25 c. Leopold single på sørgekuvert fra Anvers d. 11.7.1883 til Marienbad,  Østrig.

1883 - BelgienBrev

Lot: 321348

15 øre Karavel svardel af dobbelt helsagsbrevkort (fabr. 84-Y) annulleret med tysk stempel i Leipzig d. 12.5.1930 til København, Danmark.

1930 - Danmark1000 - Brev - DB 73

Lot: 319986

20 pfg. Germania på brev fra Hamburg d. 3.8.1914 til Odense, Danmark. Returneret på grund af 1. verdenskrig med stempel: Auf Befehl der Militär- / behörde zurück..

1914 - Tyskland5000 - Brev

20 pfg. Germania på brev fra Hamburg d. 3.8.1914 til Odense, Danmark. Returneret på grund af 1. verdenskrig med stempel: "Auf Befehl der Militär- / behörde zurück.".
Lot: 321676

10 øre violet Chr. X på postkort fra Hjørring d. 6.8.1945 til København. Postkortet sat i porto og påsat 10 øre orange portomærke. Vignet angående anmeldelse.

1945 - Danmark9800 - Brev - 274, PM 28

Lot: 321458

Ufrankeret krigsfangekort fra sønderjysk krigsfange, Willy Hoffmann, i fransk krigsfangelejr i Chateauroux dateret d. 24.12.1916 og stemplet d. 3.1.1917 til København. Fransk lejrcensur.

1916 - SlesvigBrev

Lot: 321312

1½d George V på illustreret Letter Card fra S/S Caledonia annulleret med skibsstempel Glasgow / Paquebot Posted at Sea d. 20.7.1936 til Boston, USA.

1936 - EnglandBrev

1½d George V på illustreret Letter Card fra S/S "Caledonia" annulleret med skibsstempel Glasgow / Paquebot Posted at Sea d. 20.7.1936 til Boston, USA.
Lot: 319797

5 øre Fr. VIII på brevkort (Nedergaard) annulleret med stjernestempel STORE SNØDE og sidestemplet Lohals d. 12.10.1909 til København.

1909 - Danmark5955 - Brev - SK 1258

Lot: 319589

12 øre Posthusfranko på tryksag fra København d. 10.3.1954 til Zaandam, Holland. Tydeligt AA markering fra maskinel transorma sortering i Holland.

1954 - Danmark1000 - Brev

12 øre Posthusfranko på tryksag fra København d. 10.3.1954 til Zaandam, Holland. Tydeligt "AA" markering fra maskinel transorma sortering i Holland.
Lot: 321253

27/41 øre Provisorium single på overfrankeret brev fra Hillerød d. 2.5.1921 til Lille Skensved.

1921 - Danmark2900 - Brev - 93

Lot: 321270

Blandingsfrankering af afghanisk 1,25 af. og dansk 65 øre Fr. IX på anbefalet diplomatbrev fra den Amerikanske Ambassade i Kabul, Afghanistan sendt med kurer til Danmark og stemplet København Ø d. 24.10.1955 til København. Sjov kombination.

1955 - Danmark1000 - Brev - 340

Lot: 321710

8 pen. helsagsbrevkort skrevet på russisk annulleret med blåligt bureaustempel Finska Järnvägens Post Kupe Exped.  No. 5 (stations-nr. 35) d. 6.7.1875 til St. Petersburg, Rusland.

1875 - FinlandBrev

Lot: 319854

4 øre tofarvet på lokalt brev fra København d. 8.12.1898. Retur med stempel: Ubekjendt efter Adressen.

1898 - Danmark1000 - Brev - 23B

Lot: 321428

8 pen. helsagsbrevkort dateret Kausala annulleret med blåligt bureaustempel Finska Jernvägens Post Kupe Exped. No 2 d. 2.12.1873 med løst stationsstempel 22 til Wiborg.

1873 - FinlandBrev

8 pen. helsagsbrevkort dateret Kausala annulleret med blåligt bureaustempel Finska Jernvägens Post Kupe Exped. No 2 d. 2.12.1873 med løst stationsstempel "22" til Wiborg.
Lot: 319791

Belgien og Belgisk Congo udg. på banldingsfrankeret illustreret SABENA flyvningskuvert fra Antwerpen d.  22.2.1935 til Leopoldville, Belgisk Congo og retur fra Leopoldville d. 28.2.1935 via Bruxelles og bureau Fredericia - Flensburg til Aalborg, Danmark.

1935 - Belgisk Congo9000 - Brev

Lot: 319990

5 pfg. Hohenzollern helsagsbrevkort stemplet Duala Kamerun d. 4.11.1907 til Gross Wüstenfelde, Tyskland.

1907 - Tyske KolonierBrev

Lot: 321325

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med TMS København * OMK * / Post-Pakkeportoen nedsat i Nærtrafikken til 40 Øre indtil 5 Kg. d. 8.6.1933 til Tisvildeleje.

1933 - Danmark1000 - Brev - TMS 36.5

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med TMS København * OMK * / "Post-Pakkeportoen nedsat i Nærtrafikken til 40 Øre indtil 5 Kg." d. 8.6.1933 til Tisvildeleje.
Lot: 319734

3 øre Bølgelinie (par) og 8/12 øre Provisorium (8) på anbefalet brev fra Nibe d. 26.5.1921 til Wien, Østrig.

1921 - Danmark9240 - Brev - 119, 79

Lot: 321694

1848. Francobrev påskrevet prepaid og p. Rob Roy med indhold dateret Hull d. 4.8.1848 med blåt rammestempel Hull Ship Letter d.  4.8.1848 til Randers, Danmark. Flere portopåtegninger.

1848 - Danmark8900 - Brev

1848. Francobrev påskrevet "prepaid" og "p. Rob Roy" med indhold dateret Hull d. 4.8.1848 med blåt rammestempel Hull Ship Letter d. 4.8.1848 til Randers, Danmark. Flere portopåtegninger.
Lot: 319985

5 øre rød bølgelinie og 25 øre violet Fr. IX på brev fra København d. 25.6.1957 til Stockholm. Brevet returneret.

1957 - Danmark1000 - Brev - 246, 360

Lot: 321413

5 cents Luftpost og 1 $ Lincoln Memorial på Zeppelin brev fra Reading d. 25.10.1928 via Friedrichshafen til Schleswig, Tyskland. Flyvningsstempel: First Flight Air Mail via Graf Zeppelin United States to Germany d. 28.10.1928. Stempel optegnet og lodret fold.

1928 - USABrev

Lot: 321140

Dansk Røde Kors formularbrev - Form III-9-43 - fra Silkeborg d. 13.10.1944 til Northwood, England. Returneret med svar dateret d. 21.1.1945. Røde Kors stempler fra både København, Geneve, samt britisk censur.

1944 - Danmark8600 - Brev

Lot: 321700