15 øre Chr. X Postjubilæum på julekort annulleret med stjernestempel SNEJBJERG og sidestemplet Herning d. 24.12.1924 til Haslev.

1924 - Danmark7400 - Brev - SK 1202

Lot: 323470

10 øre Bølgelinie på underfrankeret brev fra København d. 6.7.1939 til komponist Børge Roger Henrichsen på Pension Sältofta, Höör, Sverige. Violet portostempel T (10) Øre og udtakseret i 10 öre svensk porto med grøn Lösen etiket og 10 øre Løve stemplet i Höör d. 7.7.1939. Komponist, jazzmusiker, kapelmester og radiovært Børge Roger Henrichsen (1915-1989) spillede i årene 1937-39 klaver i Svend Asmussens orkestre.

1939 - Danmark1000 - Brev - 248

10 øre Bølgelinie på underfrankeret brev fra København d. 6.7.1939 til komponist Børge Roger Henrichsen på Pension Sältofta, Höör, Sverige. Violet portostempel "T (10) Øre" og udtakseret i 10 öre svensk porto med grøn Lösen etiket og 10 øre Løve stemplet i Höör d. 7.7.1939. Komponist, jazzmusiker, kapelmester og radiovært Børge Roger Henrichsen (1915-1989) spillede i årene 1937-39 klaver i Svend Asmussens orkestre.
Lot: 324034

Ufrankeret feltpostkort fra sønderjysk(?) pilot Flieger Höyer stemplet Erfurt d. 6.8.1916 til Flensburg. Violet briefstempel: Flieger-Ersatz-Abt. 3 * Gotha *

1916 - SlesvigBrev

Ufrankeret feltpostkort fra sønderjysk(?) pilot "Flieger Höyer" stemplet Erfurt d. 6.8.1916 til Flensburg. Violet briefstempel: Flieger-Ersatz-Abt. 3 * Gotha *
Lot: 324200

3 øre helsagsbrevkort anvendt som lokalt adviskort for banepakke fra Charlottenlund d. 17.2.1898 til Skjoldgaarden. På bagsiden ovalt jernbanestempel: Charlottenlund * D.S.B. * d. 17.2.1898.

1898 - Danmark2920 - Brev - EB 16

Lot: 324136

25 øre Chr. X single på anbefalet brev fra kornetelev på Garnisionssygehuset i Helsingør d. 27.3.1918 til Hareskov St.

1918 - Danmark3000 - Brev - 72

Lot: 324113

Udateret privatbefordret brev med fuldt indhold til soldat Jens Müller, 20 Regiment på Skyttehusets Lazarett i Flensburg. Formodes at være fra 3-årskrigen.

DanmarkBrev

Lot: 324201

2½d George V på brev fra den belgiske legation i London annulleret London F.S.14 d. 12.4.1917 til Vevey, Schweiz. Rødt ovalt censurstempel War Office / Postal Censor.

1917 - EnglandBrev

Lot: 322132

5 øre Våben i parstykke på brev med langt indhold dateret i Maare annulleret med BLÅT stjernestempel ELLESTED og sidestemplet bureau Nyborg - Faaborg T.10 d. 4.2.1903 til Bramminge.

1903 - Danmark5853 - Brev - SK 0259

Lot: 323445

Posttakster. Broderet bogmærke med de aktuelle posttakster ca. 1950 og nytårs hilsen fra Dansk Etiketvæveri A/S i Søborg.

DanmarkDiverse

Lot: 323820

Brevbundt seddel - formular J.11 (4-38 B7) - med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.989 d. 19.4.1940 til København NV.

1940 - Danmark7000 - Brev

Lot: 324159

Østrigsk 1 gr. og 5 gr. (2) Dragter og tysk 8 pfg. Hindenburg på blandingsfrankeret brevkort fra Hofhastein d. 8.6.1938 til Haderslev, Danmark.

1938 - Tyskland6100 - Brev

Lot: 324198

A/S Lollandsbanen. 29 kr. frankeringsetiket på adressebrev for banepakke fra Maribo d. 11.8.1980 til Skive,

1980 - Danmark4930 - Brev

Lot: 324177

København Postomdelt No. XV. Let Læsning om noget svært. Postomdelt reklame uden indhold.

Danmark1000 - Brev

København Postomdelt No. XV. "Let Læsning om noget svært". Postomdelt reklame uden indhold.
Lot: 323454

5 pfg. på brevkort annulleret med enringsstempel Ulderup d. 2.3.1907 til Maibøl pr. Hørup på Als. Ank.stemplet Hörup * (Alsen) * d. 3.3.1907.

1907 - Slesvig6400 - Brev - DAKA 192.01, 80.02

Lot: 323235

4 sk. stukken kant på brev annulleret med godt nr.stempel 178 og sidestemplet antiqua Slagelse Jernb: Postexped: d. 10.3.1864 til Kjøbenhavn.

1864 - Danmark4200 - Brev - 9

4 sk. stukken kant på brev annulleret med godt nr.stempel "178" og sidestemplet antiqua Slagelse Jernb: Postexped: d. 10.3.1864 til Kjøbenhavn.
Lot: 322324

3 øre Tofarvet 22. tryk omv. rm. vm. III på lokalt brevkort i Kjøbenhavn d. 12.5.1903. AFA: 1000,-

1903 - Danmark1000 - Brev - 22Cy

Lot: 324030

15 øre Chr. X på brevkort (Lejren i Brønlunds Fjord) annulleret Pearyland Nordgrønland d. 1.8.1948 til København.

1948 - GrønlandBrev - 5

Lot: 324185

Sparemærkebog med 25 øre Skole Spare Mærker (33) med Grønland motiver. Slidt

Danmark1000 - Diverse

Lot: 324179

½d Edward VIII på tryksag annulleret Bristol d. 19.4.1937 og sidestemplet Paquebot til Cardiff.

1937 - EnglandBrev

½d Edward VIII på tryksag annulleret Bristol d. 19.4.1937 og sidestemplet "Paquebot" til Cardiff.
Lot: 323833

5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med stjernestempel VESTER-HÆSINGE og sidestemplet Odense JB.P.E. d. 18.9.1906 til Odense.

1906 - Danmark5663 - Brev - SK 1515

Lot: 323737

2,25 fr. Vandkraftudstilling single på brev fra Paris d. 31.5.1939 til København, Danmark.

1939 - Frankrig1000 - Brev

Lot: 324194