Union of South Africa 2½d George V på brev stemplet Christiania Transvaal ?.9.1916 til København, Danmark. Åbnet af sydafrikansk censur og ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 14.10.1916. Kuvert med skader.

1916 - Sydafrika1000 - Brev

Lot: 323247

50 centimes/40 pfg. Belgien provisorium på anbefalet rudekuvert fra Brüssel d. 15.10.1915 til Kjøbenhavn, Danmark. Tysk censur fra Aachen.

1915 - TysklandBrev

50 centimes/40 pfg. "Belgien" provisorium på anbefalet rudekuvert fra Brüssel d. 15.10.1915 til Kjøbenhavn, Danmark. Tysk censur fra Aachen.
Lot: 323155

4 sk. stukken kant (2) på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel 16 og sidestemplet antiqua Flensborg d. 1.1.1864 til Generaltolddirektoratet i Kjøbenhavn. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 4.1.1864.

1864 - DanmarkBrev - 9

4 sk. stukken kant (2) på dobbeltbrev annulleret med nr.stempel "16" og sidestemplet antiqua Flensborg d. 1.1.1864 til Generaltolddirektoratet i Kjøbenhavn. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 4.1.1864.
Lot: 322333

Ufrankeret feltpostbrevkort dateret d. 1.11.1915 til Fellin, Livland. Liniestempel Fra den aktive tjeneste og afdelingsstempel fra 355. Livlandske reserve infanteri afdeling. Lokal rød postcensur fra Fellin no. 3.

1915 - RuslandBrev

Ufrankeret feltpostbrevkort dateret d. 1.11.1915 til Fellin, Livland. Liniestempel "Fra den aktive tjeneste" og afdelingsstempel fra 355. Livlandske reserve infanteri afdeling. Lokal rød postcensur fra Fellin no. 3.
Lot: 322424

15 øre Karavel på brev fra Frydenlund pr. Rønne annulleret med bureaustempel Rønne - Nexø T.6 d. 26.4.1928 og sidestemplet med posthornstempel RØNNE N (RØNNE) til København.

1928 - Danmark3700 - Brev - SK 123.1

Lot: 323135

2/1½ mk. Provisorium single på brev annulleret med 2-sproget bureaustempel P.Vauni 40 d. 5.5.1938 til Tampere.

1938 - FinlandBrev

Lot: 322606

5 pfg. Adler helsagsbrevkort fra Würzburg d. 17.7.1925 til Hirschegg i den østrigske ex-klave Kleinwalsertal via Oberstdorf (Allgäu).

1925 - TysklandBrev

Lot: 323237

40 øre grøn karavel singelfrankatur på Rec. brev fra København d. 31.3.1928 til Aalborg.

1928 - Danmark1000 - Brev - 174

Lot: 321437

15 pfg. Kant helsagsbrevkort fra Münster d. 9.3.1928 til Ulstaoset på Bergensbanen i Norge.

1928 - TysklandBrev

Lot: 323238

40 øre Fr. IX på lokalt brevkort annulleret med TMS København 800 1167-1967 Copenhagen - Made in Denmark 1167/København OMK. 1 d. 10.5.1967.

1967 - Danmark1000 - Brev - TMS 367.1

40 øre Fr. IX på lokalt brevkort annulleret med TMS "København 800 1167-1967 Copenhagen - Made in Denmark 1167"/København OMK. 1 d. 10.5.1967.
Lot: 322582

10 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Woyens - Rödding Bahnpost Zug 43 d. 23.12.1907 til Aalborg, Danmark. Stemplet er tilsyneladende uden årstal.

1907 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 247.01

Lot: 321276

3,75 kr. Margrethe på spejder brevkort (Det danske Spejderkorps - Blå Sommer 1994) annulleret med spejder særstempel Aabenraa / Blå sommer / Det danske Spejderkorps d. 19.7.1994 til Søllested. Sendt fra deltagende spejder.

1994 - Danmark6200 - Brev - 1017

Lot: 323196

10 pfg. helsagsbrevkort fra Würzburg d. 19.12.1918 til Espelandst, Bergensbanen, Norge.

1918 - Tyske StaterBrev

Lot: 323240

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel SANDBY og sidestemplet Nakskov d. 22.12.1912 til Horslunde.

1912 - Danmark4900 - Brev - SK 1102

Lot: 323215

15 pfg. Fælles udg. på brevkort annulleret med svagt bureaustempel Woyens - Arnum Bahnpost Zug ? d. 14.2.1920 til Hammelev.

1920 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 280.01

Lot: 321286

6 pfg. illustreret propaganda helsag annulleret med særstempel i Bautzen d. 20.4.1941.

1941 - TysklandBrev

Lot: 323150

1821. Francobrev med fuldt indhold og liniestempel Stettin d. 8.4.1821 til Bordeaux, Frankrig. Rødt C.P.R.4. og rammestempel Prusse par Givet. Fransk portostempel.

1821 - Tyske StaterBrev

1821. Francobrev med fuldt indhold og liniestempel Stettin d. 8.4.1821 til Bordeaux, Frankrig. Rødt "C.P.R.4." og rammestempel "Prusse par Givet". Fransk portostempel.
Lot: 322600

15 øre Fr. IX og Kirkens Korshær Julemærke 1949-1950 på brevkort (Fisker i Aden) annulleret med pr.-stempel Øster Brønderslev pr. Brønderslev d. 7.2.1950 til Kuranstalten ved Hald pr. Viborg - returneret som ubekendt.

1950 - Danmark9700 - Brev - 319

Lot: 322858

½d og 1d (par) Victoria på brev fra London d. 10.8.1893 til København, Danmark. På bagsiden etiket: Nærværende Brev vilde være blevet udbragt tidligere, naar Adressatens Bopæl havde været angivet..

1893 - Danmark1000 - Brev

½d og 1d (par) Victoria på brev fra London d. 10.8.1893 til København, Danmark. På bagsiden etiket: Nærværende Brev vilde være blevet udbragt tidligere, naar Adressatens Bopæl havde været angivet.".
Lot: 319894

35 c. blandingsfrankeret luftpostbrev annulleret med militært stempel Pearce R.A.A.F. - WA - 6085 - d. 12.10.1971 til Valby, Danmark. Stempel benyttet på Royal Australian Air Force base Pearce nær Perth i Western Australia.

1971 - Australien2500 - Brev

Lot: 323248

Amerikansk 1 cent (par) på brevkort (Port au Prince, Haiti) dateret d. 6.11.1916 og annulleret Philadelphia d. 13.11.1916 til Kolding, Danmark. Sendt fra dansk soldat i 22nd Coy. 2nd Marines, Port-Au-Prince Haiti c/o Postmaster New York, N.Y. USA besatte Haiti i årene 1915-1934.

1916 - Haiti6000 - Brev

Lot: 323262