10 øre grøn bølgelinie på brev fra Odense d. 18.4.1929 til Tommerup. Brevet er returneret og påsat 10 øre grøn portomærke.

1929 - Danmark5000 - Brev - 124, PM12

Lot: 321485

20 øre og 1 kr. Chr. X på internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn *5.* d. 30.5.1914 via Kjøbenhavn B. til Drøbak, Norge. Påskrevet: via Sverige.

1914 - Danmark1000 - Brev - 75, 71

20 øre og 1 kr. Chr. X på internationalt adressekort for pakke fra Kjøbenhavn *5.* d. 30.5.1914 via Kjøbenhavn B. til Drøbak, Norge. Påskrevet: "via Sverige".
Lot: 321722

2½d George V på brev fra Stockport d. 22.8.1914 til Hans Majestæt Kongen i Kjøbenhavn , Danmark - eftersendt til kongens residens på Sorgenfri pr. Lyngby. Ank.stemplet i Lyngby d. 26.8.1914. Hj.skade, men ingen tegn på britisk censur.

1914 - Danmark1000 - Brev

Lot: 322417

Ufrankeret canadisk feltpost formularbrev stemplet United Nations Emergency Force d. 24.7.1974 til Borden, Canada. Afs.-stempel: Canadian Military Contingent U.N.E.F. Middle East, CFPO 5002, samt blåt rammestempel: Operation DANACA.

1974 - CanadaBrev

Ufrankeret canadisk feltpost formularbrev stemplet United Nations Emergency Force d. 24.7.1974 til Borden, Canada. Afs.-stempel: "Canadian Military Contingent U.N.E.F. Middle East, CFPO 5002, samt blåt rammestempel: "Operation DANACA".
Lot: 321742

1767. Pakkefølgebrev medfølgende et Uhrværk i Sølvkæde med langt indhold dateret i Odense d. 19.6.1767 til Kjøbenhavn.

1767 - Danmark5000 - Brev

Lot: 321935

10 øre Gebyr-provisorium annulleret med violet liniestempel Hjørring på Attest for Indkøb af Frimærker m.v. - F. Form. Nr. 43 (1/4 23) dateret d. 5.7.1924.

1924 - Danmark9800 - Brev - Gebyr 1

10 øre "Gebyr"-provisorium annulleret med violet liniestempel "Hjørring" på Attest for Indkøb af Frimærker m.v. - F. Form. Nr. 43 (1/4 23) dateret d. 5.7.1924.
Lot: 322360

½d Fugl, 1d George VI og ½d SWA Provisorium på brev fra Osterode SWA d. 5.3.1943 til Cape Town, Sydafrika.

1943 - Sydvest AfrikaBrev

½d Fugl, 1d George VI og ½d "SWA" Provisorium på brev fra Osterode SWA d. 5.3.1943 til Cape Town, Sydafrika.
Lot: 322094

7½ pfg. Germania på nytårskort stemplet Hoptrup *** d. 31.12.1916 til Svenstrup på Als. Violet censur Ü.K. Hadersleben.

1916 - Slesvig6170 - Brev - DAKA 72.02

Lot: 322587

2 fr. Luftpost single på luftpost brevkort fra Gent d. 24.12.1936 til Holte, Danmark.

1936 - BelgienBrev

Lot: 321347

20 øre Chr. X på brev annulleret med bureaustempel Vojens - Arnum T.48 d. 27.12.19236 til Allingsås, Sverige.

1926 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 280.02

Lot: 321282

10 cts. på brevkort fra Las Palmas, Grand Canaria annulleret med britisk stempel London d. 11.2.1903 til Wien, Østrig.

1903 - SpanienBrev

Lot: 321937

1845. Skibsmanifest dateret Rio de Janeiro d. 4.10.1845 med liniestempel HAMBURG d. 4.12.1845 og på bagsiden del af Schiffs Brief-Post Hamburg d. ?.12.1845 til Berlin. Flere portopåtegninger.

1845 - BrasilienBrev

Lot: 322599

5 pfg. Germania på brevkort dateret Loit Kirkeby annulleret med bureaustempel Apenrade - Lögumkloster Bahnpost Zug 13 d. 7.8.1910 til Flensburg.

1910 - Slesvig6221 - Brev - DAKA 251.01

Lot: 321230

10 pfg. Adler på brev fra Rendsburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 556 d. 8.9.1898 til Woyens.

1898 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 321646

16 c. på brevkort (Sejlskibet Sea Cloud II) annulleret med dansk stempel Bornholm 3700-3790 d. 15.8.2001 og sidestemplet med skibsstempel Navire til Aschaffenburg, Tyskland.

2001 - Danmark3700 - Brev

16 c. på brevkort (Sejlskibet "Sea Cloud II") annulleret med dansk stempel Bornholm 3700-3790 d. 15.8.2001 og sidestemplet med skibsstempel "Navire" til Aschaffenburg, Tyskland.
Lot: 322405

5 cent på brev fra Niagara Falls d. 13.12.1898 til København. Vignet med forspørgsel.

1898 - Danmark1000 - Brev

Lot: 321435

5 pfg. på brevkort fra Bad Harzberg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 24 d. 11.8.1909 til Blankenhof pr. Bevtoft - eftersendt til Ober-Jersdal.

1909 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 321652

50 øre København 800 år på brevkort (Holbæk. Munkholmsbroen) annulleret med pr.-stempel Gevninge pr. Roskilde d. 19.7.1967 til Næstved.

1967 - Danmark4571 - Brev - 456

Lot: 322579

1½d George V på brevkort (Fleet Review 1936) annulleret med flåde stempel London / Received from H.M.Ships d. 9.2.1936 til England. Hj. knæk.

1936 - EnglandBrev

1½d George V på brevkort (Fleet Review 1936) annulleret med flåde stempel London / "Received from H.M.Ships" d. 9.2.1936 til England. Hj. knæk.
Lot: 319519

Ufrankeret russisk feltpostbrev med stempel I aktiv tjeneste og indhold dateret d. 20.1.1915 til Ass, Estland. På bagsiden svagt stempel fra 355 Livlandske Reserve Regiment.

1915 - RuslandBrev

Ufrankeret russisk feltpostbrev med stempel "I aktiv tjeneste" og indhold dateret d. 20.1.1915 til Ass, Estland. På bagsiden svagt stempel fra 355 Livlandske Reserve Regiment.
Lot: 322422