35 øre og 60 øre Chr. X på luftpost brevkort fra København d. 3.10.1946 til New York, USA.

1946 - Danmark1000 - Brev - 279, 284

Lot: 323717

7½ pfg. Germania på brevkort stemplet Bröns *** d. 19.11.1917 til V. Obling pr. Bröns.

1917 - Slesvig6774 - Brev - DAKA 30.03

Lot: 322865

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 51 og sidestemplet antiqua Odense d. 26.4.1858 til Bogense.

1858 - Danmark5000 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "51" og sidestemplet antiqua Odense d. 26.4.1858 til Bogense.
Lot: 322292

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel VIEMOSE og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.4 d. 26.4.1905 til Stege. Arkivhuller.

1905 - Danmark4760 - Brev - SK 1544

Lot: 323265

5 pfg. Germania på brevkort dateret Skodborg annulleret med bureaustempel Sommerstedt - Schottburg Bahnpost Zug 57 d. 28.10.1909 til Anslet pr. Fjelstrup St.

1909 - Slesvig6560 - Brev - DAKA 270.01

Lot: 321632

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel HØJBY S. og sidestemplet bureau Nykjøbing S - Holbæk T.8 d. 14.1.1907 til Silkeborg.

1907 - Danmark4573 - Brev - SK 0623

Lot: 323218

50 øre Det kgl. danske Musikkonservatorium single på brev annulleret med norsk stempel Oslo Homansbyen d. 22.1.1967 til Horsens, Danmark.

1967 - Danmark8700 - Brev - 452

Lot: 323429

30 øre og 40 øre (par) Fr. IX på luftpostbrev fra Bramminge d. 2.2.1957 til Pointe Noire, Mayon Congo, Afrique Équatoriale Française. Interessant destination.

1957 - Danmark6740 - Brev - 377, 322

Lot: 323723

Ufrankeret feltpostbrev med indhold dateret i Roager d. 6.3.1917 til sønderjysk soldat på kasserne i Hannover. Rødt censurstempel: Ü.-K. Tondern.

1917 - Slesvig6776 - Brev

Lot: 321321

5 öre Gustaf (2) på tryksag annulleret med sejlende bureaustempel Copenhague - Malmö * Amb. 142 * d. 23.11.1950 til Linköping.

1950 - Sverige1000 - Brev

Lot: 323860

5 øre Chr. X på brevkort (Skrigbjerggaard (?)) annulleret med stjernestempel RØRBY og sidestemplet Kalundborg d. x5.11.1914 til Brundby pr. Koldby på Samsø.

1914 - Danmark4400 - Brev - SK 1079

Lot: 323210

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Bøvlingbjerg d. 5.1.1917 til soldat i 13 Bataillon 1. Kompagni Feltpost Sjælland.

1917 - Danmark7650 - Brev - 68

Lot: 323170

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 25 og sidestemplet antiqua Hørsholm d. 29.1.1869 til Etatsraad Bygningsingeniør Meldahl, Ridder af Dannebrog p.p. i Kjøbenhavn. Ferdinand Meldahl (1827-1908) var arkitekt og bl.a. medlem af Københavns Borgerrepræsentation.

1869 - Danmark2970 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "25" og sidestemplet antiqua Hørsholm d. 29.1.1869 til Etatsraad Bygningsingeniør Meldahl, Ridder af Dannebrog p.p. i Kjøbenhavn. Ferdinand Meldahl (1827-1908) var arkitekt og bl.a. medlem af Københavns Borgerrepræsentation.
Lot: 322285

10 øre Bølgelinie helsagsbrevkort (fabr. 102-H) annulleret med brotype Ic Rødkjærsbro d. 22.6.1932 til Uhe pr. Farre.

1932 - Danmark8840 - Brev - EB 84

Lot: 323826

Britisk 2d George VI (3) på luftpostbrev annulleret British Post Office Tangier d. 3.4.1947 til London. Rifter.

1947 - Morocco AgenciesBrev

Lot: 323827

15 øre Fr. IX med perfin F.S. på firmakuvert fra Fyens Stiftstidende sendt lokalt i Odense d. 12.5.1950.

1950 - Danmark5000 - Brev - Perf. F46

15 øre Fr. IX med perfin "F.S." på firmakuvert fra Fyens Stiftstidende sendt lokalt i Odense d. 12.5.1950.
Lot: 323878

15 øre Chr. X og Julemærke 1920 på julekort annulleret med brotype IIIb Søllested d. 23.12.1920 til Longelse på Langeland.

1920 - Danmark4920 - Brev - 70

Lot: 322854

10 øre Fr. VIII på brevkort (Danske Vaaben: Kommandørkorset) annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Nykjøbing F. T.91 d. 28.5.1908 til Berlin, Tyskland.

1918 - Danmark1000 - Brev - 55

Lot: 323782

70 øre Bølgelinie på brev annulleret med pr.-stempel Hvalba pr. Tvøroyri d. 6.11.1972 til København.

1972 - FærøerneBrev - 527

Lot: 323421

20 øre helsagskuvert (fabr. 72) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX sendt anbefalet fra Jerslev S. d. 22.7.1950 til Slagelse. Afs.-stempel: Danske Statsbaner Jerslev St. ______19

1950 - Danmark4490 - Brev - KV 57, 248, 321

20 øre helsagskuvert (fabr. 72) opfrankeret med 10 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX sendt anbefalet fra Jerslev S. d. 22.7.1950 til Slagelse. Afs.-stempel: "Danske Statsbaner Jerslev St. ______19"
Lot: 323436

10 pdg. Adler på brev fra Flensburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 208 d. 11.9.1888 til Woyens.

1888 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 321648