10 øre Bølgelinie og 50+10 øre Børnenes Kontor på brev fra Maribo d. 21.12.1967 til FN-soldat ved STKMP HQCOY DANCON/UNFICYP VIII Nicosia Club. Sendt til de danske FN-styrker på Cypern.

1967 - Danmark4930 - Brev - 318, 439

Lot: 323192

50+10 øre Røde Kors og Julemærke 1970 på julekort fra Rudkøbing d. 21.12.1970 til Lindås, Sverige.

1970 - Danmark5900 - Brev - 441

Lot: 323193

Nedkastet Flyveblad. Landsmænd (formular 814). Nedkastet flyveblad dateret Det Danske Råd i London Valdemarsdag 1941 med Dannebrog på bagsiden. Nedkastet af Royal Air Force 1941.

1941 - DanmarkDiverse

Nedkastet Flyveblad. "Landsmænd" (formular 814). Nedkastet flyveblad dateret Det Danske Råd i London Valdemarsdag 1941 med Dannebrog på bagsiden. Nedkastet af Royal Air Force 1941.
Lot: 323273

4 sk. Tofarvet på brev annulleret med svagt nr. stempel fra Kjøbenhavn d. 26.8.1874 til Skovrider Bruhn, Ravnehus pr. Ballerup - omadresseret til Kirkeværløse og Lyngby. Flere transit stempler bl.a. lapidar VI Birkerød d. 27.8.1874.

1874 - Danmark3460 - Brev - 19

Lot: 322305

20 c. på brevkort (S/S Bagé) annulleret Port Said Egypte d. 7.3.1921 og sidestemplet Paquebot til Frankrig.

1921 - FrankrigBrev

20 c. på brevkort (S/S "Bagé") annulleret Port Said Egypte d. 7.3.1921 og sidestemplet "Paquebot" til Frankrig.
Lot: 323257

Ufrankeret brevkort (Temple de Philae) fra Alexandria d. 22.7.1906 til Kolding, Danmark. Sort T stempel og udtakseret i 20 øre dansk porto.

1906 - Egypten6000 - Brev

Ufrankeret brevkort (Temple de Philae) fra Alexandria d. 22.7.1906 til Kolding, Danmark. Sort "T" stempel og udtakseret i "20" øre dansk porto.
Lot: 321101

5 øre Bølgelinie, 10 øre Genforening og Julemærke 1921 på julekort annulleret med BLÅT neutralt båndmaskinstempel i Aalborg d. 23.12.1921 til Nørresundby. Fra forsøg i 1921 med blå stempelfarve. Et mærke yderligt placeret.

1921 - Danmark9000 - Brev - 115, 122

Lot: 323166

10d Elizabeth i parstykke på brev annulleret med flådepost stempel London / Maritime Mail d. 28.6.1982 og sidestemplet UGANDA / Pursers Bureau d. 14.6.1982 til Düsseldorf. S/S Uganda var et passagerskib som i forbindelse med Falklandskrigen blev chartret af Royal Navy som hospitalsskib, hvor det behandlede 730 patienter.

1982 - Falkland IslandsBrev

10d Elizabeth i parstykke på brev annulleret med flådepost stempel London / Maritime Mail d. 28.6.1982 og sidestemplet "UGANDA / Pursers Bureau" d. 14.6.1982 til Düsseldorf. S/S "Uganda" var et passagerskib som i forbindelse med Falklandskrigen blev chartret af Royal Navy som hospitalsskib, hvor det behandlede 730 patienter.
Lot: 321943

10+5 øre Røde Kors og 10+5 øre Børneforsorg på is-luftpostbrev stemplet København Lufthavn d. 27.2.1942 til Hesselø. Påskrevet 2. Isflyvning 1942 og ank.stemplet brotype IIc Hesselø d. 27.2.1942.

