5 øre Våben i parstykke på brevkort fra Rønne d. 19.10.1905 til maskinmester ombord på S/S Hermia i Burntisland, Scotland.

1905 - Danmark3700 - Brev - 34C

5 øre Våben i parstykke på brevkort fra Rønne d. 19.10.1905 til maskinmester ombord på S/S "Hermia" i Burntisland, Scotland.
Lot: 323774

10 øre Fr. VIII på brevkort fra Gudhjem d. 20.7.1908 til Capt. ombord på 3-mastet skonnert Marie c/o Danske Konsulat i Rio Grande du Sul, Brasilien. Ank.stemplet d. 19.8.1908.

1908 - Danmark3760 - Brev - 55

10 øre Fr. VIII på brevkort fra Gudhjem d. 20.7.1908 til Capt. ombord på 3-mastet skonnert "Marie" c/o Danske Konsulat i Rio Grande du Sul, Brasilien. Ank.stemplet d. 19.8.1908.
Lot: 323868

4 øre Bølgelinie, 30 øre og 40 øre Karavel på 74 øre frankeret korsbånd sendt som anbefalet 7. vægtkl. (300-350 g.) forretningspapirer uden værdi fra København d. 5.5.1928 til Holland.

1928 - Danmark1000 - Brev - 80, 172, 174

Lot: 323743

1844. Francobrev med påskrevet  9 skilling for indlevering 2 timer indleveringstid med antiqua Kjøbenhavn d. 28.8.1844 til Mandal, Norge.

1844 - Danmark1000 - Brev

1844. Francobrev med påskrevet "9" skilling for indlevering 2 timer indleveringstid med antiqua Kjøbenhavn d. 28.8.1844 til Mandal, Norge.
Lot: 323144

5 øre Chr. X på brevkort (Ladebygning under opførelse) annulleret med godt bureaustempel Hjørring - Aabybro T.104 d. 29.2.1916 (skuddag) til Skørping.

1916 - Danmark9800 - Brev - 68

Lot: 323705

5 pfg. Germania på brevkort (Christianstal) dateret Hammelev og annulleret med bureaustempel Hadersleben - Woyens Bahnpost Zug 881 d. 27.10.1913 til Friefeld.

1913 - Slesvig6120 - Brev - DAKA 261.01

Lot: 321244

Fransk 10 c. på brevkort fra Alger d. 1.6.1916 til Odense, Danmark. Fransk censur fra Alger. Skrevet af dansk sømand som laster kul, hvorefter skibet skal lastes med salt til Santos, Brasilien og retur fra Buenos Aires med majs til Danmark. Forventer at rejsen tager 5 måneder.

1916 - Algeriet5000 - Brev

Lot: 322588

5 øre, 10 øre Bølgelinie og Julemærke 1925 på julekort fra Christiansfeld annulleret med bureaustempel Haderslev - Christiansfeld T.06 d. 26.12.1925 til Haderslev.

1925 - Slesvig6070 - Brev - DAKA 260.02

Lot: 321243

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.-stempel 1 og sidestemplet Kiøbenhavn KB d. 8.11.186x og sidestemplet med ovalt overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 9.11.186x til Aalborg.

Danmark1000 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.-stempel "1" og sidestemplet Kiøbenhavn KB d. 8.11.186x og sidestemplet med ovalt overnatningsstempel Kiøbenhavn d. 9.11.186x til Aalborg.
Lot: 322322

Canadisk 2 cents George V på brevkort (S/S Tunisian) annulleret i Glasgow d. 17.10.1913 og sidestemplet Paquebot til St. Helens, England.

1913 - CanadaBrev

Canadisk 2 cents George V på brevkort (S/S "Tunisian") annulleret i Glasgow d. 17.10.1913 og sidestemplet "Paquebot" til St. Helens, England.
Lot: 319837

20 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Strandby pr. Farsø d. 26.8.1949 til Roskilde.

1949 - Danmark9640 - Brev - 307

Lot: 323804

30 øre Fyr- og Vagervæsenet på brev annulleret med pr.-stempel Avernakø pr. Fåborg sn1 d. 7.10.1960 til Rødovre.

1960 - Danmark5600 - Brev - 386

Lot: 323426

20 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 183) annulleret med TMS Skriv fuldstændig adresse gade, husnummer, etage og til København postdistrikt/Aalborg 3. d. 19.4.1955 til Kvistgaard.

1955 - Danmark9000 - Brev - TMS 138.3

20 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 183) annulleret med TMS "Skriv fuldstændig adresse gade, husnummer, etage og til København postdistrikt"/Aalborg 3. d. 19.4.1955 til Kvistgaard.
Lot: 323476

15 öre Svenska i USA og 50 öre Gustaf på anbefalet brev fra Smedslätten d. 28.4.1948 til Hälsingborg.

1948 - SverigeBrev

Lot: 323243

10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort fra Holte d. 12.8.1942 til Roskilde - eftersendt til Hedehusene. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke annulleret med omdannet brotype Vc Roskilde d. 13.8.1942. Stemplet oprindelig Roskilde P.& T. Kort med folder og rifter.

1942 - Danmark4000 - Brev - 248, P 28

Lot: 323814

20 øre Chr. X på brev fra Aarhus d. 26.6.1947 til dansk lotte i D.K.B. (Danske Kvinders Beredskab) på Lottaskolan i Sigtuna, Sverige - eftersendt til Stockholm og siden returneret til afsender.

1947 - Danmark8000 - Brev - 276

Lot: 323840

4 sk. Krone/Scepter på brev med laksegl Randböl Distrikt annulleret med nr.stempel 36 og sidestemplet antiqua Kolding d. 28.10.18xx til Silkeborg.

Danmark6000 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev med laksegl Randböl Distrikt annulleret med nr.stempel "36" og sidestemplet antiqua Kolding d. 28.10.18xx til Silkeborg.
Lot: 322309

Ilatiensk Libyen. 50 c. og 50 c. Provisorium på luftpostbrev fra Tripoli d. 10.5.1941 til Rom, Italien. På bagsiden ilatiensk feltpostafsender: Posta Militare  Ae7 fra Aeroporto N.1.

1941 - Italienske kolonierBrev

Lot: 323829

1½d George VI i parstykke på brev dateret d. 19.9.1948 og mærket H.M.Ships annulleret med skibsstempel Post Office / Maritime Mail til Heidelberg, Tyskland. Sendt fra HMS Alaunia c/o F.M.O. Devonport.

1948 - EnglandBrev

1½d George VI i parstykke på brev dateret d. 19.9.1948 og mærket "H.M.Ships" annulleret med skibsstempel Post Office / Maritime Mail til Heidelberg, Tyskland. Sendt fra HMS "Alaunia" c/o F.M.O. Devonport.
Lot: 321904

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel 1 og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn d. 6.12.1852 til Kancelliraad Liebe i Roskilde.

1852 - Danmark1000 - Brev - 1 I

4 R.B.S. Thiele I på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet antiqua Kiøbenhavn d. 6.12.1852 til Kancelliraad Liebe i Roskilde.
Lot: 322495

30 øre 1000 års udg. i parstykke på søndagsbrev annulleret med TMS Besøg Århus Ungskuets By/Århus ***6 d. 28.6.1958 til Virum.

1958 - Danmark8000 - Brev - TMS 217.3

30 øre 1000 års udg. i parstykke på søndagsbrev annulleret med TMS "Besøg Århus Ungskuets By"/Århus ***6 d. 28.6.1958 til Virum.
Lot: 323415