1947 - Danmark1000 - Brev - 298
20 øre Tycho Brahe i parstykke på brev fra København d. 14.3.1947 til Berlin, Tyskland. Åbnet af dansk efterkrigscensur (krone)/671/Danmark.
Lot: 322344
Lot: 322344
5 øre Våben helsagskorsbånd annulleret med lapidar Gudhjem d. 26.7.1895 via Kjøbenhavn til Oppeln, Tyskland.
Lot: 318184
8 øre helsags korrespondancekort annulleret med lapidar Snertinge d. 19.8.1894 til Fredensborg. Svag vandret fold.
Lot: 323209
4 sk. Tjenestemærke på brev annulleret med nr.stempel "217" og sidestemplet lapidar Aarhus JB.P.E. d. 28.12.187x til Kjøbenhavn.
Lot: 322304
1822. Francobrev med påskrift "Betalt" dateret i Herlufmagle d. 6.2.1822 til Roskilde. Langt indhold.
Lot: 322407
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel RAARUP og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 18.11.1912 til Odense.
Lot: 323212
5 øre brun bølgelinie på lokalt brev fra København d. 10.10.1928. Brevet returneret. Flyttet, hvorhen vides ikke.
Lot: 321446
5 øre Våben (2) på brev annulleret med stjernestempel ESPE og sidestemplet bureau Nyborg - Faaborg T.13 d. 27.2.1906 til Randers.
Lot: 323472
5 øre Chr. X på brevkort skrevet på polsk annulleret med brotype IIIb Stubbekjøbing d. 1.3.1916 til Boderupgaard pr. Eskildstrup på Falster. Muligvis med relation til de polske arbejdere på Falster.
Lot: 322855
2 sk. 1855 udg. på fodpostbrev i Kjøbenhavn annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet F:P: d. 27.2.186? til Kjøbenhavns Amts Nordre Birks Contoir. På bagsiden antiqua KBH.ØSTB. EXP. d. 27.2.186?.
Lot: 322499
2½d Elizabeth på luftpostbrev annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / "Paquebot Posted at Sea" d. 9.6.1953 til London. Bemærk omvendt stempel.
Lot: 321906
5 øre Chr. X på brevkort (Landejendom) dateret Ferup og annulleret med vanskeligt stempel Eistrup Holdepl. d. 30.12.1914 til Stubtrup pr. Kolding.
Lot: 323432
35+15 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 82) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie fra Pindstrup d. 11.11.1967 til København. Afs.-stempel: Danske Statsbaner / Pindstrup station".
Lot: 322356
5 øre Chr. X på julekort 1913 annulleret med stjernestempel SNEJBJERG til Haslev.
Lot: 323466
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 83-J) fra Kværs annulleret med brotype IIb Tørsbøl d. 18.2.1927 til Kolding.
Lot: 323446
15 øre Løve helsagsbrevkort med Julemærke 1943 fra Fallebu d. 13.12.1943 til Ousted pr. Roskilde, Danmark. Tysk censur fra Oslo.
Lot: 323242
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "206" og sidestemplet med antiqua bureaustempel Elmsh-Itzeh.Ebn.Post Bur. d. 7.6.1862 til København.
Lot: 322315
10 øre Chr. X helsags korrespondancekort annulleret med brotype IIIb Kjøbenhavn 8 sn2 d. 29.6.1917 til Lemvig. Indleveringspostkontoret Kjøbenhavn 8 lå i Københavns Frihavn.
Lot: 323477
15 øre Karavel på brevkort fra Bursø annulleret med bureau Nykøbing Fl. - Nakskov T.414 d. 10.11.1940 til Flintinge.
Lot: 323490
5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel Ångbåts PXP No. 42 (= Stockholm-Åkers Kanal - Brottby) d. 22.10.1904 og sidestemplet Södertälje d. 22.10.1904 til Stockholm.
Lot: 323512
5 øre Chr. X og Julemærke 1917 på julekort annulleret med brotype IIIb Fejø d. 27.12.1917 til Skalø. Skalø har siden 1869 været forbundet med Fejø med en dæmning.
Lot: 323171