1942 - Danmark3390 - Brev - 252, 268

10+5 øre Røde Kors og 10+5 øre Børneforsorg på is-luftpostbrev stemplet København Lufthavn d. 27.2.1942 til Hesselø. Påskrevet "2. Isflyvning 1942" og ank.stemplet brotype IIc Hesselø d. 27.2.1942.
Lot: 323185

10 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort (Landkort over Bornholm) annulleret med pr.-stempel Vang pr. Hasle d. 25.7.1956 til Nysted.

1956 - Danmark3790 - Brev - 318

Lot: 323198

45 fills single på luftpostbrev fra Kuwait d. 6.1.1962 til Vejle, Danmark. Fra sømand ombord på A.P.Møller tankskibet Caroline Mærsk.

1962 - KuwaitBrev

45 fills single på luftpostbrev fra Kuwait d. 6.1.1962 til Vejle, Danmark. Fra sømand ombord på A.P.Møller tankskibet "Caroline Mærsk".
Lot: 321111

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.-stempel 99. og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 4.1.1861 til Kjøbenhavn.

1861 - Danmark3480 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.-stempel "99." og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 4.1.1861 til Kjøbenhavn.
Lot: 322319

15 øre Karavel og Julemærke 1933 på brev annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 18.12.1933 til Gentofte. Kuvert med lodret fold i venstre side.

1933 - Færøerne3800 - Brev - 169

Lot: 319662

10 pfg. Adler i parstykke på brev fra Hamburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 56 d. 13.1.1890 til Skanderborg, Danmark. Tog-nr. ikke registreret i Daka.

1890 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 321649

5 øre Fr. VIII på brevkort (Gadeparti i Laurbjerg) dateret d. 22.12.1907 og annulleret med stjernestempel LAURBJERG til Hammel.

1907 - Danmark8891 - Brev - SK 0779

Lot: 323221

15 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 174) med Julemærke 1951 fra Aabenraa d. 21.12.1951 til Kjellerup.

1951 - Danmark6200 - Brev - EB 113

Lot: 323206

40 øre Chr. X på brev fra København d. 19.10.1946 til Bremen, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/691/Danmark.

1946 - Danmark1000 - Brev - 280

Lot: 322340

5 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Hadersleben - Aarösund Bahnpost Zug 21 d. 29.8.1905 til Aarösund.

1905 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 259.01

Lot: 321238

15 øre Chr. X på underfrankeret brevkort fra Sandvig d. 24.8.1925 til Halle-Saale, Tyskland. Udtakseret i 20 pfg. tysk porto.

1925 - Danmark3785 - Brev - 70

15 øre Chr. X på underfrankeret brevkort fra Sandvig d. 24.8.1925 til Halle-Saale, Tyskland. Udtakseret i "20" pfg. tysk porto.
Lot: 323139

5 øre S F Soldaterfrimærke på brevkort (Chr. X til Chr. IX mindefest i Roskilde d. 8.4.1918) stemplet Roskilde d. 16.5.1918 til Odense.

1918 - Danmark4000 - Brev - SF 1

5 øre "S F" Soldaterfrimærke på brevkort (Chr. X til Chr. IX mindefest i Roskilde d. 8.4.1918) stemplet Roskilde d. 16.5.1918 til Odense.
Lot: 322625

20 øre Fr. IX i parstykke på stort tjenestebrev fra Organisation des Nations Unies au Congo påskrevet Air Mail og stemplet Holbæk d. 9.10.1961 til Hærkommandoen i København. På bagsiden stempel Danish ONUC Command Leopoldville Congo. Antagelig sendt til Danmark med intern tjenestepost og først postbefordret fra Holbæk.

1961 - Danmark4300 - Brev - 320

20 øre Fr. IX i parstykke på stort tjenestebrev fra Organisation des Nations Unies au Congo påskrevet "Air Mail" og stemplet Holbæk d. 9.10.1961 til Hærkommandoen i København. På bagsiden stempel Danish ONUC Command Leopoldville Congo. Antagelig sendt til Danmark med intern tjenestepost og først postbefordret fra Holbæk.
Lot: 322113