2 sk. Tofarvet single på fodpostbrev annulleret med lapidar Kiøbenhavns Fodp. d. 26.6.1872 og sidestemplet ovalt F:P: d. 26.6.1872. Skjolder fra tape.

1872 - Danmark1000 - Brev - 16

Lot: 322335

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med bureaustempel Aarhus - Grenaa T.1071 d. 20.6.1922 til Gjerrild.

1922 - Danmark8500 - Brev - 124

Lot: 323500

6 øre Bølgelinie på filatelistisk tryksag annulleret med bureaustempel Odense - Martofte T.10 d. 13.2.1945 og sidestemplet med posthornstempel BULLERUP (AGEDRUP) til Gentofte.

1945 - Danmark5320 - Brev - SK 23.1

Lot: 323475

10 øre Bølgelinie på brevkort (Redningsbåden gaar ud) dateret Hanstholm med stjernestempel HANSTED og sidestempel Thisted d. 28.8.1939 til Mariager. Brevsamlingsstedet i Hansted blev efter tysk krav lukket i 1943 og genåbnede først i 1946.

1939 - Danmark7730 - Brev - SK 0491

Lot: 323443

5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIb Torrig d. 16.9.1917 til Kolling.

1917 - Danmark4943 - Brev - EB 36

Lot: 323439

10 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Korsvang d. 31.12.1919 til Skærbæk pr. Taulov. Rift i overkant.

1919 - Danmark6063 - Brev - 69

Lot: 323175

Skandinavisk Amerika Linie. Passagerliste for sejlads med S/S Frederik VIII fra Kjøbenhavn via Halifax til New York 1925. 16 sider

1925 - DanmarkDiverse

Skandinavisk Amerika Linie. Passagerliste for sejlads med S/S "Frederik VIII" fra Kjøbenhavn via Halifax til New York 1925. 16 sider
Lot: 323516

20 øre Fr. IX og Julemærke 1962 på underfrankeret julekort fra Nørre-Alslev d. 22.12.1962 til Flensborg, Tyskland. Udtakseret i 17 pfg. tysk porto.

1962 - Danmark4840 - Brev - 393

20 øre Fr. IX og Julemærke 1962 på underfrankeret julekort fra Nørre-Alslev d. 22.12.1962 til Flensborg, Tyskland. Udtakseret i "17" pfg. tysk porto.
Lot: 323484

4 R.B.S. Thiele II på brev annulleret med uldent nr.stempel 24 og sidestemplet antiqua Helsingør d. 2.5.1854 til Justitsraad Birkedommer Petersen i Helsingr pr. Frederiksborg.

1854 - Danmark3000 - Brev - 1II

4 R.B.S. Thiele II på brev annulleret med uldent nr.stempel "24" og sidestemplet antiqua Helsingør d. 2.5.1854 til Justitsraad Birkedommer Petersen i Helsingr pr. Frederiksborg.
Lot: 322490

15 öre Linné på brev fra Gävle d. 25.6.1939 til maskinelev ombord på ubåden Havmanden via Købmagergades Postkontor i København - eftersendt til U-B Div. (Ubådsdivisionen) på Holmen.

1939 - Sverige1000 - Brev

15 öre Linné på brev fra Gävle d. 25.6.1939 til maskinelev ombord på ubåden "Havmanden" via Købmagergades Postkontor i København - eftersendt til U-B Div. (Ubådsdivisionen) på Holmen.
Lot: 322613

6 pfg. Hindenburg Lernt Deutschland kennen! illustreret helsagsbrevkort 39-140-1-V6 med prospekt fra Ostseebad Rühlungsborn annulleret med særstempel Würzburg Landung des Luftschiffes Graf Zeppelin d. 6.8.1939 til Walsum.

1939 - TysklandBrev

6 pfg. Hindenburg "Lernt Deutschland kennen!" illustreret helsagsbrevkort 39-140-1-V6 med prospekt fra Ostseebad Rühlungsborn annulleret med særstempel Würzburg Landung des Luftschiffes "Graf Zeppelin" d. 6.8.1939 til Walsum.
Lot: 322909

15 øre Chr. X på brevkort (Silkeborg, Sinding Skole) annulleret med stjernestempel SEJLING og sidestemplet Silkeborg d. 21.3.1923 til Haarup pr. Silkeborg. Lille hj. skade.

1923 - Danmark8600 - Brev - SK 1118

Lot: 322822

5 øre brun og 10 øre grøn bølgelinie samt 25 øre grøn Chr. X på Rec. brev fra Aarhus d. 4.3.1927 til København.

1927 - Danmark8000 - Brev - 122, 124, 148

Lot: 321431

15 pfg. Hindenburg helsagsbrevkort fra Münster d. 14.6.1934 til Espeland St. på Vossebanen, Norge.

1934 - TysklandBrev

Lot: 323239

3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med brotype IIIb Kragenæs d. 23.12.1915 til Tjørneby pr. Kastager St. - omadresseret til pr. Onsevig.

1915 - Danmark4943 - Brev - 79

Lot: 323173

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SVEIBÆK og sidestemplet bureau Skanderborg - Skjern T.996 d. 7.8.1907 til Middelfart.

1907 - Danmark8692 - Brev - SK 1291

Lot: 323217

30 øre 1000 års udg. i parstykke på brev annulleret med tysk stempel i Itzehoe d. 4.7.1958 til Vedbæk, Danmark. Ikke udtakseret i porto.

1958 - Danmark2950 - Brev - 354

Lot: 323492

6 kr. og 50 kr. Rigsvåben på adressekort for eksprespakke annulleret med parantes-stempel Fredericia (Taulov) d. 3.11.1978 til København.

1978 - Danmark7060 - Brev - 621, 824

Lot: 323431

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort fra Hellerup d. 3.2.1915 til rekrut på søfortet Trekroner pr. København Ø.

1915 - Danmark1000 - Brev - 79

Lot: 322876

Tysk post i Belgien. 10 c./10 pfg. Belgien Provisorisk helsagsbrevkort stemplet Lüttich 2 Hauptbahnhof d. 23.3.1915 til Geestemünde. Briefstempel: 4. Batterie Landsturm-Fussartillerie Bataillon VIII. Armee-Korps.

1915 - TysklandBrev

Tysk post i Belgien. 10 c./10 pfg. "Belgien" Provisorisk helsagsbrevkort stemplet Lüttich 2 Hauptbahnhof d. 23.3.1915 til Geestemünde. Briefstempel: 4. Batterie Landsturm-Fussartillerie Bataillon VIII. Armee-Korps.
Lot: 321696

Amerikansk 1 cent og 2 cents i parstykke på kurérbrev annulleret med violet skjoldstempel Royal Danish Legation, Washington og Kjøbenhavn d. 2.9.1919 til København. Kuvert afkortet i venstre side.

1919 - Danmark1000 - Brev

Lot: 322076