Russisk 10 kop. Våben anvendt i Finland på fortrykt kuvert fra Kristinestad annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 28.10.1902 og sidestemplet Från Finland til Stockholm, Sverige. Påskrevet: S/S Carl v. Linné.

1902 - FinlandBrev

Russisk 10 kop. Våben anvendt i Finland på fortrykt kuvert fra Kristinestad annulleret med svensk stempel i Stockholm d. 28.10.1902 og sidestemplet "Från Finland" til Stockholm, Sverige. Påskrevet: S/S "Carl v. Linné".
Lot: 319853

10 cts. helsagsbrevkort fra Las Palmas Canaria d. 17.8.1904 via Southampton Ship-Letter d. 25.4.1904 til Bitburg, Tyskland. Har været opklæbet.

1904 - SpanienBrev

Lot: 319851

9d og 1 sh. George VI på anbefalet tjenestebrev fra London d. d. 22.5.1953 til Collegeville, USA. Underfrankeret med 10 cents amerikansk porto.

1953 - EnglandBrev

Lot: 319883

½d Edward VII på brevkort (Plymouth) sendt som tryksag og annulleret Plymouth Ship-Letter d. 6.9.1911 til Zutphen, Holland.

1911 - EnglandBrev

Lot: 319835

Böhmen-Mähren. 1,20  k. single på brev fra Roudnici n. L. d. 27.10.1941 til Prag. Rødt 2-sproget Viktoria !!! / Deutschald siegt am allen Fronten für Europa!.

1941 - TysklandBrev

Böhmen-Mähren. 1,20 k. single på brev fra Roudnici n. L. d. 27.10.1941 til Prag. Rødt 2-sproget "Viktoria !!! / Deutschald siegt am allen Fronten für Europa!".
Lot: 319933

Ufrankeret feltpostkort (S/S Erna Woermann) stemplet Hamburg Freihafen d. 18.1.1906 via Hadersleben til Hammeleff. Skrevet på dansk fra sønderjysk soldat på vej til krigstjeneste i Tysk Sydvestafrika.

1906 - Danmark6120 - Brev - DAKA 62.03

Ufrankeret feltpostkort (S/S "Erna Woermann") stemplet Hamburg Freihafen d. 18.1.1906 via Hadersleben til Hammeleff. Skrevet på dansk fra sønderjysk soldat på vej til krigstjeneste i Tysk Sydvestafrika.
Lot: 319785

6+4 pfg. Stuttgart messe på uadresseret brevkort annulleret med Heimkehr der Legion Condor særstempel i Berlin d. 6.6.1939.

1939 - TysklandBrev

Lot: 319675

1½d George VI (10) på luftpost flådebrev annulleret med gummistempel Received from H.M.Ships til Plymouth. Blå flåde censur dateret d. 31.10.1940.

1940 - EnglandBrev

Lot: 319843

1815. Franco fodpostbrev indvendigt dateret Kjøbenhavn d. 28.11.1815 med sort signetstempel FP til Politidirechtör Hvidberg i Kiöbenhavn.

1815 - Danmark1000 - Brev

1815. Franco fodpostbrev indvendigt dateret Kjøbenhavn d. 28.11.1815 med sort signetstempel "FP" til Politidirechtör Hvidberg i Kiöbenhavn.
Lot: 319772

20 øre Karavel i vandret 3-stribe på anbefalet brev annulleret med udslebet stjernestempel KJELDBY og sidestemplet Stege d. 5.2.1942 til Silkeborg.

1942 - Danmark4780 - Brev - SK 0704

Lot: 319868

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort annulleret med særstempel Aarhus Landsudstill. d. 9.8.1909 til Christiansted, Dansk Vestindien. Ank.stemplet i Christiansted d. 28.8.1909.

1909 - Dansk Vestindien8000 - Brev - EB 24

Lot: 319940

10 pen. helsagsbrevkort dateret Toijala annulleret med bureaustempel H:Fors - T:Fors / Finland d. 11.6.1889 til Tavastehus.

