1862 - Danmark3000 - Brev
1862. Ufrankeret værdibrev med antiqua Helsingør d. 13.7.1862 til Kjøbenhavn. På bagsiden 2 laksegl fra Helsingør Postkontor. Flere portopåtegninger.
Lot: 321155
Lot: 321155
40 øre Chr. X 75 år single på brev fra Esbjerg d. 8.5.1946 til Flensburg-Mürvik, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/703/Danmark.
Lot: 322341
1d Victoria (3) på officielt anbefalet brev fra Fort William d. 17.5.1892 til Ardgour. Returneret jf. påtrykt instruks.
Lot: 321730
"Morgenbladet", 1. Aargang no. 134A d. 23.4.1945. Illustreret illegalt blad på 4 sider i ca. A4 format.
Lot: 322416
5 øre Fr. VIII på brevkort dateret d. 8.9.1910 med stjernestempel STORE SNØDE til København.
Lot: 321929
20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn d. 16.1.1919 til Warszawa, Polen. Returneret fra Berlin med to forskellige returstempler: "Zurück Keine Verbindung." og "Zurück Keine Beförderungsgelegenheit". Modtaget retur i Kjøbenhavn d. 27.1.1919.
Lot: 321759
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med svagt nr.stempel "18" og sidestemplet antiqua Frederiksborg d. 15.2.18xx til Kjøbenhavn.
Lot: 322332
10 mk. Fælles udg. single på filatelistisk lokalbrev stemplet Apenrade **C d. 10.2.1920.
Lot: 321708
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Third Army A.P.O. 740 (= Mayen, Tyskland) d. 20.4..1919 til Hundborg præstegaard, Danmark. Fra dansker, Sgt. Jensen, Hq Co. 30th Inf. Am. E.F., i den amerikanske besættelseshær i Tyskland. Påskrevet "Danish" og svag unit censor stempel. På bagsiden "Köln"-mærkat.
Lot: 321967
½d George V på filatelistisk tryksag annulleret med skibsstempel London F. S. Paquebot d. 26.3.1938 og sidestemplet med græsk stempel d. 22.3.1938 til Liverpool, England. Fra S/S "Letitia".
Lot: 321901
Ufrankeret krigsfangebrev fra sønderjysk krigsfange, Willy Hoffmann, i fransk fangenskab i Issoudun d. 26.10.1915 til København, Danmark.
Lot: 321311
10 pen. helsagsbrevkort dateret Östermyra station (= Seinäjoki) annulleret med bureaustempel Finska Postkupen No. ? d. 24.5.1889 med løst stationsstempel "7" til Tavastehus.
Lot: 319654
1 mk. og 2 mk. Løve på luftpost brevkort fra Helsinki d. 20.12.1943 til Rønne, Bornholm, Danmark. Dobbeltcensureret med både dansk og finsk censur.
Lot: 322386
60 øre Dansk Industri på fortrykt DSB kuvert fra Hjørring Station annulleret Hjørring d. 17.3.1969 til København.
Lot: 322355
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel VETTERSLEV og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Korsør T.52 d. 25.9.1913 til København.
Lot: 322393
3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med brotype Ia Lobbæk d. 23.12.1913 til Nylars pr. Køllergaard. Ank.stemplet brotype Ia Kjøllergaard d. 24.12.1913.
Lot: 317871
Ufrankeret brev stemplet United Nations Emergency Force d. 30.6.1975 til Ottawa, Canada. Sendt fra major ved Hq CCUNEFME med afs.-stempel 73 Canadian Service Unit CCUNME CFPO 5002. CCUNME = Canadian Contingent United Nations Middle East
Lot: 321741
Ufrankeret feltpostkort dateret Wels (?) med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 755 d. 25.5.1916 til sønderjysk soldat i Res. Inf. Reg. 259 på østfronten.
Lot: 321642
25 c. på brev fra Schw.. d. 1.10.1917 til Isleworth, England. Returneret med stempel "Rebuts" og på bagsiden 2-sproget stempel "Gone away". Dobbeltcensureret af censor no. 4808 og 635.
Lot: 322130
Italiensk 5 l. og 30 l. på brevkort fra Bologna d. 27.12.1951 til København. Sendt fra den danske fodboldspiller Ivan Jensen som spillede for Bologna i årene 1949-1956. Ivan Jensen deltog ved OL i 1948 og var med til at vinde bronze til Danmark.
Lot: 322084
15 øre Karavel på brevkort dateret ombord på dampskibet "Herta" stemplet Rønne d. 31.7.1927 og sidestemplet "Salonschnelldampfer "Hertha" Auf hoher See" d. 31.7.1927 til Berlin, Tyskland.
Lot: 322385