1903 - NorgeBrev
3/6 øre provisorisk helsagsbrevkort opfrankeret med 2/12 øre Provisorium og 5 øre Posthorn fra Kristiania d. 9.2.1903 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 321130
Lot: 321130
Ufrankeret feltpostbrev fra tjekkisk exilsoldat i 1st Czechoslovak Armoured Brigade stemplet C.S.P.P. Czechoslovak Field Post d. 27.11.1944 (Belejringen af Dunkirk) til tjekkiske generalkonsulat i Jerusalem, Palestina. Unit censor no. 11694 = Transport Battalion og britisk censur PC90/1128.
Lot: 321754
"Bornholm 1932", lille rejsebrochure med landkort, sejlplaner for skibsforbindelser og køreplaner for de bornholmske jernbaner. Illustreret 82 sider.
Lot: 322414
Ufrankeret "Official Mail" luftpostbrev stemplet United Nations Emergency Force d. 8.5.1957 til militæradresse i Oslo, Norge. Norsk maskinstempel Porto Betalt Oslo d. 10.5.1957. Fra norsk forbindelsesofficer ved UNEF med returadresse: Aeroporto Capodichino, Napoli, Italien.
Lot: 322116
20 mk., 25 mk. Arbejder og 25 mk. Luftpost på privat luftpost tryksags-helsagsbrevkort "Flugpost Bremen - Berlin" annulleret Bremen Luftpost d. 30.6.1923 til Berlin. Ank.stemplet Berlin C2 Luftpost d. 30.6.1923 og rødt luftpoststempel "Mit Luftpost befördert Briefpostamt Berlin". Uden meddelelse på bagsiden.
Lot: 321950
10 øre Chr. X 60 år på brevkort (Administrationsbygningen i Aalborg) annulleret med udslebet stjernestempel VEJGAARD og sidestemplet Aalborg d. 1.10.1930 til Hjørring.
Lot: 322392
20 pfg. helsagsbrevkort fra Heidelberg d. 22.9.1925 til poste restante i ugano, Schweiz. Returneret med 3-sproget returetiket "Nicht abgeholt".
Lot: 322085
4 sk. stukken kant på brev med langt indhold annulleret med nr.stempel "61" og sidestemplet antiqua Rønne d. 28.8.1863 til Kaptain J. P. Arboe i Kjøbenhavn.
Lot: 319532
4 øre Tofarvet på lokalbrev annulleret med lapidar Hasle d. 15.7.188x til Sogneraadet i Clemensker.
Lot: 319537
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne d. 27.11.1911 til Aakirkeby.
Lot: 322045
10 c. på illustreret fortrykt tryksagskuvert fra Uniono por la Linguo Internaciona i Lüssingen-Solothurn, Schweiz til Dresden. Utydelig dato. Interessant kuvert vedr. det i dag næsten uddøde kunstsprog "IDO".
Lot: 322095
Aalborg Privat-Baner (A.P.B.) telegramformular Nr. 119 med meddelelse fra Nørager d. 6.5.1924 til Dydvad station og omdelt til Flauenskjold. Medfølger kuvert formular Nr. 120.
Lot: 321344
15 øre Chr. X på julekort annulleret med stjernestempel AARSBALLE til Aakirkeby.
Lot: 322049
5 øre Chr. IX helsagsbrevkort sendt underfrankeret fra Rønne d. 16.2.1907 til Frankfurt, Tyskland. Sort "T"-stempel og udtakseret i 10 pfg. tysk porto. Rift i overkanten.
Lot: 319549
10 c. Ciffer (2), 15 c., 20 c. (2) Wilhelmina og 50/150 c. Luftpostprovisorium (2) på luftpostbrev fra Batavia d. 28.10.1932 til Mariendorf b. Berlin, Tyskland.
Lot: 322373
Åland. 10 pen. Våben på brevkort annulleret med 2-sproget stempel Geta d. 23.12.1914 til Mariehamn.
Lot: 322028
5 c., 25 c. og 1 b. Luftpost udg på indenrigs luftpostbrev fra Ciudad Bolivar til motorskibet "Magdalena" transit stemplet Caracas d. 29.11.1936 til Chemnitz, Tyskland.
Lot: 322380
1830. Francobrev med fuldt indhold dateret Christiania d. 9.3.1830 og påtegnet "Betalt til Helsingborg" til C. J. Schmidt, Major ved Brandcorpset i Kjøbenhavn.
Lot: 319998
10 øre Bølgelinie på brevkort (Bdr. Sølbeks' forretning i Arnum) annulleret med bureaustempel Vojens - Gramby - Arnum T.48 d. 15.8.1930 til Hellerup.
Lot: 321281
10 øre Vitus Bering i fireblok på brev fra Malling 1942 til Hamburg, Tyskland. Returneret med 2-sproget retur-etiket "Unbekandt". Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 321683
5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X på brevkort (Parti fra Vindeby) annulleret med udslebet stjernestempel SVENDBORG 3. og sidestemplet Svendborg d. 11.3.1948 til Silkeborg.
Lot: 322391