50 øre firmafranko frankeret brev fra A/S Vinmonopolet i Oslo d. 12.6.1945 til Cantenec Margaux, Frankrig. Blåt stempel: BY AIR TO ENGLAND, samt violet neutralt norsk efterkrigscensur og åbnet af britisk censur PC90/5351.

1945 - NorgeBrev

50 øre firmafranko frankeret brev fra A/S Vinmonopolet i Oslo d. 12.6.1945 til Cantenec Margaux, Frankrig. Blåt stempel: "BY AIR TO ENGLAND", samt violet neutralt norsk efterkrigscensur og åbnet af britisk censur PC90/5351.
Lot: 319739

10 c. George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 15 c. George V fra Colombo d. 7.8.1913 via Napoli til Wien, Østrig.

1913 - CeylonBrev

Lot: 321112

Ufrankeret feltpostkort på ufrankeret soldaterbrevkort med bureaustempel Tingleff - Tondern Bahnpost Zug 847 d. 19.11.1912 til soldat ved Regiment 84 i Schleswig.

1912 - Slesvig6360 - Brev - DAKA 274.01

Lot: 321296

4 sk. Krone/Scepter i vandret 3-stribe på 12 sk. frankeret brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 26.5.1867 og overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 27.5.1867 til Stockholm, Sverige.

1867 - Danmark1000 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter i vandret 3-stribe på 12 sk. frankeret brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 26.5.1867 og overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 27.5.1867 til Stockholm, Sverige.
Lot: 321150

3 øre Bølgelinie på brevkort (Faaborg Realskole) sendt lokalt med stjernestempel SVINDINGE F. til Glorup.

Danmark5891 - Brev - SK 1298

Lot: 319597

25 øre, 50 øre Bølgelinie og 3,25 kr. IC3 tog på brev annulleret med særstempel København - Fredericia Sidste Jernbanefærge over Storebælt d. 31.5.1997 til Aschaffenburg, Tyskland.,

1997 - Danmark1000 - Brev - 952, 571, 985

Lot: 319624

10 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 55-H) opfrankeret med 5 øre Chr. X annulleret med stjernestempel VISTOFT og sidestemplet Knebel d. 11.8.1920 til København.

1920 - Danmark8420 - Brev - SK 1564

Lot: 319583

Ufrankeret tjenestebrev med postopkrævning stemplet Toftlund *** d. 5.9.1916 til Schottburg.

1916 - Slesvig6520 - Brev - DAKA 186.03

Lot: 321123

5 pfg. helsagsbrevkort dateret Medolden annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1223 d. 6.9.1897 til Brøns.

1897 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 175.01

Lot: 321295

45 øre Chr. X single på lokalt anbefalet brev stemplet København Valby d. 9.3.1950.

1950 - Danmark1000 - Brev - 296

Lot: 319981

1851. Fodpostbrev fr i København med fuldt indhold og blåt ovalt stempel F:P: d. 2.1.1851.

1851 - Danmark1000 - Brev

1851. Fodpostbrev "fr" i København med fuldt indhold og blåt ovalt stempel F:P: d. 2.1.1851.
Lot: 321157

20 c. Leopold III (2) på brev fra Anvers d. 2.8.1873 til København, Danmark.

1873 - Belgien1000 - Brev

Lot: 319994

1½d George V Postal Congress udg. på skibsbrev annulleret Liverpool / Paquebot d. 9.8.1929 til London.

1929 - EnglandBrev

1½d George V Postal Congress udg. på skibsbrev annulleret Liverpool / "Paquebot" d. 9.8.1929 til London.
Lot: 319673

10 cts. på brevkort (Madeira med jernbane) annulleret med britisk skibsstempel Paquebot Plymouth d. 25.10.1907 til Rosswein, Tyskland.

1907 - SpanienBrev

Lot: 319815

Ufrankeret fransk flådepostbrev stemplet Croiseur Émile Bertin d. 19.11.1945 med britisk rødt flådepost stempel Post Office Maritime Mail til Langny, Frankrig. Krydseren Émile Bertin var fra efteråret 1945 til sommer 1946 stationeret ved Indokina.

1945 - FrankrigBrev

Ufrankeret fransk flådepostbrev stemplet Croiseur Émile Bertin d. 19.11.1945 med britisk rødt flådepost stempel Post Office Maritime Mail til Langny, Frankrig. Krydseren "Émile Bertin" var fra efteråret 1945 til sommer 1946 stationeret ved Indokina.
Lot: 319846

4/25 øre (5-stribe) og 10/30 øre Provisorium på brev fra København d. 31,7,1934 til Berlin, Tyskland.

1934 - Danmark1000 - Brev - 221, 222

Lot: 321171

Ufrankeret feltpostkort (Battle of the Marne med sønderskudt jernbanebro og tog) dateret d. 21.6.1915 med flådepost stempel Received from H.M.Ships No charge to be raised til Walthamston, England.

1915 - EnglandBrev

Ufrankeret feltpostkort (Battle of the Marne med sønderskudt jernbanebro og tog) dateret d. 21.6.1915 med flådepost stempel "Received from H.M.Ships No charge to be raised" til Walthamston, England.
Lot: 319823

70 c. Leopold III og Kolonial Lotteri reklamemærke i sammentryk, samt 35+5 c og 75+5 c. Dr. Astrid Mineudg. på brev fra Merxem d. 21.5.1937 til København, Danmark.

1937 - BelgienBrev

Lot: 319995

Ufrankeret fortrykt feltpostkort dateret Uldal pr. Woyens d. 31.12.1916 til sønderjysk soldat i Gnesen. Violet censurstempel: Ü K Hadersleben.

1916 - Slesvig6500 - Brev

Lot: 321310

5 øre og 10 øre (4) Bølgelinie på brevmed postopkrævning fra København d. 25.1.1927 til Vallø.  Retur som ikke indløst.

1927 - Danmark1000 - Brev - 122, 124

Lot: 321269

50 øre (4) og 80 øre (25) Fr. IX på for- og bagside af debet seddel annulleret med brotype IId Høvelte d. 21.10.1965

1965 - Danmark3471 - Brev - 432, 433

Lot: 321257