SverigeBrev
3 öre Løve single på lokalbrev i Stockholm d. 9.6.18xx.
Lot: 322634
Lot: 322634
10 pfg., 20 pfg. og 50 pfg. Adler på for- og bagside af adressekort for pakke fra Lübeck d. 28.1.1881 via Hamburg og Kolding til Saxkjøbing, Danmark.
Lot: 321672
6d Elizabeth "Tangier" provisorium på luftpostbrev fra Tangier British Post Office d. 21.8.1954 til Minden, Tyskland.
Lot: 322890
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "65" og sidestemplet lapidar Slagelse d. 12.8. ca. 1870 til Kjøbenhavn. På bagsiden kombineret nr.-stempel "34"/Kjøbenhavns J.P. d. 12.8.
Lot: 319629
5 øre Chr. X på julekort annulleret med brotype IIIb Fejø d. 23.12.1916 til Skalø pr. Fejø. Skalø har siden 1869 været forbundet med Fejlø med en dæmning.
Lot: 322853
1½ c. helsags - flyttepostkort opfrankeret med 3 c. (par) Ciffer fra 's Gravenhage d. 24.4.1939 til København, Danmark.
Lot: 322902
1840. Priscourant og langt brev fra firma Fiedler & Co i København med antiqua Kjøbenhavn d. 20.12.1840 til Mandal, Norge.
Lot: 322598
1d "SWA" provisorium i 3-stribe på brev annulleret med svagt stempel d. 1.2.1944 til USA. Åbnet af sydafrikansk og amerikansk censur.
Lot: 321099
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn KB d. 3.8.1860 og ovalt overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 4.8.1860 til Toldinspektør Plum i Marstal på Ærø. Ank.stemplet Marstal d. 5.8.1860.
Lot: 322295
2 sk. 1855 udg. på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet uldent blåt fodpoststempel F:P: d. 2.8.185?.
Lot: 322337
4 R.B.S. Thiele II på brev annulleret med nr.stempel "14" og sidestemplet med 1½-ringsstempel Eckernförde. d. 21.2.1854 til Grev Moltke i Kjøbenhavn - eftersendt til Bregentved pr. Rønnede
Lot: 322500
1d Edward VII på brevkort stemplet Valletta Malta d. 11.3.1910 til Göteborg, Sverige.
Lot: 322896
2½d George V på brev fra Stamboul annulleret British A.P.O. Constantinople d. ?.9.191? (ca. 1919) til London, England. Åbnet af lokal censur med fortrykt censurbanderole og rammestempel: Censored by 6 Military Authority.
Lot: 322894
10 pfg. Adler på brev annulleret med tidligt bureaustempel Hamburg Flensburg II d. 17.2.18xx og håndskrevet bynavn "Neumünster" til Flensburg.
Lot: 321122
4 sk. stukken kant på brev annulleret med godt nr.-stempel "178" og sidestemplet antiqua Slagelse Jernb: Postexped: d. 14.7.1863 til Kjøbenhavn.
Lot: 322329
1 f. single på luftpost-brevkort fra Budapest 1947 til København, Danmark.
Lot: 322903
1d Edward VII på brevkort (Union Castle Line S/S "Galician") dateret i Las Palmas og annulleret med skibsstempel Ship Letter London d. 30.7.1906 til Dublin, Ireland.
Lot: 319796
5 öre Løve i parstykke på brevkort (Hven gamla kyrkan) stemplet Sankt Ibb d. 16.8.1934 til Varde, Danmark.
Lot: 322867
15 øre Chr. X og Føroyar Barnahjalpin mærkat på brevkort stemplet Klaksvig Færøerne d. 22.12.1948 til Skyranes.
Lot: 322590
5 øre og 10 øre Chr. X i to parstykker på ekspresbrev fra Kjøbenhavn d. 17.4.1917 til Stockholm, Sverige.
Lot: 321272
40 Paras/2½d Victoria provisorium (2) på brev stemplet Beyrout British Post Office d. 15.10.1885 til Washington, USA. Ene mærke med slidt takning.
Lot: 322641