4 øre lokalt helsagsbrevkort annulleret med lapidar Kjøbenhavn V. d. 21.10.1884 til professor Panum, Chirug. Akadami, Bredgade. Peter Ludvig Panum (1820-1885) var læge og fysiolog. Fik Ridderkors for sin indsats under koleraepidemien i Bandholm på Lolland i 1853. Panum var som ung på Færøerne under mæslingeepidemien i 1846 og beskrev siden befolkningens almene sociale og mentale tilstand. Panums noget kritiske tilgang skabte en lang og bitter strid med patriotiske færinger.

1884 - Danmark1000 - Brev - EB 7

Lot: 324144

10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på brev fra København d. 17.4.1932 til Bukarest, Rumænien. Retur med flere påtegninger.

1932 - Danmark1000 - Brev - 169, 185

Lot: 323727

35 øre helsagskuvert (fabr. 81a) opfrankeret med 60 øre Selandia sendt anbefalet fra København 27 d. 21.5.1963 til København V.

1963 - Danmark1000 - Brev - KV 74, 409

Lot: 323731

180 øre Margrethe single på luftpost brevkort fra Kolding d. 17.8.1981 til Toronto, Canada.

1981 - Danmark6000 - Brev - 647

Lot: 323862

10 pen helsagsbrevkort fra Willmanstrand d. 12.12.1884 til Evois. Transit stemplet med bureaustempel Finska Jernvägens Postkupeexpedition No. 20 d. 12.12.1884.

1884 - FinlandBrev

Lot: 323873

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 91 og sidestemplet antiqua Silkeborg d. 27.10.18xx til Bygningsinspektør, professor Walther i Aarhus.

Danmark8600 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "91" og sidestemplet antiqua Silkeborg d. 27.10.18xx til Bygningsinspektør, professor Walther i Aarhus.
Lot: 322298

5 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort påskrevet Kassebrev og annulleret med brotype Ic Langebæk d. 3.8.1934 til København. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet København N d. 4.8.1934.

1934 - Danmark4772 - Brev - 183, P 22

5 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort påskrevet "Kassebrev" og annulleret med brotype Ic Langebæk d. 3.8.1934 til København. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke stemplet København N d. 4.8.1934.
Lot: 324216

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel STENSVED og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.6 d. 14.2.1905 til Stege. Arkivhuller.

1905 - Danmark4773 - Brev - SK 1240

Lot: 324094

15 øre Frimærkejubilæum og 25 øre Fr. IX i parstykke på anbefalet brev fra Faare d. 12.9.1951 til København. Liniestempel: Faare Station.

1951 - Danmark7650 - Brev - 321, 331

15 øre Frimærkejubilæum og 25 øre Fr. IX i parstykke på anbefalet brev fra Faare d. 12.9.1951 til København. Liniestempel: "Faare Station".
Lot: 323419

1851. Francobrev påskrevet Fr. Mölln dateret Nusse d. 8.10.1851 med 1½ ringsstempel Mölln. d. 11.10.1851 via Ratzebirg til Schönberg. Flere portopåtegninger.

1851 - SlesvigBrev

1851. Francobrev påskrevet "Fr. Mölln" dateret Nusse d. 8.10.1851 med 1½ ringsstempel Mölln. d. 11.10.1851 via Ratzebirg til Schönberg. Flere portopåtegninger.
Lot: 324207

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.-stempel 26 og sidestemplet antiqua Hjørring d. 2.5.18xx via J.Jernb.P.Sp.B. og Aarhus til Ebeltoft.

Danmark9800 - Brev - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.-stempel "26" og sidestemplet antiqua Hjørring d. 2.5.18xx via J.Jernb.P.Sp.B. og Aarhus til Ebeltoft.
Lot: 322308

5 øre Chr. IX helsagsbrevkort annulleret med lapidar Askeby d. 15.1.1907 til Stege. Arkivhuller.

1907 - Danmark4792 - Brev

Lot: 324093

5 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 555 d. 21.11.1902 til Halstenbek.

1902 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.xx

Lot: 321647

5 pfg. Germania på brevkort (Nørrehærredshus i Nordborg) annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 11 d. 27.2.1909 til Flensburg.

1909 - Slesvig6430 - Brev - DAKA 272.01

Lot: 321626

5 øre Våben helsagsbrevkort fra Skjern annulleret med bureaustempel Skanderborg - Skjern T.304 d. 1.9.1899 til Aarhus.

1899 - Danmark6900 - Brev - EB 17

Lot: 324141

3,50 kr. på filatelistisk ekspeditionsbrev stemplet Bergen d. 26.3.1985 til Silkeborg, Danmark. Violet ekspeditionsstempel: The Norwegian Antarctic Research Expedition 1984-1985 og skibsstempel K/V Andenes.

1985 - NorgeBrev

3,50 kr. på filatelistisk ekspeditionsbrev stemplet Bergen d. 26.3.1985 til Silkeborg, Danmark. Violet ekspeditionsstempel: The Norwegian Antarctic Research Expedition 1984-1985 og skibsstempel "K/V Andenes".
Lot: 323510

Tivoli Abonnementskort 1920 gældende fra 6.5.-10.9.1922. Pris 15 kr. + skat 3 kr.

1922 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 323822

50 øre på brevkort annulleret med kronet posthornstempel SVARTISDAL og sidestemplet Mo d. 23.6.1971 til København, Danmark.

1971 - NorgeBrev

Lot: 324187

2d & 1½d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med ½d George V (2) fra London d. 12.2.191? til København, Danmark. Britisk censurstempel Postal Censor.

England1000 - Brev

2d & 1½d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med ½d George V (2) fra London d. 12.2.191? til København, Danmark. Britisk censurstempel "Postal Censor".
Lot: 324163

8 øre helsagskuvert annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Korsør T.63 d. 11.11.1899 til Odense.

1899 - Danmark1000 - Brev - KV 18

Lot: 324138

20 øre Fr. IX på brevkort annulleret Silkeborg d. 7.7.1952 til Odense. Privat sidestempel: Silkeborg-Himmelbjerget * A/S Hjejlen *.

1952 - Danmark8600 - Brev - 320

Lot: 323482