3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel GLOSLUNDE og sidestemplet Nakskov d. 2.8.1910 til Nakskov.

1910 - Danmark4900 - Brev - SK 0402

Lot: 323753

½d og 1d (4) George V på anbefalet brev fra Finchley d. 3.7.1917 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 1143

1917 - England1000 - Brev

Lot: 324161

1d George V i parstykke på skibsbrev påskrevet Ocean Mail annulleret Southampton / Paquebot Posted at Sea d. 3.8.1931 til Canterbury, England.

1931 - EnglandBrev

1d George V i parstykke på skibsbrev påskrevet "Ocean Mail" annulleret Southampton / "Paquebot Posted at Sea" d. 3.8.1931 til Canterbury, England.
Lot: 321662

5 pfg. Germania helsagsbrevkort dateret i Arnum og annulleret med bureaustempel Woyens - Rödding Bahnpost Zug 17 d. 20.9.1901 til Brøns.

1901 - Slesvig6542 - Brev - DAKA 281.01

Lot: 321279

DSB 50 øre (40), 21 kr. og 28 kr. Fragtmærke på adressekort for ekspresbanepakke fra Skanderborg d. 30.11.1979 til Store Heddinge.

1979 - Danmark8660 - Brev

Lot: 324174

5 øre Bølgelinie og 60 øre Chr. X på luftpostbrev påskrevet Par Avion á Londre! annulleret København Luftpost sn2 d. 23.4.1924 til Sutton Coldfields, England. 25 øre luftposttillæg 23.4.1924-23.12.1925

1924 - Danmark1000 - Brev - 122, 130

5 øre Bølgelinie og 60 øre Chr. X på luftpostbrev påskrevet "Par Avion á Londre!" annulleret København Luftpost sn2 d. 23.4.1924 til Sutton Coldfields, England. 25 øre luftposttillæg 23.4.1924-23.12.1925
Lot: 323720

5 øre Chr. X på julekort 1919 annulleret med stjernestempel GISLEV til Gislev Holme.

1919 - Danmark5854 - Brev - SK 0373

Lot: 322831

3d to-sproget udg. i 5-stribe på luftpostbrev fra Johannesburg d. 6.9.1939 til Helsinki, Finland. Ank.stemplet med Helsinki Olympiade TMS d. 23.9.1939. Uden censur.

1939 - SydafrikaBrev

Lot: 324166

5 øre tjenestebrevkort annulleret med brotype IIIb Charlottenlund d. 22.12.1914 til Holte.

1914 - Danmark2920 - Brev - T 12

Lot: 324097

2 cents Washington på brevkort (New York Brandvæsen) dateret New York og annulleret med skibsstempel United States * Sea Post * / 1 d. 7.12.1912 til Bremen, Tyskland. Stemplet benyttet ombord på American Lines dampskibst S/S New York

1912 - USABrev

2 cents Washington på brevkort (New York Brandvæsen) dateret New York og annulleret med skibsstempel United States * Sea Post * / "1" d. 7.12.1912 til Bremen, Tyskland. Stemplet benyttet ombord på American Lines dampskibst S/S "New York"
Lot: 324227

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 26 og sidestemplet antiqua Hjøring d. 21.6.1861 via Aalborg d. 21.6.1861 til Aarhus.

1861 - Danmark9800 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "26" og sidestemplet antiqua Hjøring d. 21.6.1861 via Aalborg d. 21.6.1861 til Aarhus.
Lot: 322323

5 øre Fr. VIII i parstykke på fortrykt kuvert fra Mejeriet Brodal pr. Aakirkeby annulleret med bureaustempel Rønne - Nexø T.8 d. 31.7.1907 til København.

1907 - Danmark3720 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII i parstykke på fortrykt kuvert fra Mejeriet "Brodal" pr. Aakirkeby annulleret med bureaustempel Rønne - Nexø T.8 d. 31.7.1907 til København.
Lot: 324115

Britisk Røde Kors formular brev dateret d. 14.12.1940 til Næstved, Danmark. Røde Kors stempler fra både København og Geneve.

1940 - Danmark4700 - Brev

Lot: 323879

20 øre Vitus Bering (2) og Chr. X regentjubilæum mærkat (2) på anbefalet brev fra Gentofte d. 7.7.1942 til Lyngby.

1942 - Danmark2820 - Brev - 271

Lot: 324087

Midlertidigt førerbevis udstedt i København 1959.

1959 - DanmarkDiverse

Lot: 323518

1852. Ufrankeret tjenestebrev fra Frederiksborg Amt med 1½-ringsstempel Frederiksborg d. 2.7.1852 til Frederikssund. Vendt og besvaret med 4 R.B.S. Thiele I annulleret med stumt stempel og sidestemplet Kiøbenhavn d. 16.7.1852 og 17.7.1852 til Amtmanden for Frederiksborg Amt. Urent åbnet.

1852 - Danmark3400 - Brev - 1 I

Lot: 322494

7 mils. E.E.F. Palestine provisorium på brevkort fra Jerusalem d. 6.5.1926 til Vejle, Danmark.

1926 - Palæstina7100 - Brev

7 mils. E.E.F. "Palestine" provisorium på brevkort fra Jerusalem d. 6.5.1926 til Vejle, Danmark.
Lot: 324203

2½d George V på fortrykt hollandsk rederikuvert fra N.A.S.M. (Nederlandsche-Amerikaansche Stoomvaart Maatschappij) annulleret med skibsstempel Plymouth Paquebot d. 30.11.1919 til Stuttgart, Tyskland.

1919 - EnglandBrev

Lot: 322892

Ufrankeret Befalet Indberetning vedr. Tuberkulose med brotype IIIb Bandholm d. 2.1.1929 til Saxkjøbing. Udtakseret i enkeltporto med 5 øre og 10 øre Portomærke stemplet Sakskøbing d. 3.1.1929.

1929 - Danmark4941 - Brev - P 11, P 12

Lot: 324224

10 cts. på brevkort (Las Palmas, Grand Canaria) dateret ombord på krydseren HMS Forte d. 12.5.1909 annulleret med britisk skibsstempel Plymouth Paquebot d. 25.5.1909 til Rochdale, England. HMS Forte var stationsskib ved Vestafrika og teksten omtaler sejlads til Ascension.

1909 - SpanienBrev

10 cts. på brevkort (Las Palmas, Grand Canaria) dateret ombord på krydseren HMS "Forte" d. 12.5.1909 annulleret med britisk skibsstempel Plymouth Paquebot d. 25.5.1909 til Rochdale, England. HMS "Forte" var stationsskib ved Vestafrika og teksten omtaler sejlads til Ascension.
Lot: 319820

5 øre Fr. VIII på udateret brevkort annulleret med skibsstempel Fra Bornholm til København.

Danmark3700 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på udateret brevkort annulleret med skibsstempel "Fra Bornholm" til København.
Lot: 324104