5 pen. og 20 pen. Våben på brev fra Kyrkslätt d. 14.8.1917 via Tavastehus med ångbåt Kangasala til Saarento.

1917 - FinlandBrev

5 pen. og 20 pen. Våben på brev fra Kyrkslätt d. 14.8.1917 via Tavastehus med ångbåt "Kangasala" til Saarento.
Lot: 321666

5 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Hoyerschleuse Bahnpost Zug 1008 d. 3.5.1911 til Tønder.

1911 - Slesvig6280 - Brev - DAKA 262.01

Lot: 321211

7 øre helsagsbrevkort (fabr. 123) med komplet sæt Regentjubilæum på bagsiden annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 30.5.1937 til København. Det rullende postkontor var opstillet i Tønder d. 30.5.1937 i forbindelse med Ringriderforeningens 125 års jubilæum.

1937 - Danmark6270 - Brev - EB 91, 239-42

Lot: 323204

1½d George V på brevkort (S/S Cameronia) annulleret Glasgow d. 4.5.1925 og sidestemplet Paquebot til Lebanon, USA.

1925 - EnglandBrev

1½d George V på brevkort (S/S "Cameronia") annulleret Glasgow d. 4.5.1925 og sidestemplet "Paquebot" til Lebanon, USA.
Lot: 319799

1844. Francobrev med påskrevet  9 skilling for indlevering 2 timer indleveringstid med antiqua Kjøbenhavn d. 11.6.1844 til Mandal, Norge.

1844 - Danmark1000 - Brev

1844. Francobrev med påskrevet "9" skilling for indlevering 2 timer indleveringstid med antiqua Kjøbenhavn d. 11.6.1844 til Mandal, Norge.
Lot: 323143

5 øre Chr. X på julekort fra Aarup d. 23.12.1916 til Skalø pr. Fejø. Øen Skalø har siden 1869 været forbundet med Fejø med en dæmning.

1916 - Danmark4944 - Brev - 68

Lot: 322852

30 øre Regentjubilæum på brev fra København d. 31.5.1937 til baadsmand ombord på M/S Afrika i Hamburg, Tyskland.

1937 - Danmark1000 - Brev - 242

30 øre Regentjubilæum på brev fra København d. 31.5.1937 til baadsmand ombord på M/S "Afrika" i Hamburg, Tyskland.
Lot: 322860

5 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Højer annulleret med bureaustempel Hoyer-Schleuse - Tondern Bahnpost Zug 1209 d. 25.4.1902 til Bröns.

1902 - Slesvig6280 - Brev - DAKA 266.01

Lot: 321640

4 sk. 1858 udg. på brev med postforskud annulleret med svagt nr.stempel 1 til Helsingør. På bagsiden ank.stemplet lapidar Helsingør d. 16.5.1861.

1861 - Danmark1000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev med postforskud annulleret med svagt nr.stempel "1" til Helsingør. På bagsiden ank.stemplet lapidar Helsingør d. 16.5.1861.
Lot: 322839

10 øre Chr. X i parstykke (ene mærke defekt) på underfrankeret brev annulleret med brotype IIa Gjerrild d. 10.10.1919 til Uppingham, England. Udtakseret i engelsk porto med portostempel 2½d I.S.O., samt ½d og 2d Portomærker stemplet Uppingham d. 16.10.1920.

1919 - Danmark8500 - Brev - 69

10 øre Chr. X i parstykke (ene mærke defekt) på underfrankeret brev annulleret med brotype IIa Gjerrild d. 10.10.1919 til Uppingham, England. Udtakseret i engelsk porto med portostempel "2½d I.S.O.", samt ½d og 2d Portomærker stemplet Uppingham d. 16.10.1920.
Lot: 323497

4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel 4 og sidestemplet antiqua Aalborg d. 14.1.1855 til Kanselliraad Bye- og Herredsfoged Petersen i Nibe.

1855 - Danmark9000 - Brev - 1 III

4 R.B.S. Thiele III på brev annulleret med nr.stempel "4" og sidestemplet antiqua Aalborg d. 14.1.1855 til Kanselliraad Bye- og Herredsfoged Petersen i Nibe.
Lot: 322845

2½d George V på brev fra Cricklewood d. 26.11.1919 til København, Danmark - eftersendt lokalt Central Hotellet og returneret med påskrift Rejst hvorhen ubekjent og påsat 2-sproget returetiket: Afreist / parti.

1919 - Danmark1000 - Brev

2½d George V på brev fra Cricklewood d. 26.11.1919 til København, Danmark - eftersendt lokalt Central Hotellet og returneret med påskrift "Rejst hvorhen ubekjent" og påsat 2-sproget returetiket: "Afreist / parti".
Lot: 323453

1d og 3d (3) George VI på luftpost flådebrev annulleret Received from H.M.Ships til Crowborough, England. Blå flådecensur dateret d. 22.6.1941.

1941 - EnglandBrev

Lot: 319844

20 pen. Våben på sørgekuvert stemplet Helsingfors Poststation d. 11.12.1888 til Uleåborg.

1888 - FinlandBrev

Lot: 322041

20 øre Chr. X på brev annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 62C (= Malmö - Nässjö) d. 30.7.1920 og sidestemplet Från Danmark til Stockholm, Sverige.

1920 - Danmark1000 - Brev - 71

20 øre Chr. X på brev annulleret med svensk bureaustempel PKXP No. 62C (= Malmö - Nässjö) d. 30.7.1920 og sidestemplet "Från Danmark" til Stockholm, Sverige.
Lot: 322127

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel VRINDERS og sidestemplet Rønde d. 28.7.1913 til Snekkersten.

1913 - Danmark8441 - Brev - SK 1582

Lot: 323219

30 øre Hans Egede på brev fra Godhavn d. 17.11.1958 til Holte. Fuldt indhold.

1958 - Grønland3953 - Brev - 42

Lot: 323457

3 cents Jefferson på brevkort (United States Lines S/S Washington) annulleret med skibsstempel U.S. Ger. Sea Post / S.S. Washington d. 14.4.1939 til Borreby pr. Skælskør, Danmark.

1939 - USA4230 - Brev

3 cents Jefferson på brevkort (United States Lines S/S "Washington") annulleret med skibsstempel U.S. Ger. Sea Post / "S.S. Washington" d. 14.4.1939 til Borreby pr. Skælskør, Danmark.
Lot: 321915

5 pfg. Germania på brevkort dateret Tamdrup annulleret med bureaustempel Hadersleben - Aarösund Bahnpost Zug 26 d. 10.7.1905 til Dyringkjær ved Haderslev.

1905 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 259.01

Lot: 321239

20 øre Våben 1. tryk små hj.tal single på brev annulleret med lapidar Kjøbenhavn d. 6.11.1882 til Altona, Tyskland.

1882 - Danmark1000 - Brev - 33

Lot: 318436

70 øre Bølgelinie på brev annulleret med pr.-stempel Sumba pr. Vágur d. 30.10.1972 til København.

1972 - FærøerneBrev - 527

Lot: 323420