1939 - Danmark8000 - Brev - 248
10 øre Bølgelinie på brevkort (Molskroen) annulleret Aarhus d. 10.8.1939 og sidestemplet "Rutebilbrev" til Charlottenlund.
Lot: 321688
Lot: 321688
Komplet sæt VitusBering på FDC sendt lokalt i København d. 27.11.1941. Lille rift i overkanten og stemplet "Indgaaet beskadiget. / Nørrebro Postkontor".
Lot: 323427
2 øre og 8 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Nibe Apotek annulleret med brotype Ia Sebbersund d. 6.4.1925 til Sebbersund.
Lot: 319631
10 pen. helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel K.P.X.P. No. 8 d. 30.8.1897 til Titti.
Lot: 322037
Førerbevis med foto med ret til at føre Motorcykel.
Lot: 323522
Ufrankeret flådepostkort dateret d. 26.1.1917 til Petrograd med violet stempel "Fra den aktive flåde".
Lot: 322423
1848. Portobrev fra Hamburg d. 28.2.1848 til Amsterdam, Holland. Ank.stemplet i Amsterdam d. 2.3.1848 og på bagsiden del af grænsestempel "Hanover A" benyttet i Arnheim.
Lot: 323145
Russisk 4 kop. Våben anvendt i Finland på brevkort fra Taavetti d. 5.7.1915 til Kosta Glasbruk, Sverige - eftersendt til Nybro. Passér stemplet ved den russiske censur i Torneå.
Lot: 323455
10 øre Våben på brevkort fra Skagen d. 17.7.1903 til officer i den græske marine, Athen, Grækenland.
Lot: 321898
60 øre Fr. IX på luftpostbrev annulleret med TMS "Støt Danmarks U-Landshjælp Giro Nr. 9"/København OMK. 8 d. 24.5.1962 til sømand ombord på M/S "Bastholm" via rederiet DFDS i København - eftersendt til skibet i Barcelona, Spanien.
Lot: 323412
10 pfg. Germania på brev annulleret med bureaustempel Apenrade - Lügumkloster Bahnpost Zug 15 d. 16.7.1905 til Bredstedt.
Lot: 321231
Soldaterbog for konstabel Nr. 710 Wilhelmsen af Aargang 1939. Indsyet "Hundetegn".
Lot: 323524
4 sk. Krone/Scepter på brev med indhold dateret på herregaarden Basnæs annulleret med nr.stempel "92" og sidestemplet antiqua Skjeskjør d. 23.12.1866 til Kjøbenhavn.
Lot: 322842
15 øre Karavel på brev annulleret med brotype IIIc Tistrup d. 20.4.1934 til Valby.
Lot: 323435
60 øre Sonne på fortrykt DSB kuvert fra Kolby Kås (Samsø) annulleret Kolby Kås d. 11.3.1968 til København.
Lot: 322353
5 øre Chr. IX på brevkort fra Ringkjøbing d. 20.3.1906 til Herning. Ank.stemplet med lapidar Herning d. 20.3.1905.
Lot: 323481
60 öre (2) på Swedish American Line luftpost kuvert annulleret Posted on Board South Seas Cruise M/S Kungsholm Swedish-American Line d. 22.2.1967 og sidestemplet både "Paquebot" og Bangkok d. 22.2.197 til Søborg, Danmark. Urent åbnet.
Lot: 323511
10 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med dansk bureaustempel Kjøbenhavn - * Korsør * T.61 d. 16.6.1897 og sidestemplet "Fra Sverige" til Hamburg, Tyskland.
Lot: 322065
5 øre Fr. VIII og Kjøbenhavns Kirkesag mærke på julekort fra Kjøbenhavn d. 23.12.1907 til Allinge, Bornholm. Ank.stemplet d. 24.12.1907.
Lot: 323165
5 øre Bølgelinie og 15 øre Fr. IX på brev fra Visby annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn2 T.459 d. 28.7.1949 til Tønning.
Lot: 321931
35 öre Karlfeldt på brev fra Stockholm d. 8.4.1964 til København, Danmark. Stemplet "Indgået beskadiget Frederiksberg Postkontor" og lukket med perganyn etiket: "Lukket af postvæsenet".
Lot: 323505