Ufrankeret tjenestebrev med rammestempel Portofrie Dienstsache og Briefstempel: Der Höhere SS- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die besetzten norwegischen Gebiete / Der Befehlshaber der Ordnungspolizei til Innenriksdepartement i Oslo.

NorgeBrev

Ufrankeret tjenestebrev med rammestempel "Portofrie Dienstsache" og Briefstempel: Der Höhere SS- und Polizeiführer beim Reichskommissar für die besetzten norwegischen Gebiete / Der Befehlshaber der Ordnungspolizei" til Innenriksdepartement i Oslo.
Lot: 322908

60 øre Fr. IX på fortrykt DSB kuvert fra Jyderup Station stemplet Jyderup d. 29.7.1968 til København. Urent åbnet.

1968 - Danmark4450 - Brev - 461

Lot: 322348

Ufrankeret feltpostkort med liniestempel Fra den aktive arme og 3-sproget finsk stempel i Willmanstrand d. 1.8.1916.

1916 - FinlandBrev

Ufrankeret feltpostkort med liniestempel "Fra den aktive arme" og 3-sproget finsk stempel i Willmanstrand d. 1.8.1916.
Lot: 322425

Amerikansk 30 cents blandingsfrankeret luftpostbrev stemplet Mount Hamilton d. 4.8.1945 til København, Danmark - eftersendt til Tisvildeleje d. 17.8.1945. Sendt fra dansk kvindelig astronom Julie Vinter Hansen ved det store Lick Observarorium i Californien. Åbnet af amerikansk censur no. 61186.

1945 - USA1000 - Brev

Lot: 323260

30 øre Fr. IX og Julemærke 1959/1953 provisorium i parstykke på lokalt brev i København d. 23.12.1959.

1959 - Danmark1000 - Brev - 337

Lot: 323187

4 sk. Krone/Scepter på distriktsbrev annulleret med nr.stempel 18 og sidestemplet Frederiksborg d. 12.4.18xx til Frederiksborg.

Danmark3400 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på distriktsbrev annulleret med nr.stempel "18" og sidestemplet Frederiksborg d. 12.4.18xx til Frederiksborg.
Lot: 322290

30 c. Tell med tydelig afskæring i top- og bund på brev fra firma Zumstein & Cie i Bern d. 27.9.1926 til Næstved. Antagelig fra privat frimærke-påsætningsmaskine som benyttede frimærkeruller.

1926 - Schweiz4700 - Brev

Lot: 323255

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 7 og sidestemplet antiqua Assens. d. 5.7.1861 til Liltofte.

1861 - Danmark5610 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "7" og sidestemplet antiqua Assens. d. 5.7.1861 til Liltofte.
Lot: 322311

12 c. single på brev fra Buenos Aires d. 23.1.1917 til Utrecht, Holland. Grønligt privat skibsstempel La Neora 23 de Enero 1917. Åbnet af britisk censur no. 1090.

1917 - ArgentinaBrev

12 c. single på brev fra Buenos Aires d. 23.1.1917 til Utrecht, Holland. Grønligt privat skibsstempel "La Neora 23 de Enero 1917". Åbnet af britisk censur no. 1090.
Lot: 322382

10 c. Levant udg. på billedside af brevkort stemplet Constantinople d. 2.2.1909 til Paris, Frankrig.

1909 - LevantBrev

Lot: 323156

4 sk. stukken kant på brev fra Svendborg annulleret med nr.stempel 70 men uden sidestempel til Odense. Ank.stemplet med blåt antiqua Odense d. 8.7.186x.

Danmark5700 - Brev - 9

4 sk. stukken kant på brev fra Svendborg annulleret med nr.stempel "70" men uden sidestempel til Odense. Ank.stemplet med blåt antiqua Odense d. 8.7.186x.
Lot: 322331

50 øre Befrielsen 25 år og Julemærke 1970 (2) på julekort fra Dragør d. 22.12.1970 til Skibevejen 4941 Bandholm - omadresseret med stempel 4930 Maribo.

1970 - Danmark4930 - Brev - 496

50 øre Befrielsen 25 år og Julemærke 1970 (2) på julekort fra Dragør d. 22.12.1970 til Skibevejen 4941 Bandholm - omadresseret med stempel "4930 Maribo".
Lot: 323190

2 øre Bølgelinie og Julemærke 1909 på lokal tryksag i Fredericia d. 23.12.1909.

1909 - Danmark7000 - Brev - 43

Lot: 321919

1845. Portobrev med indhold dateret i Aarhus d. 10.11.1845 til Randers. Påskrevet 3 sk. porto + 2 sk. bærepenge, ialt 5 sk. betalt af modtageren.

1845 - Danmark8000 - Brev

Lot: 322601

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med stumt stempel og sidestemplet antiqua Kjøbenhavn d. 8.10.1852 og Kiøbenhavn d. 9.10.1852 til Kammerherre og Inspektør Lowzow paa Jægerspris. På bagsiden laksegl fra Nationalbanken.

1852 - Danmark1000 - Brev - 1 I

Lot: 322501

5 øre Posthorn på brevkort (Valders, Kvamskleven) dateret Tyin d. 17.7.1908 og annulleret med 4-ringsstempel 208 (= FRAMNES) og sidestemplet Øier d. 18.7.1908 til København, Danmark. Benyttet ved sæson-brevhus i årene 1908-14.

1908 - NorgeBrev

5 øre Posthorn på brevkort (Valders, Kvamskleven) dateret Tyin d. 17.7.1908 og annulleret med 4-ringsstempel "208" (= FRAMNES) og sidestemplet Øier d. 18.7.1908 til København, Danmark. Benyttet ved sæson-brevhus i årene 1908-14.
Lot: 323254

DSB manila-mærke for forsendelse sendt med Lyntog fra Bredebro til Holstebro. Udateret.

Danmark6261 - Brev

DSB manila-mærke for forsendelse sendt med "Lyntog" fra Bredebro til Holstebro. Udateret.
Lot: 323249

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (Fabr. 72-H) med fortrykt meddelelse fra Komitéen for tyske Børns Ferieophold i Danmark stemplet Rønne d. 15.4.1924.

1924 - Danmark3700 - Brev - EB 54

Lot: 322371

60 øre helsagsbrevkort (fabr. 213) med Julemærke 1972 (2) fra Ringsted d. 19.12.1972 til Vesterborg.

1972 - Danmark4100 - Brev - EB 134

Lot: 322847

1848. Francobrev påskrevet Franco med grønligt antiqua Kjøbenhavn d. 7.8.1848 til Frederikssund. Påskrevet 2 sk. med rødkridt. Fuldt indhold.

1848 - Danmark1000 - Brev

1848. Francobrev påskrevet "Franco" med grønligt antiqua Kjøbenhavn d. 7.8.1848 til Frederikssund. Påskrevet "2" sk. med rødkridt. Fuldt indhold.
Lot: 322410

10 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med brotype Ia Allinge S. (benyttet i Sandvig) d. 30.7.1909 til Cognat-Lyonne, Frankrig.

1909 - Danmark3785 - Brev - 55

Lot: 323160