulleret med pakkestempel London d. 2.6.1936.
Lot: 319880

20 øre (par) og 1 kr. Chr. X på adressebrev for to pakker fra Kjøbenhavn d. 2.1.1919 til Nibe.

1919 - Danmark1000 - Brev - 71, 75

Lot: 319855

5 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX på brev fra Rø d. x.10.1951 til sømand ombord på norsk tankskib M/T Thorsheimer c/o A/S Thor Dahl, Sandefjord, Norge. Eftersendt til Suez, Egypten med norsk 25 øre rederiopfrankering med firmafranko stempel i Sandefjord d. 26.10.1951. På bagsiden stemplet: Tillegsfrankert av rederiet. Trekkes i hyren 25 øre. Et mærke defekt.

1951 - Danmark3783 - Brev - 246, 321

5 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX på brev fra Rø d. x.10.1951 til sømand ombord på norsk tankskib M/T "Thorsheimer" c/o A/S Thor Dahl, Sandefjord, Norge. Eftersendt til Suez, Egypten med norsk 25 øre rederiopfrankering med firmafranko stempel i Sandefjord d. 26.10.1951. På bagsiden stemplet: "Tillegsfrankert av rederiet. Trekkes i hyren 25 øre". Et mærke defekt.
Lot: 319543

20 reis Funchal helsagsbrevkort fra Funchal Madeira d. 15.4.1896 via Southampton Ship-Letter d. 21.4.1896 til Culenborg, Holland. Har været opklæbet.

1896 - PortugalBrev

Lot: 319840

5 aur, 10 aur (defekt) og 15 aur To Konger på underfrankeret anbefalet brev fra Blönduós d. 25.1.1919 postalt opfrankeret med yderligere 5 aur To Konger stemplet Blönduós d. 31.1.1919 via Reykjavik d. 7.2.1919 og London d. 19.3.1919 til Kjøbenhavn, Danmark. Ank. 25.3.1919. Åbnet af britisk censur no. 4792.

1919 - IslandBrev

Lot: 319916

5 øre Chr. X på brevkort (Vivild højskole) annulleret med stjernestempel VIVILD og sidestemplet Allingaabro d. 7.6.1916 til Auning St.

1916 - Danmark8962 - Brev - SK 1566

Lot: 319595

5 pfg., 10 pfg. og 15 pfg. Fælles udg. på brev fra Gramby annulleret med bureaustempel Woyens - Arnum Bahnpost Zug 45 d. 29.1.1920 til Hillerød, Danmark.

1920 - Slesvig6510 - Brev - DAKA 280.01

Lot: 319860

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kenttäposti Konttori Nr. 1 d. 13.11.1941 til Linköping, Sverige. Fra svensk løjtnant Uggla ved KpK 2 / 1481 (= 26 Infanteri Regiment). Violet stempel FÄLTPOST F * og åbnet af finsk censur no. 102.

1941 - FinlandBrev

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Kenttäposti Konttori Nr. 1 d. 13.11.1941 til Linköping, Sverige. Fra svensk løjtnant Uggla ved KpK 2 / 1481 (= 26 Infanteri Regiment). Violet stempel "FÄLTPOST F *" og åbnet af finsk censur no. 102.
Lot: 319778

5 øre Våben i parstykke og Julemærke 1904 på brev fra Randers d. 21.12.1904 til Skive.

1904 - Danmark8900 - Brev - 34C

Lot: 319873

15 Piastres/10d George V single på anbefalet brev fra British Post Office Constantinopel d. 1.5.1922 til Berlin, Tyskland.

1922 - British LevantBrev

Lot: 319921