2 c., 8 c. (8), 12 sc. og 50 c. George VI på luftpostbrev fra norsk tankskib M/T Sagona stemplet Miri Sarawak d. 14.1.1954 til København, Danmark. Urent åbnet.

1952 - SarawakBrev

2 c., 8 c. (8), 12 sc. og 50 c. George VI på luftpostbrev fra norsk tankskib M/T "Sagona" stemplet Miri Sarawak d. 14.1.1954 til København, Danmark. Urent åbnet.
Lot: 321104

5 pfg. helsagsbrevkort dateret Nørmark annulleret med bureaustempel Hamburg - Hvidding Bahnpost Zug 1002 d. 2.4.1891 til Brøns.

1891 - Slesvig6772 - Brev - DAKA 263.01

Lot: 321216

1856. Ufrankeret portobrev med fuldt indhold og Kjøbenhavn kompasstempel d. 16.5.1856 via Helsingborg d. 17.5.1856 til Stockholm, Sverige. Påskrevet 12 sk. svensk porto

1856 - Danmark1000 - Brev

1856. Ufrankeret portobrev med fuldt indhold og Kjøbenhavn kompasstempel d. 16.5.1856 via Helsingborg d. 17.5.1856 til Stockholm, Sverige. Påskrevet "12" sk. svensk porto
Lot: 321156

10 öre og 20 öre Gustaf på luftpostbrev fra Stockholm d. 29.5.1945 til København, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigsscensur med neutral brun banderole stemplet (krone)/303/Danmark med signatur OR.

1945 - Sverige1000 - Brev

10 öre og 20 öre Gustaf på luftpostbrev fra Stockholm d. 29.5.1945 til København, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigsscensur med neutral brun banderole stemplet (krone)/303/Danmark med signatur "OR".
Lot: 321717

10 øre Fr. VIII helsagskorrespondancekort fra Aarhus d. 12.11.1907 via St. Thomas til Christiansted, St. Croix, Dansk Vestindien.

1907 - Dansk Vestindien8000 - Brev - KK 16

Lot: 321248

15 mills anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 5 mills (3) fra Cairo d. 30.1.1930 til Rahlstedt, Tyskland.

EgyptenBrev

Lot: 321102

8 øre Tofarvet på brev annulleret med lapidar bureaustempel Bramminge - Vedsted d. 1.10.18xx til Støvring Præstegaard pr. Randers.

Danmark6740 - Brev - 25B

Lot: 321306

20 pen. Våben på brev annulleret med bureaustempel Finska Post Kupen No. 14 (?) d. 10.4.1888 til Helsingfors.

1888 - FinlandBrev

Lot: 319788

20 øre Løve (2) og 40 øre Posthorn på bankobrev fra Bergen Nøstet d. 13.6.1924 til kristiania. På bagsiden 2 laksegl: Bergen Nøstet.

1924 - NorgeBrev

Lot: 319997

25 c. og 3 fr. på underfrankeret luftpostbrev fra Alger påskrevet Alger-Marseille-Paris-Copenhague stemplet Alger d. 13-9-1932 via København Luftpost d. 16.9.1932 til Udenrigsministeriet i København, Danmark. Udtakseret i porto med 1 øre (3) og 10 øre (3) Portomærke annulleret med håndrullestempel København K sn6 d. 16.9.1932. Kuvert afkortet i venstre side.

1932 - Algeriet1000 - Brev - P 9, P 22

25 c. og 3 fr. på underfrankeret luftpostbrev fra Alger påskrevet "Alger-Marseille-Paris-Copenhague" stemplet Alger d. 13-9-1932 via København Luftpost d. 16.9.1932 til Udenrigsministeriet i København, Danmark. Udtakseret i porto med 1 øre (3) og 10 øre (3) Portomærke annulleret med håndrullestempel København K sn6 d. 16.9.1932. Kuvert afkortet i venstre side.
Lot: 321719

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel VIDEBÆK og sidestemplet Skjern d. 21.2.1913 til Sædding pr. Skjern.

1913 - Danmark6920 - Brev - 1540

Lot: 321690

Olympiade Berlin 1936. Særligt bykort for Olympiaden i Berlin med specialkort over bla. Reichssportfeld, Stadion, Das Olympische Dorf.

1936 - TysklandDiverse

Lot: 321706

75d Elizabeth i 6-blok på bagsiden af telegram postanvisning annulleret med feltpost stempel F.P.O. 952 (= RAF Gutersloh, Tyskland) d. 30.4.1982 til England.

1982 - EnglandBrev

Lot: 321732

6 kr. Svenska Mynt single på anbefalet brev stemplet Svenska FN-Bataljonen Mellersta Östern d. 29.3.1976 til Jokkmokk, Sverige. Fortrykt rec.-etiket: Svenska FN-Bat Mellersta Östern.

1976 - SverigeBrev

6 kr. Svenska Mynt single på anbefalet brev stemplet Svenska FN-Bataljonen Mellersta Östern d. 29.3.1976 til Jokkmokk, Sverige. Fortrykt rec.-etiket: Svenska FN-Bat Mellersta Östern".
Lot: 321744

0,20 mk. Løve (5) på FN air letter formularbrev stemplet UNEF Suomi Finland d. 18.2.1976 til Helsinki, Finland.

1976 - FinlandBrev

Lot: 321743

Ufrankeret international formular Nr. 19 med telegram fra København d. 17.10.18xx til Berlin, Tyskland. Kongl. Brevpostkontor oblat på bagsiden af kuverten.

Danmark1000 - Brev

Lot: 115182

Leipziger Frühjahrsmesse 1946 Fahrkarte fra Gerstungen til Leipzig Hbf.

1946 - TysklandDiverse

Lot: 321160

40 øre brun mølle på postkort fra København d. 17.9.1966 til Valby. Postal vignet med ny adresse, P 26 (3-50 A8).

1966 - Danmark1000 - Brev - 440

Lot: 321448

Britisk Børnepost mærke på brev stemplet Deptford d. 27.12.1963 til Santa Claus, Greenland. Ikke udtakseret i porto.

1963 - GrønlandBrev

Lot: 321186

10 pen. helsagsbrevkort fra Helsingfors annulleret med bureaustempel Finska Post Kupen No. 13 d. 17.1.1885 til Kervo.

1885 - FinlandBrev

Lot: 321667

10 øre, 25 øre Luftpost og 40 øre Chr. X på anbefalet luftpostbrev fra Høng d. 29.6.1925 til Malmö, Sverige. Retur som ubekendt.

1925 - Danmark4270 - Brev - 128,144, 146

Lot: 321173