10 øre Bølgelinie på brevkort (Molskroen) annulleret Aarhus d. 10.8.1939 og sidestemplet Rutebilbrev til Charlottenlund.

1939 - Danmark8000 - Brev - 248

10 øre Bølgelinie på brevkort (Molskroen) annulleret Aarhus d. 10.8.1939 og sidestemplet "Rutebilbrev" til Charlottenlund.
Lot: 321688

Komplet sæt VitusBering på FDC sendt lokalt i København d. 27.11.1941. Lille rift i overkanten og stemplet Indgaaet beskadiget. / Nørrebro Postkontor.

1941 - Danmark1000 - Brev - 270, 271, 272

Komplet sæt VitusBering på FDC sendt lokalt i København d. 27.11.1941. Lille rift i overkanten og stemplet "Indgaaet beskadiget. / Nørrebro Postkontor".
Lot: 323427

2 øre og 8 øre Bølgelinie på fortrykt kuvert fra Nibe Apotek annulleret med brotype Ia Sebbersund d. 6.4.1925 til Sebbersund.

1925 - Danmark9662 - Brev - 78, 123

Lot: 319631

10 pen. helsagsbrevkort annulleret med bureaustempel K.P.X.P. No. 8 d. 30.8.1897 til Titti.

1897 - FinlandBrev

Lot: 322037

Førerbevis med foto med ret til at føre Motorcykel.

1949 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 323522

Ufrankeret flådepostkort dateret d. 26.1.1917 til Petrograd med violet stempel Fra den aktive flåde.

1917 - RuslandBrev

Ufrankeret flådepostkort dateret d. 26.1.1917 til Petrograd med violet stempel "Fra den aktive flåde".
Lot: 322423

1848. Portobrev fra Hamburg d. 28.2.1848 til Amsterdam, Holland. Ank.stemplet i Amsterdam d. 2.3.1848 og på bagsiden del af grænsestempel Hanover A benyttet i Arnheim.

1848 - Tyske StaterBrev

1848. Portobrev fra Hamburg d. 28.2.1848 til Amsterdam, Holland. Ank.stemplet i Amsterdam d. 2.3.1848 og på bagsiden del af grænsestempel "Hanover A" benyttet i Arnheim.
Lot: 323145

Russisk 4 kop. Våben anvendt i Finland på brevkort fra Taavetti d. 5.7.1915 til Kosta Glasbruk, Sverige - eftersendt til Nybro. Passér stemplet ved den russiske censur i Torneå.

1915 - FinlandBrev

Lot: 323455

10 øre Våben på brevkort fra Skagen d. 17.7.1903 til officer i den græske marine, Athen, Grækenland.

1903 - Danmark9990 - Brev - 35C

Lot: 321898

60 øre Fr. IX på luftpostbrev annulleret med TMS Støt Danmarks U-Landshjælp Giro Nr. 9/København OMK. 8 d. 24.5.1962 til sømand ombord på M/S Bastholm via rederiet DFDS i København - eftersendt til skibet i Barcelona, Spanien.

1962 - Danmark1000 - Brev - TMS 285.11

60 øre Fr. IX på luftpostbrev annulleret med TMS "Støt Danmarks U-Landshjælp Giro Nr. 9"/København OMK. 8 d. 24.5.1962 til sømand ombord på M/S "Bastholm" via rederiet DFDS i København - eftersendt til skibet i Barcelona, Spanien.
Lot: 323412

10 pfg. Germania på brev annulleret med bureaustempel Apenrade - Lügumkloster Bahnpost Zug 15 d. 16.7.1905 til Bredstedt.

1905 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 251.01

Lot: 321231

Soldaterbog for konstabel Nr. 710 Wilhelmsen af Aargang 1939. Indsyet Hundetegn.

1939 - DanmarkDiverse

Soldaterbog for konstabel Nr. 710 Wilhelmsen af Aargang 1939. Indsyet "Hundetegn".
Lot: 323524

4 sk. Krone/Scepter på brev med indhold dateret på herregaarden Basnæs annulleret med nr.stempel 92 og sidestemplet antiqua Skjeskjør d. 23.12.1866 til Kjøbenhavn.

1866 - DanmarkBrev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev med indhold dateret på herregaarden Basnæs annulleret med nr.stempel "92" og sidestemplet antiqua Skjeskjør d. 23.12.1866 til Kjøbenhavn.
Lot: 322842

15 øre Karavel på brev annulleret med brotype IIIc Tistrup d. 20.4.1934 til Valby.

1934 - Danmark6862 - Brev - 203

Lot: 323435

60 øre Sonne på fortrykt DSB kuvert fra Kolby Kås (Samsø) annulleret Kolby Kås d. 11.3.1968 til København.

1968 - Danmark8792 - Brev - 466

Lot: 322353

5 øre Chr. IX på brevkort fra Ringkjøbing d. 20.3.1906 til Herning. Ank.stemplet med lapidar Herning d. 20.3.1905.

1906 - Danmark7400 - Brev - 52

Lot: 323481

60 öre (2) på Swedish American Line luftpost kuvert annulleret Posted on Board South Seas Cruise M/S Kungsholm Swedish-American Line d. 22.2.1967 og sidestemplet både Paquebot og Bangkok d. 22.2.197 til Søborg, Danmark. Urent åbnet.

1967 - SverigeBrev

60 öre (2) på Swedish American Line luftpost kuvert annulleret Posted on Board South Seas Cruise M/S Kungsholm Swedish-American Line d. 22.2.1967 og sidestemplet både "Paquebot" og Bangkok d. 22.2.197 til Søborg, Danmark. Urent åbnet.
Lot: 323511

10 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med dansk bureaustempel Kjøbenhavn - * Korsør * T.61 d. 16.6.1897 og sidestemplet Fra Sverige til Hamburg, Tyskland.

1897 - Sverige1000 - Brev

10 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med dansk bureaustempel Kjøbenhavn - * Korsør * T.61 d. 16.6.1897 og sidestemplet "Fra Sverige" til Hamburg, Tyskland.
Lot: 322065

5 øre Fr. VIII og Kjøbenhavns Kirkesag mærke på julekort fra Kjøbenhavn d. 23.12.1907 til Allinge, Bornholm. Ank.stemplet d. 24.12.1907.

1907 - Danmark1000 - Brev - 54

Lot: 323165

5 øre Bølgelinie og 15 øre Fr. IX på brev fra Visby annulleret med bureaustempel Bramminge - Tønder sn2 T.459 d. 28.7.1949 til Tønning.

1949 - Danmark6292 - Brev - 246, 306

Lot: 321931

35 öre Karlfeldt på brev fra Stockholm d. 8.4.1964 til København, Danmark. Stemplet Indgået beskadiget Frederiksberg Postkontor og lukket med perganyn etiket: Lukket af postvæsenet.

1964 - Sverige1000 - Brev

35 öre Karlfeldt på brev fra Stockholm d. 8.4.1964 til København, Danmark. Stemplet "Indgået beskadiget Frederiksberg Postkontor" og lukket med perganyn etiket: "Lukket af postvæsenet".
Lot: 323505