1909 - Danmark7700 - Brev - 54
5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Thisted d. 24.1.1909 til Peking, Kina. Påskrevet "via Siberia".
Lot: 321933
Lot: 321933
5 aur, 10 aur, 12 aur og 35 aur Fisk på filatelistisk brev annulleret med skibsstempel "Fra Island" og sidestemplet både "Paquebot" og Thorshavn d. 20.6.1950 til Trelleborg, Sverige
Lot: 321964
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på firefarve frankeret brevkort (Christiansø) dateret på Christiansø d. 25.7.1906 og annulleret Allinge d. 26.7.1906 til Bienenmühle, Tyskland.
Lot: 322369
10 pfg. Germania på brev med indhold dateret i Broager annulleret med bureaustempel Wester-Satrup - Schelde Bahnpost Zug 930 d. 1.2.1911 til Bad Harzburg, Tyskland. Ca. 5 mdr. tidligere end registreret i Daka.
Lot: 321287
5+5 øre Dybbøl, samt 5 øre Bølgelinie og 5+5 øre Dybbøl i sammentryk, på brev fra København d. 25.2.1937 til Aarup.
Lot: 321169
1847. Portobrev med fuldt indhold fra Hamburg med stempel "Hamburg 19.4." til Gross Zecher b. Ratzeburg.
Lot: 322408
15 øre og 90 øre Chr. X på postopkrævnings-adressekort for pakke fra Kjøbenhavn d. 1.11.1924 til Øre, Østerø pr. Thorshavn, Færøerne. Påskrevet "Løs" og på bagsiden noteret at pakken kan afhentes på Øre Postudleveringssted.
Lot: 319876
1855. Ufrankeret francobrev ærket "P.D." med rammestempel "Aus Russland" og på bagsiden rammestempel St. Petersbourg d. 12.3.1855 via Paris til Chalons s/Marne, Frankrig. Fuldt indhold.
Lot: 319988
Russisk 14 kop. Våben helsagskuvert anvendt i Finland og stemplet Helsingfors d. 30.3.1893 til Charkow, Rusland.
Lot: 321674
Komplet sæt Vitus Bering på illustreret anbefalet FDC fra København d. 27.11.1941 til Nykøbing F.
Lot: 319626
4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel "90" og sidestemplet med svagt 1½ ringsstempel Rönnede d. 5.10.1854 til Asdahl pr. Hjørring.
Lot: 321152
27 øre/1 kr. Provisorium single på anbefalet brev fra Rønne d. 9.7.1918 til København.
Lot: 321917
30 øre rød Fr. IX på lokalt brev fra København d. 10.1.1962. Brevet returneret, samt stemplet kassebrev.
Lot: 321421
12 fr. Palais du Luxembourg på brevkort (Le Touquet-Paris-Plage, La-Piscine) annulleret med britisk stempel i Folkestone d. 5.8.1948 og sidestemplet "Paquebot" til Harrietston, England.
Lot: 322072
"OPROP! Til Danmarks Soldater og Danmarks Folk!". Flyveblad fra den tyske kommandør Kaupisch nedkastet over Danmark i forbindelse med den tyske besættelse d. 9.4.1940. Formular 4a.
Lot: 322415
1000 reis single på anbefalet brev fra St. Paulo d. 23.3.1901 via Buenos Aires til Utrecht, Holland. Skibspåtegnet: p. "Magdalena".
Lot: 322378
Ufrankeret fortrykt UNEF air letter stemplet United nations Emergency Force 2 d. 15.2.1963 til København, Danmark. Afs.-stempel: HQ DANOR BN XIII.
Lot: 322101
4 sk. Tofarvet (svagt hj.) på landpostbrev med kryds under mærke annulleret med nr.stempel "99." og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 19.12.187x til Etatsraad, Amtsforvalter Fasting, Kronborg Amtsstue i Esrom. Rift i overkanten.
Lot: 322289
15 öre Gustaf i parstykke på brev fra Malmö annulleret Kjøbenhavn d. 2.3.1923 og sidestemplet "Fra Sverige" til Hamburg, Tyskland. Påskrevet "Via Korsør-Kiel".
Lot: 319667
15 øre rød karavel på brev fra Nyborg d. 19.10.1929 til Aalborg. Opråbt blandt budene og returneret.
Lot: 321478
60 øre Fr. IX på fortrykt DSB kuvert fra Struer Station annulleret Struer d. 28.4.1969 til København.
Lot: 322352