5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Thisted d. 24.1.1909 til Peking, Kina. Påskrevet via Siberia.

1909 - Danmark7700 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Thisted d. 24.1.1909 til Peking, Kina. Påskrevet "via Siberia".
Lot: 321933

5 aur, 10 aur, 12 aur og 35 aur Fisk på filatelistisk brev annulleret med skibsstempel Fra Island og sidestemplet både Paquebot og Thorshavn d. 20.6.1950 til Trelleborg, Sverige

1950 - Færøerne3800 - Brev

5 aur, 10 aur, 12 aur og 35 aur Fisk på filatelistisk brev annulleret med skibsstempel "Fra Island" og sidestemplet både "Paquebot" og Thorshavn d. 20.6.1950 til Trelleborg, Sverige
Lot: 321964

1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på firefarve frankeret brevkort (Christiansø) dateret på Christiansø d. 25.7.1906 og annulleret Allinge d. 26.7.1906 til Bienenmühle, Tyskland.

1906 - Danmark3770 - Brev - 42, 43, 44, 45

Lot: 322369

10 pfg. Germania på brev med indhold dateret i Broager annulleret med bureaustempel Wester-Satrup - Schelde Bahnpost Zug 930 d. 1.2.1911 til Bad Harzburg, Tyskland. Ca. 5 mdr. tidligere end registreret i Daka.

1911 - Slesvig6310 - Brev - DAKA 179.01

Lot: 321287

5+5 øre Dybbøl, samt 5 øre Bølgelinie og 5+5 øre Dybbøl i sammentryk, på brev fra København d. 25.2.1937 til Aarup.

1937 - Danmark1000 - Brev - 236, 234

Lot: 321169

1847. Portobrev med fuldt indhold fra Hamburg med stempel Hamburg 19.4. til Gross Zecher b. Ratzeburg.

1847 - Tyske StaterBrev

1847. Portobrev med fuldt indhold fra Hamburg med stempel "Hamburg 19.4." til Gross Zecher b. Ratzeburg.
Lot: 322408

15 øre og 90 øre Chr. X på postopkrævnings-adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 1.11.1924 til Øre, Østerø pr. Thorshavn, Færøerne. Påskrevet Løs og på bagsiden noteret at pakken kan afhentes på Øre Postudleveringssted.

1924 - Færøerne3800 - Brev - 70, 109

15 øre og 90 øre Chr. X på postopkrævnings-adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 1.11.1924 til Øre, Østerø pr. Thorshavn, Færøerne. Påskrevet "Løs" og på bagsiden noteret at pakken kan afhentes på Øre Postudleveringssted.
Lot: 319876

1855. Ufrankeret francobrev ærket P.D. med rammestempel Aus Russland og på bagsiden rammestempel St. Petersbourg d. 12.3.1855 via Paris til Chalons s/Marne, Frankrig. Fuldt indhold.

1855 - RuslandBrev

1855. Ufrankeret francobrev ærket "P.D." med rammestempel "Aus Russland" og på bagsiden rammestempel St. Petersbourg d. 12.3.1855 via Paris til Chalons s/Marne, Frankrig. Fuldt indhold.
Lot: 319988

Russisk 14 kop. Våben helsagskuvert anvendt i Finland og stemplet Helsingfors d. 30.3.1893 til Charkow, Rusland.

1893 - FinlandBrev

Lot: 321674

Komplet sæt Vitus Bering på illustreret anbefalet FDC fra København d. 27.11.1941 til Nykøbing F.

1941 - Danmark1000 - Brev - 270-272

Lot: 319626

4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel 90 og sidestemplet med svagt 1½ ringsstempel Rönnede d. 5.10.1854 til Asdahl pr. Hjørring.

1854 - Danmark4683 - Brev - 1 III

4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel "90" og sidestemplet med svagt 1½ ringsstempel Rönnede d. 5.10.1854 til Asdahl pr. Hjørring.
Lot: 321152

27 øre/1 kr. Provisorium single på anbefalet brev fra Rønne d. 9.7.1918 til København.

1918 - Danmark3700 - Brev - 95

Lot: 321917

30 øre rød Fr. IX på lokalt brev fra København d. 10.1.1962. Brevet returneret, samt stemplet kassebrev.

1962 - Danmark1000 - Brev - 394

Lot: 321421

12 fr. Palais du Luxembourg på brevkort (Le Touquet-Paris-Plage, La-Piscine) annulleret med britisk stempel i Folkestone d. 5.8.1948 og sidestemplet Paquebot til Harrietston, England.

1948 - FrankrigBrev

12 fr. Palais du Luxembourg på brevkort (Le Touquet-Paris-Plage, La-Piscine) annulleret med britisk stempel i Folkestone d. 5.8.1948 og sidestemplet "Paquebot" til Harrietston, England.
Lot: 322072

OPROP! Til Danmarks Soldater og Danmarks Folk!. Flyveblad fra den tyske kommandør Kaupisch nedkastet over Danmark i forbindelse med den tyske besættelse d. 9.4.1940. Formular 4a.

1940 - DanmarkDiverse

"OPROP! Til Danmarks Soldater og Danmarks Folk!". Flyveblad fra den tyske kommandør Kaupisch nedkastet over Danmark i forbindelse med den tyske besættelse d. 9.4.1940. Formular 4a.
Lot: 322415

1000 reis single på anbefalet brev fra St. Paulo d. 23.3.1901 via Buenos Aires til Utrecht, Holland. Skibspåtegnet: p. Magdalena.

1901 - BrasilienBrev

1000 reis single på anbefalet brev fra St. Paulo d. 23.3.1901 via Buenos Aires til Utrecht, Holland. Skibspåtegnet: p. "Magdalena".
Lot: 322378

Ufrankeret fortrykt UNEF air letter stemplet United nations Emergency Force 2 d. 15.2.1963 til København, Danmark. Afs.-stempel: HQ DANOR BN XIII.

1963 - Danmark1000 - Brev

Lot: 322101

4 sk. Tofarvet (svagt hj.) på landpostbrev med kryds under mærke annulleret med nr.stempel 99. og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 19.12.187x til Etatsraad, Amtsforvalter Fasting, Kronborg Amtsstue i Esrom. Rift i overkanten.

Danmark3480 - Brev

4 sk. Tofarvet (svagt hj.) på landpostbrev med kryds under mærke annulleret med nr.stempel "99." og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 19.12.187x til Etatsraad, Amtsforvalter Fasting, Kronborg Amtsstue i Esrom. Rift i overkanten.
Lot: 322289

15 öre Gustaf i parstykke på brev fra Malmö annulleret Kjøbenhavn d. 2.3.1923 og sidestemplet Fra Sverige til Hamburg, Tyskland. Påskrevet Via Korsør-Kiel.

1923 - Sverige1000 - Brev

15 öre Gustaf i parstykke på brev fra Malmö annulleret Kjøbenhavn d. 2.3.1923 og sidestemplet "Fra Sverige" til Hamburg, Tyskland. Påskrevet "Via Korsør-Kiel".
Lot: 319667

15 øre rød karavel på brev fra Nyborg d. 19.10.1929 til Aalborg. Opråbt blandt budene og returneret.

1928 - Danmark5800 - Brev - 169

Lot: 321478

60 øre Fr. IX på fortrykt DSB kuvert fra Struer Station annulleret Struer d. 28.4.1969 til København.

1969 - Danmark7600 - Brev - 461

Lot: 322352