10 øre helsagskuvert (fabr. 45a-A) opfrankeret med 5 øre Bølgelinie fra Tvingstrup d. 8.8.1935 til København.

1935 - Danmark8731 - Brev - KV 45, 199

Lot: 321468

25 øre Fr. IX (2) og 1 kr. Rigsvåben (2) på 250 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 12.3.1953 til Bangkok, Thailand.

1953 - Danmark1000 - Brev - 336, 293

Lot: 321254

3 cents George V på skibsbrev annulleret med britisk maskinstempel Southampton Paquebot d. 17.7.1924 til St. Louis, USA.

1924 - CanadaBrev

Lot: 319671

5pfg. Germania på brevkort dateret Sillerup og annulleret med bureaustempel Hadersleben - Christiansfeld Bahnpost Zug 9 d. 10.1.1912 til Hammelev.

1912 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 260.01

Lot: 321242

Ufrankeret soldaterbrev med bureaustempel Sonderburg - Schauby Bahnpost Zug 21 d. 24.3.1913 til grenadier i Berlin.

1913 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 273.01

Lot: 321301

15 øre Chr. X på underfrankeret brevkort fra Sønderborg d. 8.7.1921 til Vichy, Frankrig. Påsat fransk 30 c. Portomærke. Retur til Danmark.

1921 - Danmark6400 - Brev - 70

Lot: 321265

10 pfg. Hohenzollern på brevkort (Frimærker fra Tysk Sydvestafrika) annulleret Swakopmund Deutsch-Südwestafrika d. 19.6.1905 til New York, USA. Ank.stemplet d. 22.7.1905.

1905 - Tyske KolonierBrev

Lot: 321176

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med sjældent stjernestempel ØRNSTRUP og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 4.10.1907 til Forlev St. Stjernestempel anvendt ca. 4 måned senere end registreret i Skilling. Skilling 1500,-

1906 - Danmark8700 - Brev - SK 1603

Lot: 319737

7½ pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Sonderburg - Schauby Bahnpost Zug 12 d. 9.2.1917 til Stenderup pr. Sundeved.

1917 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 273.01

Lot: 321302

Francobrev med påskrevet Fr. Münster og liniestempel HAMBURG (ca. 1790) til Baron von Romberg, Königl. Preuss. Kammerherrn zu Brüninghausen bei Dortmund.

Tyske StaterBrev

Francobrev med påskrevet "Fr. Münster" og liniestempel HAMBURG (ca. 1790) til Baron von Romberg, Königl. Preuss. Kammerherrn zu Brüninghausen bei Dortmund.
Lot: 319776

10 c. Helvetia og agitationsmærke Skandinavisk Central-Understöttelseskasse for rejsende Haandværkere i Udlandet fra Schaffhausen d. 20.11.1912 til Randers, Danmark. Mærke lidt nusset.

1912 - Schweiz8900 - Brev

10 c. Helvetia og agitationsmærke "Skandinavisk Central-Understöttelseskasse for rejsende Haandværkere i Udlandet" fra Schaffhausen d. 20.11.1912 til Randers, Danmark. Mærke lidt nusset.
Lot: 321471

1 kr. Nordens Hus (4) med perfin O.S. (Rederiet Ove Skou) på luftpost ekspresbrev fra København d. 9.7.1973 til poste restante i Bayonne, Frankrig. På bagsiden franske 0,40 fr. portomærker i 4-stribe annulleret Bayonne d. 13.7.1973. Bagklap mgl.

1973 - Danmark1000 - Brev - Perf. O18

1 kr. Nordens Hus (4) med perfin "O.S." (Rederiet Ove Skou) på luftpost ekspresbrev fra København d. 9.7.1973 til poste restante i Bayonne, Frankrig. På bagsiden franske 0,40 fr. portomærker i 4-stribe annulleret Bayonne d. 13.7.1973. Bagklap mgl.
Lot: 321135

5 øre og 10 øre Bølgelinie på brevkort (gadeparti fra Holsted) annulleret med stjernestempel HOUBORG og sidestemplet Holsted 28.8.1929 til København.

1929 - Danmark6670 - Brev - SK 0578

Lot: 319636

2½d George V på brev fra Leith, Scotland annulleret med skibsstempel Fra England og sidestemplet Thorshavn d. 14.1.1926 til Klaksvig, Færøerne.

1926 - Færøerne3800 - Brev

2½d George V på brev fra Leith, Scotland annulleret med skibsstempel "Fra England" og sidestemplet Thorshavn d. 14.1.1926 til Klaksvig, Færøerne.
Lot: 321179

1860. Ufrankeret tjenestebrev mærket K.T. med antiqua Holbek. d. 23.9.1860 til Sogneforstanderskabet for Gjörlev-Bakkensdrup Sogn pr. Slagelse. Udtakseret i 6 sk. porto.

1860 - Danmark4300 - Brev

1860. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." med antiqua Holbek. d. 23.9.1860 til Sogneforstanderskabet for Gjörlev-Bakkensdrup Sogn pr. Slagelse. Udtakseret i "6" sk. porto.
Lot: 321158

15 øre Chr. X på julekort fra Majbøl annulleret med bureaustempel Sønderborg - Skovby Als T.15 d. 22.12.1921 til Oxbølmark pr. Nørborg.

1921 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 273.02

Lot: 321299

1d Edward VII på brevkort (Lokoja Market, Nigeria) annulleret med skibsstempel Paquebot Plymouth 2 d. 24.12.1911 til Seaford, England.

1911 - EnglandBrev

Lot: 319818

15 øre Chr. X på brevkort (Den nye grænse ved Kollund) annulleret med brotype IIb Hørup Als d. 2.8.1923 til København.

1923 - Slesvig6472 - Brev - DAKA 80.03

Lot: 319666