1924 - Danmark1000 - Brev - Gebyr 1
10 øre Gebyr-provisorium på Attest for Indkøb af Frimærker annulleret med kontorstempel København N d. 10.7.1924.
Lot: 322105
Lot: 322105
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS "Britisk Udstilling København 29. Sept. - 16. Okt. 1955" / København OMK. d. 27.9.1955 til Stokkemarke.
Lot: 323227
½d, 2d og 18d Elizabeth på brev annulleret med flådepost stempel London / Maritime Mail d. 5.1.1984 til Tyskland. Efter Falklandskrigen var S/S "Uganda" chartret af Royal Navy i 2 år som depot skib ved Falklandsøerne.
Lot: 321946
5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort (Kbh. Sanct Lucas Stiftelse) fra Kjøbenhavn d. 22.11.1910 til sømand ombord på S/S "Olaf" i Methil, Scotland - eftersendt til Italien.
Lot: 321897
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS "V. International Poliomyelitis Conference Copenhagen July 26-20 1960"/København OMK 23 d. 23.7.1960 til Næstved.
Lot: 322584
10 pfg., 15 pfg. og 50 pfg. Luftpost på fortrykt katapult-flugzeug D.1717 "New York" flyvningsbrev annulleret med skibsstempel Deutsch-Amerik. Seepost * Bremen - New York * /"D. Bremen N.D.L." d. 5.6.1930 og flyvningsstempel "Deutscher Katapultflug Danpf. "Bremen" - New York 6.6.1930" til Washington, USA.
Lot: 319931
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel HAARSLEV og sidestemplet Aarup JB.P.E. d. 1.7.1911 til Odense.
Lot: 322400
Ufrankeret feltpostkort dateret Loit med bureaustempel Apenrade - Lügumkloster Bahnpost Zug 8 d. 7.6.1917 til soldat på lazaret i Itzehoe.
Lot: 321228
12 øre Bølgelinie og Julemærke 1926 på julekort annulleret med stjernestempel VANG til København.
Lot: 322047
5 øre Chr. X (3) på julekort annulleret med brotype IIb Gabøl d. 22.12.1920 til Ørbæk. Et mærke beskidt.
Lot: 322862
50 øre Fr. IX, Advent 1969 og Julemærke 1969 (kort hj.tak) på julekort fra Korsør d. 22.12.1969 til Tingsted præstegård pr. Nørre Alslev - omadresseret med stempel "4800 Nykøbing Fl.".
Lot: 323189
15 pfg. Germania i parstykke på tysk indenrigsfrankeret brevkort fra Flensburg d. 7.7.1920 til Rinkenæs i 1. Zone. Underfrankeret med 10 pfg. og udtakseret i "4" øre dansk porto. Interessant indgående portoforsendelse i afstemningsperioden.
Lot: 323234
5 øre Fr. VIII på brevkort (Vallekilde Højskole) annulleret med stjernestempel VALLEKILDE og sidestemplet Hørve d. 15.6.1908 til Ryslinge.
Lot: 322833
Østrigsk 1,45 S. Egnsdragt på brevkort fra Bad Hali d. 25.3.1959 til Nykøbing F., Danmark. Fejlsendt til Island med transit stempel Reykjavik d. 14.4.1959.
Lot: 323241
5 øre Fr. VIII helsagsafklip benyttet som frankering på fortrykt kuvert fra Socialdemokratisk Undomsforbund sendt lokalt i Kjøbenhavn d. 18.10.1911 til "Ungdomsf. af 1903" - det senere DDU (De Danske Ungdomsforeninger).
Lot: 323202
15 øre Chr. X på brevkort (Jernbanepladsen i Aalborg) fra Aalborg og modtaget som skibspost og annulleret med sjældent brotype IIh København d. 6.6.1920 til Norrköping, Sverige. Interessant udslebet stempel fra Kjøbenhavn B. benyttet ved København OMK til bl.a. skibspost, julepost og ekspresbreve.
Lot: 319663
5 øre Chr. IX helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel LANGEBÆK og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.6 d. 10.8.1907 til Stege. Anvendt 6 dage senere end registreret af Bendix. Arkivhuller.
Lot: 323266
5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X 60 år på brev annulleret med brotype Ic Hornbæk d. 25.7.1931 til sømand ombord på orlogsskibet "Niels Juel" via Købmagergades Postkontor, København K. "Niels Juel" er netop hjemkommet fra Middelhavstogt. Nusset.
Lot: 321893
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 3 øre Bølgelinie annulleret med stjernestempel LYNE og sidestemplet Ølgod d. 17.8.1915 til Varde.
Lot: 323216
15 øre Karavel på brev fra København d. 8.4.1929 til Örebro, Sverige. Retur med 2-sproget returetiket: Adressen ofullständig.
Lot: 321258
4 sk. Tofarvet på brev annulleret med nr.stempel "111" og sidestemplet antiqua Svanike d. 1.12.187x til Rønne.
Lot: 323140