5 øre Fr. VIII på brevkort (Sneslev skole med elever) annulleret med stjernestempel GJØRSLEV og sidestemplet Borup d. 30.7.1909 til K. Eskildstrup.

1909 - Danmark4140 - Brev - SK 0397

Lot: 322648

20 pen. helsagskuvert stemplet Åbo-Finland d. 28.9.1989 til Helsingfors.

1889 - FinlandBrev

Lot: 321675

5 øre, 10 øre og 20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Østsjællands Folkeblads Expedition sendt med postopkrævning fra Kjøge d. 21.10.1918 til Haslev. Revet i toppen.

1918 - Danmark4600 - Brev - 68, 69, 71

Lot: 322126

10 øre brun bølgelinie på lokalt brev fra København d. 3.5.1933. Mærket med perfin L50 - Den danske landmandsbank. Mærket dobbelt perforeret.

1933 - Danmark1000 - Brev - Perf. L50

Lot: 321416

30 øre Fr. IX og Barnahjalpin mærkat på illustreret foldebrev med prospekter fra Færøerne stemplet Thorshavn d. 30.7.1954 til Agedrup.

1954 - Færøerne3800 - Brev - 337

Lot: 322589

5 pfg. helsagsbrevkort dateret Heide annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1008 d. 1.11.1898 til Brøns.

1898 - Slesvig6270 - Brev - DAKA 264.01

Lot: 321219

5 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Bredebro annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1229 d. 21.1.1901 til Brøns.

1901 - Slesvig6261 - Brev - DAKA 275.01

Lot: 321291

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 23.3.187x til Hillerød.

Danmark1000 - Brev - 19

Lot: 322306

Liberia 25 c. på filatelistisk brev annulleret Tórshavn Føroyar d. 19.7.1988 og sidestemplet Paquebot til Aschaffenburg, Tyskland. Sendt fra M/S World Discoverer.

1988 - Færøerne3800 - Brev

Liberia 25 c. på filatelistisk brev annulleret Tórshavn Føroyar d. 19.7.1988 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Sendt fra M/S "World Discoverer".
Lot: 321888

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 55 og sidestemplet antiqua Ribe d. 28.3.18xx til København.

Danmark6760 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "55" og sidestemplet antiqua Ribe d. 28.3.18xx til København.
Lot: 322307

4 sk. 1854 udg. på tjenestebrev påskrevet K.T. annulleret med nr.stempel 49 og sidestemplet antiqua Nykjøbing i Sjælland d. 19.11.1856(?) til Generalstaben i Kjøbenhavn.

1856 - Danmark4500 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på tjenestebrev påskrevet "K.T." annulleret med nr.stempel "49" og sidestemplet antiqua Nykjøbing i Sjælland d. 19.11.1856(?) til Generalstaben i Kjøbenhavn.
Lot: 322286

15 øre (par) og 25 øre Frimærkejubilæum på illustreret 1. helikopterflyvningskuvert fra Rosenborg eksprcerplads til Kastrup Lufthavn d. 1.4.1951 annulleret København Lufthavn d. 1.4.1951 til Vejrstation Danebrog, Nordøst Grønland. Ank.stemplet med stort brotypestempel Daneborg d. 17.7.1951.

1951 - Grønland3963 - Brev - 331, 332

Lot: 322068

½d Victoria helsags korsbånd med perfin C.R. fra London annulleret med stumt stempel F.B. til Berlin, Tyskland.

EnglandBrev

½d Victoria helsags korsbånd med perfin "C.R." fra London annulleret med stumt stempel "F.B." til Berlin, Tyskland.
Lot: 321177

1850. Tjenstebrev påskrevet H.D.S. med antiqua P. A. Altona d. 21.11.850 til Segeberg. På bagsiden laksegl Polizei-Amt zu Altona. Fuldt indhold.

1850 - SlesvigBrev

1850. Tjenstebrev påskrevet "H.D.S." med antiqua P. A. Altona d. 21.11.850 til Segeberg. På bagsiden laksegl Polizei-Amt zu Altona. Fuldt indhold.
Lot: 322595

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.-stempel 28 og sidestemplet antiqua Holbek d. 11.1.1862 til Kjøbenhavn.

1862 - Danmark4300 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.-stempel "28" og sidestemplet antiqua Holbek d. 11.1.1862 til Kjøbenhavn.
Lot: 322320

Ufrankeret feltpostbrev med indhold dateret i Grigorovos d. 16.10.1915 til militæradresse i Krasnoe Selo. Sendt fra lazaret med rødt Røde Kors stempel.

1915 - RuslandBrev

Lot: 322426

Ufrankeret julekort med bureaustempel Oberjersdal - Toftlund Bahnpost Zug 59 d. 23.12.1908 til Kørkær pr. Tondern. Udtakseret i 10 pfg. porto.

1908 - Slesvig6551 - Brev - DAKA 267.01

Ufrankeret julekort med bureaustempel Oberjersdal - Toftlund Bahnpost Zug 59 d. 23.12.1908 til Kørkær pr. Tondern. Udtakseret i "10" pfg. porto.
Lot: 321635

15 øre rød karavel på brev fra Randers d. 14.3.1929 til Ørsted. Brevet er returneret. Påskrevet: Adressaten bortrejst, hvorhen vides ikke.

1929 - Danmark8900 - Brev - 169

15 øre rød karavel på brev fra Randers d. 14.3.1929 til Ørsted. Brevet er returneret. Påskrevet: "Adressaten bortrejst, hvorhen vides ikke".
Lot: 321455

10 øre Gebyrmærke i 3-stribe annulleret med blåkridt Gebyr på Tro og Love Erklæring fra København vedr. fortoldning. Formular ikke udfyldt. Fold.

Danmark1000 - Brev - gebyr 5

10 øre Gebyrmærke i 3-stribe annulleret med blåkridt "Gebyr" på "Tro og Love Erklæring" fra København vedr. fortoldning. Formular ikke udfyldt. Fold.
Lot: 322106

10 pfg. Germania på fortrykt kuvert fra Brødremenighedens Sæbesyderi i Christiansfeld annulleret med bureaustempel Hadersleben - Christiansfeld Bahnpost Zug 5 d. 30.10.1900 til Woyens.

1900 - Slesvig6070 - Brev - DAKA 260.01

Lot: 321241

5 pfg. Ciffer helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 13 d. 21.9.1889 til Burup Mölle påskrevet bei Toftlund.

1889 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.13

5 pfg. Ciffer helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 13 d. 21.9.1889 til Burup Mölle påskrevet "bei Toftlund".
Lot: 321655