20 øre Fr. IX på brev annulleret med udslebet stjernestempel SANDEVAAG og sidestemplet Thorshavn d. 9.3.1950 til Thorshavn.

1950 - Færøerne3800 - Brev - SK 1104

Lot: 321182

90 øre Fr. IX single på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra København d. 30.11.1956 til Odder - eftersendt til Mørke og retur.

1956 - Danmark1000 - Brev - 342

Lot: 321256

60 kop. Sovjetiske frimærker 25 år blok udg (rift)., samt 45 kop. og 60 kop. Moskva-Volga Kanal, på for- og bagside af anbefalet ekspres luftpostbrev fra Moskva d. 31.10.1947 til København, Danmark. Høj mærkeværdi.

1947 - Rusland1000 - Brev

Lot: 319989

8 øre helsagskuvert opfrankeret med 3 øre Tofarvet (4) fra Kjøbenhavn d. 17.3.18xx til Engelholm, Sverige.

Danmark1000 - Brev - KV 17, 22B

Lot: 321148

15+10 pfg. illustreret Olympiade helsagsbrevkort annulleret med slrstempel Berlin Olympia-Stadion XI Olympiade 1936 d. 16.8.1936 til København, Danmark. Skrevet af antagelig svensk tilskuer, som omtaler den danske kaptajnløjtnant Hans Lunding's bronzemedalje i ridning på hesten Jason.

1936 - Tyskland1000 - Brev

Lot: 319978

30 øre rød Fr. IX på søndags postkort fra Næstved d. 12.5.1957 til Vanløse. Postal vignet angående forsent afsendelse. Vignet F 7 (6-52 A8).

1957 - Danmark4700 - Brev - 337

Lot: 321453

Adgangskort til Fredericia Kaserne udstedt til Uniformeret personale fra Postvæsnet d. 8.8.1956 med stempel: Garnisonskommandanten i Fredericia

1956 - Danmark7000 - Brev

Adgangskort til Fredericia Kaserne udstedt til "Uniformeret personale fra Postvæsnet" d. 8.8.1956 med stempel: "Garnisonskommandanten i Fredericia"
Lot: 321465

½ mk., 1 mk., og 3 mk. 1. Deutscher Raketenflug 1934 raketpost mærker på brev annulleret med rødt stempel Raketenstart Thale, Harz d. 28.1.1934 til Thale. Liniestempel: Zielrichtung: Hexentanzplatz-Rosstrappe.

1934 - TysklandBrev

Lot: 321139

10 øre Bølgelinie på illustreret firmakuvert fra A. Hansen, Virkelyst stemplet Glamsbjerg d. 30.9.1913 til Assens.

1913 - Danmark5620 - Brev - 65

Lot: 321168

10 øre grøn bølgelinie, 2 mærker, på brev fra København d. 14.7.1923 til Mullerup. På bagsiden ank.stemplet brotype IIi Slagelse 0.OMB. 14.7.1923 (lørdag). Sjælden.

1923 - Danmark1000 - Brev - 124

Lot: 321436

Ufoldet 5 kr. grøn Julens glæde som helark.

1950 - DanmarkFrimærke - Postfrisk

Lot: 115437

20 øre Genforening på underfrankeret brev annulleret med svagt stjernestempel MAMMEN og sidestemplet Bjerringbro d. 27.6.1921 til sømand ombord på S/S Kronprins Frederik via rederi i København - eftersendt til Gent, Belgien og udtakseret i belgisk porto med 5 c. og 20 c. Portomærker stemplet Gent d. 1.7.1921.

1921 - Danmark8850 - Brev - SK 0865

20 øre Genforening på underfrankeret brev annulleret med svagt stjernestempel MAMMEN og sidestemplet Bjerringbro d. 27.6.1921 til sømand ombord på S/S "Kronprins Frederik" via rederi i København - eftersendt til Gent, Belgien og udtakseret i belgisk porto med 5 c. og 20 c. Portomærker stemplet Gent d. 1.7.1921.
Lot: 321338

Ufrankeret finsk feltpostkort med marinesoldat dateret d. 3.5.1942 fra svensk frivillig oversergent Plato ved S.F.K. (= Svenska Frivilliga Kompani) ved KpK 4 til Hammarbyhöjden, Sverige. Violet stempel FÄLTPOST F * og finsk censur no. 87.

1942 - FinlandBrev

Ufrankeret finsk feltpostkort med marinesoldat dateret d. 3.5.1942 fra svensk frivillig oversergent Plato ved S.F.K. (= Svenska Frivilliga Kompani) ved KpK 4 til Hammarbyhöjden, Sverige. Violet stempel "FÄLTPOST F *" og finsk censur no. 87.
Lot: 319781

1d Victoria 78. tryk på sørgekuvert annulleret med duplex Bristol/134 d. 27.11.1864 til Exeter.

1864 - EnglandBrev

1d Victoria 78. tryk på sørgekuvert annulleret med duplex Bristol/"134" d. 27.11.1864 til Exeter.
Lot: 321115

1 c. (par) og 4 c. George V på brev fra Singapore d. 20.12.1934 til København, Danmark.

1934 - Straits Settlements1000 - Brev

Lot: 321103

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret stjernestempel LEM g sidestemplet Skive d. 23.8.1910 til Odense.

1910 - Danmark7861 - Brev - SK 0783

Lot: 321307

1½d George V (3) helsagsafklip anvendt som frankering på anbefalet brev fra London d. 16.12.1925 til Johannesbirg, Sydafrika.

1925 - EnglandBrev

Lot: 319881

10 pfg. Germania på brevkort (Southampton) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Ost-Asiatische Linie c d. 28.7.1903 og sidestemplet Southampton Packet-Letter d. 28.7.1903 til Bremen, Tyskland.

1903 - TysklandBrev

Lot: 319847

8 øre Bølgelinie på illustreret spejderkuvert 4' Aarhus Trop og Flok / Det danske Spejderkorps sendt som lokal tryksag i Aarhus d. 13.8.1952.

1954 - Danmark8000 - Brev - 201

8 øre Bølgelinie på illustreret spejderkuvert "4' Aarhus Trop og Flok / Det danske Spejderkorps" sendt som lokal tryksag i Aarhus d. 13.8.1952.
Lot: 321119

5 øre Bølgelinie på brevkort (Partier fra Billund) annulleret med vanskeligt bureaustempel Vejle - Vandel T.3 d. 2.7.1913 til Dreslette pr. Flemløse.

1913 - Danmark7190 - Brev - 64

Lot: 321143

5 c. spørgedel af helsags dobbeltbrevkort opfrankeret med 2½ c. Ciffer fra Weltevreden d. 12.3.1899 til Hofgeismar, Tyskland.

1899 - Hollandske kolonierBrev

Lot: 321108