5 pfg. Germania på brevkort annulleret med enringsstempel Fjelstrup d. 1.9.1910 til Haderslev.

1910 - Slesvig6140 - Brev - DAKA 44.02

Lot: 324049

4 sk. 1854 udg. tæt klippet på brev annulleret med nr.stempel 99. og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 15.1.1858 til Forstmester v. Wimpffen, Ridder af Dannebrog, Chef for Forstcontoiret i Kjøbenhavn.

1858 - Danmark3480 - Brev - 4

4 sk. 1854 udg. tæt klippet på brev annulleret med nr.stempel "99." og sidestemplet antiqua Fredensborg d. 15.1.1858 til Forstmester v. Wimpffen, Ridder af Dannebrog, Chef for Forstcontoiret i Kjøbenhavn.
Lot: 322284

Britisk Røde Kors formular brev fra England d. 11.12.1942 til tysk besat Guernsey, Channel Islands - på bagsiden svar dateret d. 21.5.1943. Flere censurstempler og Røde Kors stempler fra England, Schweiz, Frankrig og Kanaløerne.

1942 - GuernseyBrev

Lot: 323881

Passérkort fra Luftværnschefen i Storkøbenhavn til bagersvend som må færdes fra sin bopæl til Vimmelskaftet 37 under luftværnstilstand og flyvervarsling

Danmark1000 - Diverse

Lot: 324158

3 kop. og 7 kop. Våben på bagsiden af fortrykt kuvert fra dansk firma W. Jacobsen & Dantzer fra Novo-Nikolajevsk i Sibirien d. 19.5.1915 til København, Danmark. Åbnet af russisk censur.

1915 - Rusland1000 - Brev

Lot: 323839

70 øre Margrethe på brevkort annulleret med parantes stempel Randers (Voldum) d. 2.10.1975 til Hornslet.

1975 - Danmark8900 - Brev - 573

Lot: 323798

2 øre og 8 øre Bølgelinie på lokalbrev i Nibe d. 3.6.1925.

1925 - Danmark9240 - Brev - 78, 123

Lot: 321920

5 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 10.4.1917 til jungmand ombord på barkskibet Holte, Dampskibskontoret i Nyborg - omadresseret til Havnekontoret.

1917 - Danmark1000 - Brev - 68

5 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 10.4.1917 til jungmand ombord på barkskibet "Holte", Dampskibskontoret i Nyborg - omadresseret til "Havnekontoret".
Lot: 323779

50 øre Fr. IX i parstykke på luftpostbrev fra København d. 19.12.1962 til sømand ombord på M/S Anette Mærks via rederiet A. P. Møller i København. Fremsendt til skibet i samlekuvert.

1962 - Danmark1000 - Brev - 397

50 øre Fr. IX i parstykke på luftpostbrev fra København d. 19.12.1962 til sømand ombord på M/S "Anette Mærks" via rederiet A. P. Møller i København. Fremsendt til skibet i samlekuvert.
Lot: 323718

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Frederiksværk annulleret med bureaustempel Hillerød - Frederiksværk T.7 d. 19.7.1911 til København.

1911 - Danmark3300 - Brev - 54

Lot: 324110

12 öre Ringtype på brev fra Stockholm d. 13.1.1880 til Vexiö.

1880 - SverigeBrev

Lot: 324090

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SANDBY og sidestemplet Nakskov d. 2.12.1910 til Horslunde.

1910 - Danmark4900 - Brev - SK 1102

Lot: 323213

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med brotype IIIb Holeby d. 8.3.1918.

1918 - Danmark4960 - Brev - 79

Lot: 323791

40 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS Ensomme Gamles Værn's Landsindsamling GIRO 128/København OMK. 4 d. 22.3.1966 til Fredensborg.

1966 - Danmark1000 - Brev - TMS 302.6

40 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS "Ensomme Gamles Værn's Landsindsamling GIRO 128"/København OMK. 4 d. 22.3.1966 til Fredensborg.
Lot: 324119

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel VRINDERS og svagt sidestempel Rønde d. 14.7.1913 til Snekkersten.

1913 - Danmark8441 - Brev - SK 1582

Lot: 323771

20 øre og 30 øre (par - ene defekt) Fr. IX, samt 10 øre Gebyrmærke i parstykke, på anbefalet brev fra Århus d. 29.9.1958 til Virum. Gebyr for indlevering udenfor almindelig kontortid.

1958 - Danmark8000 - Brev - 320, 337, Gebyr 5

Lot: 324220

10 pfg. Adler på brev fra Flensburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 12 d. 13.7.1895 til Woyens.

1895 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.02

Lot: 321656

20+25 øre Nordkap udg. på brevkort annulleret med 2-sproget stempel Nordkapp d. 27.7.1935 til København, Danmark.

1935 - Norge1000 - Brev

Lot: 324047

15 öre Gustaf på brevkort (M/S Kronprinsessan Ingrid Göteborg-Frederikshavn) annulleret med skibsstempel Från Danmark og sidestemplet Göteborg d. 24.5.1949 til Gubbestad.

1949 - Sverige9900 - Brev

15 öre Gustaf på brevkort (M/S "Kronprinsessan Ingrid" Göteborg-Frederikshavn) annulleret med skibsstempel "Från Danmark" og sidestemplet Göteborg d. 24.5.1949 til Gubbestad.
Lot: 319641

15 øre Fr. IX (2) og Julemærke 1950 på brevkort fra Bylderup-Bov d. 22.12.1950 til Flensburg, Tyskland. På bagsiden Sydslesvig julemærke 1950.

1950 - Danmark6372 - Brev - 319

Lot: 324042

3,75 kr. Margrethe på brevkort (M/F Lodbrog) annulleret med håndrulle skibsstempel M/F Lodbrog/Rødby - Fehmern Paquebot d. 1.8.1992 til Esbjerg.

1992 - Danmark4970 - Brev - 1017

3,75 kr. Margrethe på brevkort (M/F "Lodbrog") annulleret med håndrulle skibsstempel "M/F Lodbrog"/Rødby - Fehmern Paquebot d. 1.8.1992 til Esbjerg.
Lot: 324215