1910 - Slesvig6140 - Brev - DAKA 44.02
5 pfg. Germania på brevkort annulleret med enringsstempel Fjelstrup d. 1.9.1910 til Haderslev.
Lot: 324049
Lot: 324049
4 sk. 1854 udg. tæt klippet på brev annulleret med nr.stempel "99." og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 15.1.1858 til Forstmester v. Wimpffen, Ridder af Dannebrog, Chef for Forstcontoiret i Kjøbenhavn.
Lot: 322284
Britisk Røde Kors formular brev fra England d. 11.12.1942 til tysk besat Guernsey, Channel Islands - på bagsiden svar dateret d. 21.5.1943. Flere censurstempler og Røde Kors stempler fra England, Schweiz, Frankrig og Kanaløerne.
Lot: 323881
Passérkort fra Luftværnschefen i Storkøbenhavn til bagersvend som må færdes fra sin bopæl til Vimmelskaftet 37 under luftværnstilstand og flyvervarsling
Lot: 324158
3 kop. og 7 kop. Våben på bagsiden af fortrykt kuvert fra dansk firma W. Jacobsen & Dantzer fra Novo-Nikolajevsk i Sibirien d. 19.5.1915 til København, Danmark. Åbnet af russisk censur.
Lot: 323839
70 øre Margrethe på brevkort annulleret med parantes stempel Randers (Voldum) d. 2.10.1975 til Hornslet.
Lot: 323798
2 øre og 8 øre Bølgelinie på lokalbrev i Nibe d. 3.6.1925.
Lot: 321920
5 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 10.4.1917 til jungmand ombord på barkskibet "Holte", Dampskibskontoret i Nyborg - omadresseret til "Havnekontoret".
Lot: 323779
50 øre Fr. IX i parstykke på luftpostbrev fra København d. 19.12.1962 til sømand ombord på M/S "Anette Mærks" via rederiet A. P. Møller i København. Fremsendt til skibet i samlekuvert.
Lot: 323718
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Frederiksværk annulleret med bureaustempel Hillerød - Frederiksværk T.7 d. 19.7.1911 til København.
Lot: 324110
12 öre Ringtype på brev fra Stockholm d. 13.1.1880 til Vexiö.
Lot: 324090
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SANDBY og sidestemplet Nakskov d. 2.12.1910 til Horslunde.
Lot: 323213
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med brotype IIIb Holeby d. 8.3.1918.
Lot: 323791
40 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS "Ensomme Gamles Værn's Landsindsamling GIRO 128"/København OMK. 4 d. 22.3.1966 til Fredensborg.
Lot: 324119
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel VRINDERS og svagt sidestempel Rønde d. 14.7.1913 til Snekkersten.
Lot: 323771
20 øre og 30 øre (par - ene defekt) Fr. IX, samt 10 øre Gebyrmærke i parstykke, på anbefalet brev fra Århus d. 29.9.1958 til Virum. Gebyr for indlevering udenfor almindelig kontortid.
Lot: 324220
10 pfg. Adler på brev fra Flensburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 12 d. 13.7.1895 til Woyens.
Lot: 321656
20+25 øre Nordkap udg. på brevkort annulleret med 2-sproget stempel Nordkapp d. 27.7.1935 til København, Danmark.
Lot: 324047
15 öre Gustaf på brevkort (M/S "Kronprinsessan Ingrid" Göteborg-Frederikshavn) annulleret med skibsstempel "Från Danmark" og sidestemplet Göteborg d. 24.5.1949 til Gubbestad.
Lot: 319641
15 øre Fr. IX (2) og Julemærke 1950 på brevkort fra Bylderup-Bov d. 22.12.1950 til Flensburg, Tyskland. På bagsiden Sydslesvig julemærke 1950.
Lot: 324042
3,75 kr. Margrethe på brevkort (M/F "Lodbrog") annulleret med håndrulle skibsstempel "M/F Lodbrog"/Rødby - Fehmern Paquebot d. 1.8.1992 til Esbjerg.
Lot: 324215