5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Korsvang d. 28.12.1918 til Taulov.

1918 - Danmark6063 - Brev - 68

Lot: 323780

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort fra Kjøbenhavn d. 4.12.1915 til sømand ombord på panserskibet Herluf Trolle via Brevpostkontoret i København.

1915 - Danmark1000 - Brev - 79

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort fra Kjøbenhavn d. 4.12.1915 til sømand ombord på panserskibet "Herluf Trolle" via Brevpostkontoret i København.
Lot: 323489

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort (Hammershus) annulleret med skibsstempel Fra Bornholm og sidestemplet Kjøbenhavn B.B.B. d. 26.7.1912 til Dresden, Tyskland. Skjold.

1912 - Danmark3700 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort (Hammershus) annulleret med skibsstempel "Fra Bornholm" og sidestemplet Kjøbenhavn B.B.B. d. 26.7.1912 til Dresden, Tyskland. Skjold.
Lot: 319622

10 pen. helsagsbrevkort dateret Inkeroisten annulleret med bureaustempel Postilj. k. K-K- d. 11.8.1917 til Helsinki.

1917 - FinlandBrev

Lot: 323874

12½ c. på brev fra Rotterdam d. 29.9.1916 til Rio de Janeiro, Brasilien. Liniestempel per S/S Hollandsche Lloyd. Åbnet af britisk censur no. 509 og tilbageholdt og atter frigivet med rammestempel Released by the British military Authorities. Ank.stemplet i Rio de Janeiro d. 2.9.1919.

1916 - HollandBrev

12½ c. på brev fra Rotterdam d. 29.9.1916 til Rio de Janeiro, Brasilien. Liniestempel "per S/S Hollandsche Lloyd". Åbnet af britisk censur no. 509 og tilbageholdt og atter frigivet med rammestempel "Released by the British military Authorities". Ank.stemplet i Rio de Janeiro d. 2.9.1919.
Lot: 323886

25 c. Hitler & Mussolini udg. (rift) på brev fra Pontecorvo d. 1.9.1941 til soldat med feltpostadresse: Posta Militare R.

1941 - ItalienBrev

Lot: 323838

Ufrankeret feltpostkort med svagt I aktiv tjeneste-stempel fra Stara Russa d. 5.6.1917 via Yurev til Nustago i Livland. Russisk censur fra Petrograd.

1917 - RuslandBrev

Ufrankeret feltpostkort med svagt "I aktiv tjeneste"-stempel fra Stara Russa d. 5.6.1917 via Yurev til Nustago i Livland. Russisk censur fra Petrograd.
Lot: 322421

Tivoli Abonnementskort for 1930 gældende 15.5.-14.9.1930. Pris 15 kr.

1930 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 323821

5 øre Bølgelinie og 10 øre Chr. X 75 år på internationalt svarkort annulleret med norsk stempel i Oslo d. 2.12.1946 til Danske Statsbaners Rejsebureau i København, Danmark.

1946 - Danmark1000 - Brev - 246, 290

Lot: 323182

6 øre Bølgelinie i 3-stribe på brevkort annulleret med brotype IIc særstempel Fredericia Dansk Købestævne d. 1.8.1940 til Thurø pr. Svendborg.

1940 - Danmark7000 - Brev - 202

Lot: 323799

40 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Jegindø pr. Hvidbjerg d. 1.8.1966 til Maribo.

1966 - Danmark7790 - Brev - 431

Lot: 323197

5 øre Bølgelinie (4) på brev annulleret med pr.-stempel Kirke-Stillinge pr. Slagelse d. 13.1.1953 til Slagelse.

1953 - Danmark4200 - Brev - 246

Lot: 323843

14 kr. Rigsvåben på adressekort annulleret med parentes stempel Holbæk (Orø) d. 4.1.1983 til Holbæk.

1983 - Danmark4300 - Brev - 753

Lot: 323864

10 øre Bølgelinie på brevkort (Rebil Nationalpark) annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 4.7.1939 til Herlufmagle. Det rullende postkontor var opstillet i Skørping d. 4.7.1939 i forbindelse med Rebildfesten.

1939 - Danmark9520 - Brev - 248

Lot: 323819

5 øre Våben på brevkort annulleret med lapidar Silkeborg JB.P. d. 25.9.1902 til København.

1902 - Danmark8600 - Brev - 34B

Lot: 322857

15 øre H. C. Andersen på korrespondancekort fra København til Dansk Vandrelaugs Rejsehold i Voss, Norge.

1936 - Danmark1000 - Brev - 226

Lot: 323817

35+15 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 83) annulleret med pr.-stempel Oddesund pr. Hvidbjerg d. 2.3.1967 til København. Afs.-stempel 395-Oddesund og Danske Statsbaner Oddesund station. Skjolder.

1967 - Danmark7790 - Brev - KV 78

35+15 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 83) annulleret med pr.-stempel Oddesund pr. Hvidbjerg d. 2.3.1967 til København. Afs.-stempel "395-Oddesund" og "Danske Statsbaner Oddesund station". Skjolder.
Lot: 322358

Medarbejderkort med foto for arbejder på A/S Svendborg Skibsværft.

Danmark5700 - Diverse

Lot: 323517

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.-stempel 55 og sidestemplet antiqua Ribe d. 10.10.1855 til Kjøbenhavn.

1855 - Danmark6760 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.-stempel "55" og sidestemplet antiqua Ribe d. 10.10.1855 til Kjøbenhavn.
Lot: 322316

5 øre og 35 øre Chr. X på brev fra Jydsk Telefon-Aktieselskab med postopkrævning fra Aalborg d. 1.2.1919 til Nibe.

1919 - Danmark9000 - Brev - 68, 73

Lot: 321891

5 aur To Konger på brevkort (Foto af to herrer med riffel og fiskestang) dateret Seydisfjord d. 19.5.1911 og annulleret Reykjavik d. 2?.5.1911 til Reykjavik. Iflg. meddelelse antagelig skrevet ombord på S/S Ceres af Isador Trolle med hilsen fra Holger Debell. Muligvis de to herrer på billedsiden. Rift i underkanten.

1911 - IslandBrev

5 aur To Konger på brevkort (Foto af to herrer med riffel og fiskestang) dateret Seydisfjord d. 19.5.1911 og annulleret Reykjavik d. 2?.5.1911 til Reykjavik. Iflg. meddelelse antagelig skrevet ombord på S/S "Ceres" af "Isador Trolle" med hilsen fra Holger Debell. Muligvis de to herrer på billedsiden. Rift i underkanten.
Lot: 323458