1871 - SverigeBrev
Fortrykt postkvittering for indlevering af lukket anbefalet brev i Båstad d. 6.5.1871 til København, Danmark. Porto 24+18 øre = 42 øre.
Lot: 323897
Lot: 323897
2½d George V på brev annulleret med skibsstempel London Paquebot d. 23.9.1916 til Haag, Holland. Åbnet af britisk censur no. 1484.
Lot: 321902
1850. Portobrev med langt indhold og antiqua Altonaer Bahnhof d. 18.10.1850 Z11 til Plön. Påskrevet "2" med blæk.
Lot: 322596
6+19 pfg. Hitler på uadresseret brevkort annulleret med særstempel Berlin Heimkehr der Legion Condor d. 6.6.1939.
Lot: 323149
20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Snogebæk pr. Neksø d. 13.8.185? til København.
Lot: 323802
70 øre Margrethe med perfin "MLU" (Mejeriernes & Landbrugets Ulykkesforsikring) og Julemærke 1975 på julekort fra Fredensborg d. 24.12.1975 til Lyngby.
Lot: 323465
Ufrankeret udateret tjenestebrev til Krono Befallningsman i Eknäs Stad på Åland.
Lot: 323152
5 øre Fr. VIII på brevkort (Taarbæk havn) annulleret med stjernestempel ØSLØS og sidestemplet Thisted d. 12.8.1907 til Hørdum.
Lot: 323468
15 øre Chr. X 60 år på lille brev annulleret med brotype IIb Rønne Skibsbrev d. 3.10.1931 til Rønne.
Lot: 323138
½d og 1d (par) George V på korrespondancekort skrevet ombord på DFDS dampskibet S/S "Ceres" d. 1.10.1914 og annulleret Edinburgh d. 2.10.1914 til København, Danmark. Interessant omtale af hård overfart med "Ceres" som besejlede ruten mellem København - Leith - Færøerne og Island. Uden tegn på censur.
Lot: 323459
3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med lapidar Roeskilde d. 24.12.190x. Lapidar stempel benyttet som reservestempel i juleperioden 1905-1907.
Lot: 323701
15 øre Tavsen på firmakuvert fra "Grand" Hotel i Grindsted annulleret med bureaustempel Silkeborg - Bramminge T.524 d. 29.10.1936 til København.
Lot: 323708
15 øre Chr. X på nytårskort dateret d. 29.12.192? og annulleret med brotype IIb Varnæs med svag dato til Herstedvester pr. Taastrup.
Lot: 323233
20 øre Fr. IX på GRÆNSEPORTO frankeret brevkort fa Padborg d. 21.12.1962 til Stejlund pr. Flensburg, Tyskland.
Lot: 323485
Ufrankeret feltpostkort fra soldat i Heide med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1011 d. 10.10.1916 til Eutin.
Lot: 321223
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel HØJBY S. og sidestemplet bureau Nykjøbing S - Holbæk T.9 d. 15.3.1907 til Silkeborg.
Lot: 322824
1½d Edward VIII på fortrykt kuvert fra Peru annulleret med skibsstempel Southampton Paquebot / "Post early for Christmas" d. 22.12.1936 til London, England.
Lot: 322891
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Krasnoe Selo d. 14.8.1915 til Abia, Livland. På bagsiden violet afd.-stempel fra 4. Kompagni, Reservebataljon af Semyonovsky-livgardenregimentet.
Lot: 322427
10 øre Chr. X 60 år på brevkort annulleret med brotype Id Hillerød ** d. 13.9.1931 til Aakirkeby.
Lot: 323792
25 øre Fr. VIII single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 31.3.1911 til Ishult, Sverige.
Lot: 323699
4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "52" og sidestemplet lapidar VI Præstø * d. 17.1.1870 til Kjøbenhavn.
Lot: 322326