20 øre Tycho Brahe i parstykke på brev fra København d. 14.3.1947 til Berlin, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/671/Danmark.

1947 - Danmark1000 - Brev - 298

Lot: 322344

5 øre Våben helsagskorsbånd annulleret med lapidar Gudhjem d. 26.7.1895 via Kjøbenhavn til Oppeln, Tyskland.

1895 - Danmark3760 - Brev - XB 4

Lot: 318184

8 øre helsags korrespondancekort annulleret med lapidar Snertinge d. 19.8.1894 til Fredensborg. Svag vandret fold.

1894 - Danmark4460 - Brev - KK 8

Lot: 323209

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel 217 og sidestemplet lapidar Aarhus JB.P.E. d. 28.12.187x til Kjøbenhavn.

Danmark8000 - Brev - Tj 2

4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "217" og sidestemplet lapidar Aarhus JB.P.E. d. 28.12.187x til Kjøbenhavn.
Lot: 322304

1822. Francobrev med påskrift Betalt dateret i Herlufmagle d. 6.2.1822 til Roskilde. Langt indhold.

1822 - Danmark4160 - Brev

1822. Francobrev med påskrift "Betalt" dateret i Herlufmagle d. 6.2.1822 til Roskilde. Langt indhold.
Lot: 322407

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel RAARUP og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 18.11.1912 til Odense.

1912 - Danmark8785 - Brev - SK 1021

Lot: 323212

5 øre brun bølgelinie på lokalt brev fra København d. 10.10.1928. Brevet returneret. Flyttet, hvorhen vides ikke.

1928 - Danmark1000 - Brev - 122

Lot: 321446

5 øre Våben (2) på brev annulleret med stjernestempel ESPE og sidestemplet bureau Nyborg - Faaborg T.13 d. 27.2.1906 til Randers.

1906 - Danmark5781 - Brev - SK 0280

Lot: 323472

5 øre Chr. X på brevkort skrevet på polsk annulleret med brotype IIIb Stubbekjøbing d. 1.3.1916 til Boderupgaard pr. Eskildstrup på Falster. Muligvis med relation til de polske arbejdere på Falster.

1916 - Danmark4850 - Brev - 68

Lot: 322855

2 sk. 1855 udg. på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet F:P: d. 27.2.186? til Kjøbenhavns Amts Nordre Birks Contoir. På bagsiden antiqua KBH.ØSTB. EXP. d. 27.2.186?.

Danmark1000 - Brev - 3

2 sk. 1855 udg. på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 27.2.186? til Kjøbenhavns Amts Nordre Birks Contoir. På bagsiden antiqua KBH.ØSTB. EXP. d. 27.2.186?.
Lot: 322499

2½d Elizabeth på luftpostbrev annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / Paquebot Posted at Sea d. 9.6.1953 til London. Bemærk omvendt stempel.

1953 - EnglandBrev

2½d Elizabeth på luftpostbrev annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / "Paquebot Posted at Sea" d. 9.6.1953 til London. Bemærk omvendt stempel.
Lot: 321906

5 øre Chr. X på brevkort (Landejendom) dateret Ferup og annulleret med vanskeligt stempel Eistrup Holdepl. d. 30.12.1914 til Stubtrup pr. Kolding.

1914 - Danmark6000 - Brev - 68

Lot: 323432

35+15 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 82) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie fra Pindstrup d. 11.11.1967 til København. Afs.-stempel: Danske Statsbaner / Pindstrup station.

1967 - Danmark8964 - Brev - KV 78, 318

35+15 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 82) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie fra Pindstrup d. 11.11.1967 til København. Afs.-stempel: Danske Statsbaner / Pindstrup station".
Lot: 322356

5 øre Chr. X på julekort 1913 annulleret med stjernestempel SNEJBJERG til Haslev.

1913 - Danmark7400 - Brev - SK 1202

Lot: 323466

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 83-J) fra Kværs annulleret med brotype IIb Tørsbøl d. 18.2.1927 til Kolding.

1927 - Slesvig6382 - Brev - DAKA 190.01

Lot: 323446

15 øre Løve helsagsbrevkort med Julemærke 1943 fra Fallebu d. 13.12.1943 til Ousted pr. Roskilde, Danmark. Tysk censur fra Oslo.

1943 - Norge4000 - Brev

Lot: 323242

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 206 og sidestemplet med antiqua bureaustempel Elmsh-Itzeh.Ebn.Post Bur. d. 7.6.1862 til København.

1862 - DanmarkBrev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "206" og sidestemplet med antiqua bureaustempel Elmsh-Itzeh.Ebn.Post Bur. d. 7.6.1862 til København.
Lot: 322315

10 øre Chr. X helsags korrespondancekort annulleret med brotype IIIb Kjøbenhavn 8 sn2 d. 29.6.1917 til Lemvig. Indleveringspostkontoret Kjøbenhavn 8 lå i Københavns Frihavn.

1917 - Danmark1000 - Brev - KK 23

Lot: 323477

15 øre Karavel på brevkort fra Bursø annulleret med bureau Nykøbing Fl. - Nakskov T.414 d. 10.11.1940 til Flintinge.

1940 - Danmark4930 - Brev - 203

Lot: 323490

5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel Ångbåts PXP No. 42 (= Stockholm-Åkers Kanal - Brottby) d. 22.10.1904 og sidestemplet Södertälje d. 22.10.1904 til Stockholm.

1904 - SverigeBrev

Lot: 323512

5 øre Chr. X og Julemærke 1917 på julekort annulleret med brotype IIIb Fejø d. 27.12.1917 til Skalø. Skalø har siden 1869 været forbundet med Fejø med en dæmning.

1917 - Danmark4944 - Brev - 68

Lot: 323171