5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne d. 27.7.1905 til København.

1905 - Danmark3700 - Brev - SK 0928

Lot: 322609

Kuvert med en parkeringsbøde fra Rigspolitiet i København.

1986 - Danmark1000 - Brev

Lot: 321432

Tysk 6+24 pfg. Velgørenhed stemplet Feldpost d. 23.9.1941 og Jersey 1d Lokal udg. stemplet Jersey Channel Islands d. 23.9.1941 på brevkort (Adolf Hitler i Laon, Frankrig) sendt som luftpost til Weimar, Tyskland.

1941 - JerseyBrev

Lot: 322624

20 øre Thyco Brahe i parstykke på brev fra Esbjerg d. 26.2.1947 til Flensburg-Mürwik, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/684/Danmark. Bagklap mgl.

1947 - Danmark6700 - Brev - 298

Lot: 322345

4 sk. Krone/Scepter  annulleret med nr.stempel 72 og sidestemplet antiqua Thisted d. 1?.6.1865 til Skjerpinggaard pr. Fjerritslev.

1865 - Danmark7700 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter annulleret med nr.stempel "72" og sidestemplet antiqua Thisted d. 1?.6.1865 til Skjerpinggaard pr. Fjerritslev.
Lot: 322299

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 67 og sidestemplet antiqua Soröe. d. 15.2.1860 til Kjøbenhavn.

1860 - Danmark4180 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "67" og sidestemplet antiqua Soröe. d. 15.2.1860 til Kjøbenhavn.
Lot: 321689

10 øre Chr. X 75 år i 3-stribe på brev fra Aarhus d. 6.6.1946 til Hamburg, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/700/Danmark.

1946 - Danmark8000 - Brev - 290

Lot: 322342

2 sk. 1855 udg. (beklippet) på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet F:P: d. 21.6.1865 til Justitsraad Birkedommer Flensborg i Kjøbenhavn.

1865 - Danmark1000 - Brev - 3

2 sk. 1855 udg. (beklippet) på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 21.6.1865 til Justitsraad Birkedommer Flensborg i Kjøbenhavn.
Lot: 322498

Fortrykt kvittering fra Præstøe Postcontoir dateret d. 1.10.1852 for indlevering af brev med angivet værdi afgående med den kongelige pakkepost til Baron Zytphen-Adeler i Holbæk.

1852 - Danmark4720 - Brev

Lot: 321723

10 pfg. Germania på brevkort dateret Bylderup (Mindesten for fund af guldhorn) annulleret med bureaustempel Tingleff - Tondern Bahnpost Zug 841 d. 29.2.1912 (Skuddag) til Holstebro, Danmark.

1912 - Slesvig6372 - Brev - DAKA 274.01

Lot: 321297

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SANDVIG og sidestemplet Allinge d. 23.12.1907 til Gudhjem.

1907 - Danmark3785 - Brev - SK 1106

Lot: 322046

2½d George VI på brev annulleret med rødt særstempel fra de tjekkiske eksilstyrker i England Czechoslovak Field Post d. 2.7.1942 til Washington, USA. Åbnet af britisk censur PC90/3500.

1942 - EnglandBrev

Lot: 322605

5 pfg. Germania (2) på brevkort (Hermannsdenkmal) stemplet Detmond d. 7.6.1906 og sidestemplet med rammestempel Posthülfsstelle Hermannsdenkm. Grotenburg d. 7.6.1906 til Hellerup, Danmark.

1906 - Tyskland2900 - Brev

5 pfg. Germania (2) på brevkort (Hermannsdenkmal) stemplet Detmond d. 7.6.1906 og sidestemplet med rammestempel "Posthülfsstelle Hermannsdenkm. Grotenburg" d. 7.6.1906 til Hellerup, Danmark.
Lot: 322602

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel SALTBÆK og sidestemplet Kallundborg d. 19.3.1915 til Kirkehelsinge skole pr. Gjorlev.

1915 - Danmark4400 - Brev - SK 1091

Lot: 322402

30 øre Fr. IX (2) på brev annulleret med brotype IIc Klemensker d. 13.1.1955 til Highgate, England.

1955 - Danmark3782 - Brev - 337

Lot: 318156

40 öre og 60 öre Postjubilæum på filatelistisk anbefalet FDC stemplet Sjöpostexp 70 M/F Gripsholm d. 20.2.1936 og Sjöpostexp 70 Postverket 300 år d. 20.2.1936 til Kristinehamn, Sverige. Særlig fortrykt rec.-etiket og sendt under rejse mellem Miami og Vera Cruz.

1936 - SverigeBrev

Lot: 319639

30 øre Fr. IX på illustreret fortrykt luftpostkuvert fra Royal Danish Navy / Sondrestrom Air Base stemplet Sdr. Strømfjord d. 24.11.1956 til Uppsala, Sverige. Fuldt indhold på illustreret brevpapir. Mærke med fold.

1956 - Grønland3910 - Brev - 36

30 øre Fr. IX på illustreret fortrykt luftpostkuvert fra "Royal Danish Navy / Sondrestrom Air Base" stemplet Sdr. Strømfjord d. 24.11.1956 til Uppsala, Sverige. Fuldt indhold på illustreret brevpapir. Mærke med fold.
Lot: 322630

Karte formular (Form. Nr. 1523) med stjernestempel RØRBÆK d. 18.11.1906 til bureau Hobro-Løgstør. Fold.

1906 - Danmark9500 - Brev - SK 1081

Lot: 211791

3 cents Washington på brevkort (United States Lines S/S Manhattan) annulleret med skibsstempel U.S. Ger. Sea Post / S.S.Manhattan d. 7.6.1935 til København, Danmark.

1935 - USA1000 - Brev

3 cents Washington på brevkort (United States Lines S/S "Manhattan") annulleret med skibsstempel U.S. Ger. Sea Post / "S.S.Manhattan" d. 7.6.1935 til København, Danmark.
Lot: 321916

25 c. på brev annulleret Massevaux Alsace d. 23.11.1917 til Zürich, Schweiz. Fransk censur. Selv om at Frankrig var stærkt presset på vestfronten, lykkedes det franskmændene at erobre et mindre område af Elsass i 1914 og holde det indtil krigens afslutning. Massevaux var en af disse byer.

1917 - FrankrigBrev

Lot: 322121

10 øre, 15 øre og 30 øre Thule udg. på uadresseret fortrykt kuvert fra Kap York Stationen Thule stemplet Thule Grønland d. 31.8.1935.

1935 - Grønland3970 - Brev - 1, 2, 3

Lot: 322620