1923 - SpanienBrev
20 cts. Alfonso XIII i parstykke på skibsbrev annulleret Paquebot Posted at Sea Received Liverpool d. 27.1.1923 til Bergen, Norge.
Lot: 321661
Lot: 321661
Ufrankeret tysk feltpostbrev med indhold dateret d. 14.1.1942 og stemplet Feldpost b d. 16.1.1942 til Berlin, Tyskland. Sendt fra Obergefreiter ved Feldpost nr. L08150 Lpga Berlin (= 5. Batterie Reserve-Flak-Abteilung 302 = Petsamo) med briefstempel 42606 = Frontsammelstelle 42 i Rovaniemi, Finland.
Lot: 321701
10 pfg. Germania på julekort annulleret med bureaustempel Sommerstedt - Schottburg Bahnpost Zug 55 d. 23.12.1918 til Klein Nustrup.
Lot: 321634
20 øre Chr. X i parstykke på brev fra Vonsbæk d. 24.4.1946 til Leck, Tyskland. Åbnet dansk efterkrigscensur med stempel (krone)/671/Danmark.
Lot: 319893
5 øre grøn Chr. X på lokalt sendt brev fra Odense d. 25.5.1915. Utilstrækkelig adresse og returneret.
Lot: 321474
United Nations Emergency Force adresselabel på brev fra UNEF Military Police Coy, GAZA, Palestine med canadisk feltpoststempel CFPO 32 d. 14.2.1962 til NORLO, Gaza (Norske forbindelsesofficer).
Lot: 321747
10 øre grøn bølgelinie og 15 øre rød karavel, 3 stribe, på expres brev fra København d. 22.7.1930 til Marstal.
Lot: 321418
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel SKAARUP og sidestemplet bureau Nyborg - Svernborg T.26 d. 18.8.1905 via Rudkjøbing og Nakskov til Tvede Mejeri pr. Horslunde.
Lot: 321691
7,50 kr. i parstykke på adressekort for pakke fra Feltpost 100, Den Norske FN-Styrken Oslo Avg. Utland stemplet FN-Bataljonen ** d. 9.9.1980 til Borgheim, Norge.
Lot: 321746
Engelsk 3d George V single på skibsbrev fra Leith, Scotland annuleret med skibsstempel Fra England og sidestemplet Thorshavn d. 15.2.1923 til Klaksvig, Færøerne.
Lot: 321528
8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "78" og sidestemplet lapidar Vordingborg d. 12.8.18xx til Sorø - eftersendt til Vordingborg.
Lot: 321323
½d Voortrekker udg. på særligt udstillings luftpost brevkort annulleret med særstempel i Juhannesburg d. 28.10.1936 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 321680
10 øre Bølgelinie på brevkort (Espergærde havn med fiskefartøj) fra Espergærde d. 24.7.1930 til Lyngby - eftersendt til Holte med stempel "Ubekendt efter Adressen / Lyngby, Distrikt:".
Lot: 321273
15 øre Chr. X og Julemærke 1946 på julekort annulleret med posthornstempel Østerbølle (Aalestrup) til Sædding St.
Lot: 321693
5 kr. Arktiske Vikinger III og 100 kr. Møller på adressekort for B-pakke fra Ililissat d. 7.7.2002 til Kastrup, Danmark.
Lot: 321715
5 pfg. Germania på brevkort (Sandbjærg slot) annulleret med bureaustempel Wester-Satrup - Schelde Bahnpost Zug 926 d. 14.5.1914 til Haderslev.
Lot: 321288
10 pfg. Germania på fortrykt kuvert fra Norburg annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 9 d. 21.1.1905 til Lügumkloster.
Lot: 321627
Tysk 3 mk. Infla. udg. (2) på underfrankeret brevkort fra Stettin d. 27.10.1922 til sømand ombord på S/S "Kronprins Frederik" via rederi i København, Danmark. Udtakseret i porto med 25 øre Chr. X Porto provisorium - eftersendt til Methil, Scotland og igen udtakseret i britisk porto med ½d og 1d Portomærke stemplet Methil d. 3.11.1922. Mærke yderligt placeret.
Lot: 321337
2d frankostempel Southampton Paid / "Paquebot posted at sea" på brevkort fra S/S "United States" til USA. Meget sjældent skibs-frankostempel. Lodret fold.
Lot: 319942
50 øre Dansk Industri på spejderpostkort "Korpslejr Ny-Hedeby 1969" annulleret med særstempel Kliplev 1909-1969 Det danske Spejderkorps Ny-Hedeby d. 2.8.1969 til København.
Lot: 319627
40 øre Karavel Postfærgemærke i parstykke på fragtbrev for gods fra Esbjerg d. 9.9.1941 til Nordby Fanø.
Lot: 321264