20 cts. Alfonso XIII i parstykke på skibsbrev annulleret Paquebot Posted at Sea Received Liverpool d. 27.1.1923 til Bergen, Norge.

1923 - SpanienBrev

Lot: 321661

Ufrankeret tysk feltpostbrev med indhold dateret d. 14.1.1942 og stemplet Feldpost b d. 16.1.1942 til Berlin, Tyskland. Sendt fra Obergefreiter ved Feldpost nr. L08150 Lpga Berlin (= 5. Batterie Reserve-Flak-Abteilung 302 = Petsamo) med briefstempel 42606 = Frontsammelstelle 42 i Rovaniemi, Finland.

1942 - FinlandBrev

Lot: 321701

10 pfg. Germania på julekort annulleret med bureaustempel Sommerstedt - Schottburg Bahnpost Zug 55 d. 23.12.1918 til Klein Nustrup.

1918 - Slesvig6560 - Brev - DAKA 270.01

Lot: 321634

20 øre Chr. X i parstykke på brev fra Vonsbæk d. 24.4.1946 til Leck, Tyskland. Åbnet dansk efterkrigscensur med stempel (krone)/671/Danmark.

1946 - Danmark6150 - Brev - 276

Lot: 319893

5 øre grøn Chr. X på lokalt sendt brev fra Odense d. 25.5.1915. Utilstrækkelig adresse og returneret.

1915 - Danmark5000 - Brev - 68

Lot: 321474

United Nations Emergency Force adresselabel på brev fra UNEF Military Police Coy, GAZA, Palestine med canadisk feltpoststempel CFPO 32 d. 14.2.1962 til NORLO, Gaza (Norske forbindelsesofficer).

1962 - CanadaBrev

Lot: 321747

10 øre grøn bølgelinie og 15 øre rød karavel, 3 stribe, på expres brev fra København d. 22.7.1930 til Marstal.

1930 - Danmark1000 - Brev - 124, 169

Lot: 321418

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel SKAARUP og sidestemplet bureau Nyborg - Svernborg T.26 d. 18.8.1905 via Rudkjøbing og Nakskov til Tvede Mejeri pr. Horslunde.

1905 - Danmark5881 - Brev - SK 1151

Lot: 321691

7,50 kr. i parstykke på adressekort for pakke fra Feltpost 100, Den Norske FN-Styrken Oslo Avg. Utland stemplet FN-Bataljonen ** d. 9.9.1980 til Borgheim, Norge.

1980 - NorgeBrev

Lot: 321746

Engelsk 3d George V single på skibsbrev fra Leith, Scotland annuleret med skibsstempel Fra England og sidestemplet Thorshavn d. 15.2.1923 til Klaksvig, Færøerne.

1923 - Færøerne3800 - Brev

Lot: 321528

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel 78 og sidestemplet lapidar Vordingborg d. 12.8.18xx til Sorø - eftersendt til Vordingborg.

Danmark4760 - Brev - 25

8 øre Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "78" og sidestemplet lapidar Vordingborg d. 12.8.18xx til Sorø - eftersendt til Vordingborg.
Lot: 321323

½d Voortrekker udg. på særligt udstillings luftpost brevkort annulleret med særstempel i Juhannesburg d. 28.10.1936 til Hamburg, Tyskland.

1936 - SydafrikaBrev

Lot: 321680

10 øre Bølgelinie på brevkort (Espergærde havn med fiskefartøj) fra Espergærde d. 24.7.1930 til Lyngby - eftersendt til Holte med stempel Ubekendt efter Adressen / Lyngby, Distrikt:.

1930 - Danmark3060 - Brev - 124

10 øre Bølgelinie på brevkort (Espergærde havn med fiskefartøj) fra Espergærde d. 24.7.1930 til Lyngby - eftersendt til Holte med stempel "Ubekendt efter Adressen / Lyngby, Distrikt:".
Lot: 321273

15 øre Chr. X og Julemærke 1946 på julekort annulleret med posthornstempel Østerbølle (Aalestrup) til Sædding St.

1946 - Danmark9620 - Brev - SK 185.2

Lot: 321693

5 kr. Arktiske Vikinger III og 100 kr. Møller på adressekort for B-pakke fra Ililissat d. 7.7.2002 til Kastrup, Danmark.

2002 - Grønland3952 - Brev - 228, 370

Lot: 321715

5 pfg. Germania på brevkort (Sandbjærg slot) annulleret med bureaustempel Wester-Satrup - Schelde Bahnpost Zug 926 d. 14.5.1914 til Haderslev.

1914 - Slesvig6385 - Brev - DAKA 279.01

Lot: 321288

10 pfg. Germania på fortrykt kuvert fra Norburg annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 9 d. 21.1.1905 til Lügumkloster.

1905 - Slesvig6430 - Brev - DAKA 272.01

Lot: 321627

Tysk 3 mk. Infla. udg. (2) på underfrankeret brevkort fra Stettin d. 27.10.1922 til sømand ombord på S/S Kronprins Frederik via rederi i København, Danmark. Udtakseret i porto med 25 øre Chr. X Porto provisorium - eftersendt til Methil, Scotland og igen udtakseret i britisk porto med ½d og 1d Portomærke stemplet Methil d. 3.11.1922. Mærke yderligt placeret.

1922 - Danmark1000 - Brev - P 6

Tysk 3 mk. Infla. udg. (2) på underfrankeret brevkort fra Stettin d. 27.10.1922 til sømand ombord på S/S "Kronprins Frederik" via rederi i København, Danmark. Udtakseret i porto med 25 øre Chr. X Porto provisorium - eftersendt til Methil, Scotland og igen udtakseret i britisk porto med ½d og 1d Portomærke stemplet Methil d. 3.11.1922. Mærke yderligt placeret.
Lot: 321337

2d frankostempel Southampton Paid / Paquebot posted at sea på brevkort fra S/S United States til USA. Meget sjældent skibs-frankostempel. Lodret fold.

1952 - EnglandBrev

2d frankostempel Southampton Paid / "Paquebot posted at sea" på brevkort fra S/S "United States" til USA. Meget sjældent skibs-frankostempel. Lodret fold.
Lot: 319942

50 øre Dansk Industri på spejderpostkort Korpslejr Ny-Hedeby 1969 annulleret med særstempel Kliplev 1909-1969 Det danske Spejderkorps Ny-Hedeby d. 2.8.1969 til København.

1969 - Danmark6381 - Brev - 474

50 øre Dansk Industri på spejderpostkort "Korpslejr Ny-Hedeby 1969" annulleret med særstempel Kliplev 1909-1969 Det danske Spejderkorps Ny-Hedeby d. 2.8.1969 til København.
Lot: 319627

40 øre Karavel Postfærgemærke i parstykke på fragtbrev for gods fra Esbjerg d. 9.9.1941 til Nordby Fanø.

1941 - Danmark6700 - Brev - PF 18

Lot: 321264