1889 - FinlandBrev

Lot: 319651

Tysk 20 pfg. Brandenburg Tor på skibsbrev annulleret med pr.-stempel Rødby Havn pr. Rødby sn1 d. 26.4.1966 og sidestemplet Fra Forbundsrep. Tyskland til Margate, England.

1966 - Danmark4970 - Brev

Tysk 20 pfg. Brandenburg Tor på skibsbrev annulleret med pr.-stempel Rødby Havn pr. Rødby sn1 d. 26.4.1966 og sidestemplet "Fra Forbundsrep. Tyskland" til Margate, England.
Lot: 319941

Svensk 1 øre, 2 øre (3) og 3 öre Ciffer på skibsbrev annulleret Fra Sverige L. (Landskrona) til Roskilde, Danmark. På bagsiden ank.stemplet i Roskilde d. 19.9.1898.

1898 - Danmark1000 - Brev

Svensk 1 øre, 2 øre (3) og 3 öre Ciffer på skibsbrev annulleret "Fra Sverige L." (Landskrona) til Roskilde, Danmark. På bagsiden ank.stemplet i Roskilde d. 19.9.1898.
Lot: 319872

4 øre Tofarvet i parstykke på sørgebrev annulleret med lapidar Horsens d. 11.3.18xx til Skive.

Danmark8700 - Brev - 23

Lot: 319912

14,50 kr. Lille Havfrue blokudg. på B-brev fra Otterup annulleret Sydjyllands Postcenter d. 24.4.2014 til Blackstone Hights, Tasmania, Australien.

2014 - Danmark5450 - Brev - 1744A

Lot: 319623

40 pfg. på brevkort (M/S Roland von Bremen) annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost MS Roland von Bremen / Bremerhaven - Helgoland d. 28.5.1977 til Bremerhaven.

1977 - TysklandBrev

40 pfg. på brevkort (M/S "Roland von Bremen") annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost MS Roland von Bremen / Bremerhaven - Helgoland d. 28.5.1977 til Bremerhaven.
Lot: 319642

10 Centimes/10 pfg. Germania provisorium på brevkort annulleret Jerusalem  Deutsche Post d. 28.2.1913 til Graudenz, Tyskland.

1913 - Tyske KolonierBrev

Lot: 319885

Ufrankeret hollandsk flådepostbrev fra Royal Neth. Navy HMS Excellent, Portsmouth, England med stumt flådepost stempel Post Office / Maritime Mail til Hilversum, Holland. Sendt umiddelbart efter 2. verdenskrig. HMS Excellent var Royal Navy's Artilleriskole ved Portsmouth.

HollandBrev

Ufrankeret hollandsk flådepostbrev fra Royal Neth. Navy HMS Excellent, Portsmouth, England med stumt flådepost stempel Post Office / Maritime Mail til Hilversum, Holland. Sendt umiddelbart efter 2. verdenskrig. HMS "Excellent" var Royal Navy's Artilleriskole ved Portsmouth.
Lot: 319845

1d Edward VII på brevkort fra Cabo Verde annulleret med skibsstempel London F.S. Paquebot d. 9.6.1911 og sidestemplet The Royal Mail Steam Packet Company / Posted on High Seas til Pontefract, England.

1911 - EnglandBrev

1d Edward VII på brevkort fra Cabo Verde annulleret med skibsstempel London F.S. Paquebot d. 9.6.1911 og sidestemplet "The Royal Mail Steam Packet Company / Posted on High Seas" til Pontefract, England.
Lot: 319830

10 øre Gebyr provisorium annulleret med kontorstempel Hurup Postkontor på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler dateret d. 10.4.1923.

1923 - Danmark7760 - Brev - Gebyr 1

10 øre Gebyr provisorium annulleret med kontorstempel "Hurup Postkontor" på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler dateret d. 10.4.1923.
Lot: 319827