1901 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 281.01
10 pfg. Germania på brev annulleret med bureaustempel Woyens - Rödding Bahnpost Zug 23 d. 4.11.1901 til Vojens.
Lot: 321278
Lot: 321278
5 øre grøn Chr. X på postkort fra Næstved d. 27.7.1916 til København. Modtageren er flyttet, eftersendt til Valby.
Lot: 321401
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel BØVLINGBJERG og sidestemplet Faare d. 15.4.1910 til Hammerum.
Lot: 322397
½d Edward VII på brevkort (Hudson River, USA) annulleret med britisk skibsstempel Paquebot Liverpool d. 18.9.1906 til Folkstone, England. Violet liniestempel "Caronia".
Lot: 319836
6+4 pfg. illustreret Olympiade helsagsbrevkort opfrankeret 6+4 pfg. Olympiade udg. annulleret med særstempel Kiel Olympiade Segeln 1936 d. 12.8.1936 til Egernsund, Danmark.
Lot: 322082
2 øre bogtryk Bølgelinie, 4/25 øre (par) og 10/30 øre (par) Provisorium på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 16.10.1935 til Vægger.
Lot: 322066
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel HINDEVAD og sidestemplet Aarup JB.P.E. d. 18.7.1911 til København.
Lot: 322395
10 c. Leopold II på brevkort fra Alsember d. 25.4.1905 til Lausanne, Schweiz. Retur som ubekendt med 2-sproget returetiket.
Lot: 319993
10 c. (defekt) og 15 c. på brev annulleret Massevaux Alsace d. 7.11.1917 til Zürich, Schweiz. Fransk censur. Selv om at Frankrig var stærkt presset på vestfronten, lykkedes det franskmændene at erobre et mindre område af Elsass i 1914 og holde det indtil krigens afslutning. Massevaux var en af disse byer.
Lot: 322120
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "38" og sidestemplet lapidar Lemvig d. 14.11.18xx til Kammerherre Generaldirektør for Skattevæsenet Ramus, Ridder af Dannebrog og Dannebrogsmand i Kjøbenhavn.
Lot: 322297
10 øre grøn bølgelinie på brev fra København d. 7.4.1952 til Bjergby. Påsat Form. 55 da adressen er utilstrækkelig.
Lot: 321415
8 pen. helsagsbrevkort annulleret Wiborg d. 4.4.1888 og sidestemplet med blåt bureaustempel Finska Jernväges Post Kupe Exped. No. 1 (Station no. 14) til Helsingfors. Meddelelse på bagsiden overstreget.
Lot: 322034
5 øre Chr. X på brevkort (Brattingsborg Volde ved Klejstrup Sö) annulleret med stjernestempel KLEITRUP og sidestemplet Hobro d. 29.12.1917 til Kirke Helsinge skole pr. Gørlev.
Lot: 322401
10 cts. helsagsbrevkort stemplet Santa Cruz Tenerife d. 3.4.1894 og sidestemplet Ship Letter London d. 11.4.1894 til London, England.
Lot: 319793
4 sk. Tjenestemærke på brev med laksegl fra Randers Toldsted annulleret med nr.stempel "218" og sidestemplet lapidar Randers JB.P.E. d. 23.7.187x til Kjøbenhavn.
Lot: 322328
8 øre Tjenestemærke på brev annulleret med lapidar Rødby d. 28.10.18xx via Maribo til Sognepræsten på Fejø. På bagsiden ank.stemplet lapidar Feiø d. 29.10.18xx.
Lot: 322057
5 pfg. Germania på brevkort dateret (Tyske marinesoldater og neger musiker) dateret Mozambique d. 19.2.1913 stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 11 d. 20.2.1912 til Sønderborg. Sendt fra marinesoldat ombord på krydseren SMS "Seeadler" ved Tysk Østafrika.
Lot: 322362
30 øre og 40 øre Løve på værdibrev fra Bergen d. 26.1.1938 til København, Danmark.
Lot: 321132
30 øre Fr. IX og Julemærke 1961 i fireblok på brev stemplet København Told sn1 d. 15.12.1961 og sidestemplet "Dansk ONUC kommando" til Bagsværd, Danmark. Fra danske FN-styrker i Leopoldville, Congo.
Lot: 322098
4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn K.B. d. 29.3.187x og ovalt overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 31.3.187x til Lyngby.
Lot: 322330
20 øre Chr. X på brev annulleret med stjernestempel VESTER-HORNUM og sidestemplet Hornum d. 20.4.1923 til Aalborg.
Lot: 322403