Danmark1000 - Brev
Medlemskort til Konservativ Ungdom i København.
Lot: 323406
Lot: 323406
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel BJERGE J og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 13.6.1910 til Guldbjerg.
Lot: 324510
Den spanske Syge. 5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 41-C) fra Sorø d. 17.8.1918 til København. På bagsiden fortrykt meddelelse fra M. Kruses Skole vedr. forlængelse af sommerferie på grund af den herskende Influenzaepidemi.
Lot: 324528
5 øre Fr. VIII på brevkort (parti fra Bagenkop) annulleret med stjernestempel BAGENKOP og sidestemplet lapidar Humble d. 20.3.190? til København.
Lot: 324080
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "22" og sidestemplet antiqua Grenaae d. 24.8.1860 til praktiserende læge N. J. Strandgaard i Odder pr. Aarhus. Odder blev først selvstændig postadresse i 1862.
Lot: 324208
10 pfg. Germania på brev fra Flensburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 22 d. 2.11.1903 til Woyens.
Lot: 321654
30 øre Fr. IX i parstykke på søndagsbrev fra Haslev d. 8.1.1955 til Udsholt pr. Græsted. Påsat etiket F.7 (6-52 A8) Meddelelse fra posthuset vedr. modtager bor udenfor distrikt hvori der udbringes søndagsbreve.
Lot: 324494
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1905 (5) på lokalt brevkort fra Hellerup JB.P.E. d. 21.1.1906 til København.
Lot: 323788
Dansk Boldspil-Union billet til VM kvalifikationskamp Danmark - Kasakhstan i København d. 26.3.2005. Kampen blev en 3-0 sejr til Danmark.
Lot: 324172
20 øre Fr. IX og Julemærke provisorium 1959/1953 på julekort fra København d. 23.12.1959 til Virum.
Lot: 323807
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort (fold) annulleret med stjernestempel HEM og sidestemplet Skive JB.P.E. d. 11.10.1913 til København.
Lot: 323757
25 øre og 30 øre Chr. X på luftpostbrev fra Klampenborg d. 29.7.1948 til London, England.
Lot: 324085
4d Elizabeth på luftpostbrev dateret d. 15.10.1969 annulleret med stumt flådepost stempel Post Office 9 Maritime Mail til sømand ombord på hangarskibet HMS "Bulwark" BFPO (Ships). Sendt fra sømand ombord på HMS "Hydra" c/o BFPO (Ships). "Hydra" var et britisk opmålingsskib som i slutningen af 1969 var i Fjernøsten.
Lot: 323837
1845. Privatbefordret lokalbrev til Selsø dateret d. 9.1.1845 og iflg. indhold sendt med bud. Fuldt indhold. Rift,
Lot: 323146
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel ØSLØS og sidestemplet bureau Thisted - Fjerritslev T.13 d. 15.4.1913 til Horsens.
Lot: 323222
5 øre Våben fra Vindblæs St. annulleret med bureaustempel Hobro - Løgstør T.376 d. 5.7.1899 til Aarhus. Brevsamlingssted blev oprettet på Vindblæs station pr. 15.7.1893, men fik først tildelt stjernestempel i 1903.
Lot: 324140
30 gr. Præs. Moscicki på brevkort (M/S "Batory") annulleret med skibsstempel M/S Batory d. 8.8.1938 til København, Danmark.
Lot: 324481
Københavns Postbudes Sygekasse medlemsbog udstedt til postbudformand i 1920.
Lot: 323409
Østsjællandske Jernbaneselskab. 50 øre (par) og 28 kr. Banemærke på adressebrev for banepakke fra Hårlev d. 6.6.1979 til Roslev.
Lot: 324178
40 c. på underfrankeret brev fra Montreaux d. 8.5.1960 til Kungsted Kyst, Danmark. Udtakseret i porto med 1 øre (4) og 10 øre (2) Portomærke stemplet Rungsted Kyst d. 10.5.1960.
Lot: 323813
5 øre Bølgelinie på julekort annulleret med stjernestempel FARRINGLØSE til København.
Lot: 323750