Medlemskort til Konservativ Ungdom i København.

Danmark1000 - Brev

Lot: 323406

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel BJERGE J og sidestemplet bureau Horsens - Juelsminde T.7 d. 13.6.1910 til Guldbjerg.

1910 - Danmark8700 - Brev - SK 0142

Lot: 324510

Den spanske Syge. 5 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 41-C) fra Sorø d. 17.8.1918 til København. På bagsiden fortrykt meddelelse fra M. Kruses Skole vedr. forlængelse af sommerferie på grund af den herskende Influenzaepidemi.

1918 - Danmark4180 - Brev - EB 40

Lot: 324528

5 øre Fr. VIII på brevkort (parti fra Bagenkop) annulleret med stjernestempel BAGENKOP og sidestemplet lapidar Humble d. 20.3.190? til København.

Danmark5935 - Brev - SK 0114

Lot: 324080

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel 22 og sidestemplet antiqua Grenaae d. 24.8.1860 til praktiserende læge N. J. Strandgaard i Odder pr. Aarhus. Odder blev først selvstændig postadresse i 1862.

1860 - Danmark8500 - Brev - 7

4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "22" og sidestemplet antiqua Grenaae d. 24.8.1860 til praktiserende læge N. J. Strandgaard i Odder pr. Aarhus. Odder blev først selvstændig postadresse i 1862.
Lot: 324208

10 pfg. Germania på brev fra Flensburg annulleret med bureaustempel Hamburg - Vamdrup Bahnpost Zug 22 d. 2.11.1903 til Woyens.

1903 - Slesvig6580 - Brev - DAKA 265.02

Lot: 321654

30 øre Fr. IX i parstykke på søndagsbrev fra Haslev d. 8.1.1955 til Udsholt pr. Græsted. Påsat etiket F.7 (6-52 A8) Meddelelse fra posthuset vedr. modtager bor udenfor distrikt hvori der udbringes søndagsbreve.

1955 - Danmark4690 - Brev - 337

Lot: 324494

3 øre Bølgelinie og Julemærke 1905 (5) på lokalt brevkort fra Hellerup JB.P.E. d. 21.1.1906 til København.

1905 - Danmark2900 - Brev - 44

Lot: 323788

Dansk Boldspil-Union billet til VM kvalifikationskamp Danmark - Kasakhstan i København d. 26.3.2005. Kampen blev en 3-0 sejr til Danmark.

2005 - DanmarkDiverse

Lot: 324172

20 øre Fr. IX og Julemærke provisorium 1959/1953 på julekort fra København d. 23.12.1959 til Virum.

1959 - Danmark1000 - Brev - 320

Lot: 323807

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort (fold) annulleret med stjernestempel HEM og sidestemplet Skive JB.P.E. d. 11.10.1913 til København.

1913 - Danmark7800 - Brev - SK 0520

Lot: 323757

25 øre og 30 øre Chr. X på luftpostbrev fra Klampenborg d. 29.7.1948 til London, England.

1948 - Danmark2930 - Brev - 277, 278

Lot: 324085

4d Elizabeth på luftpostbrev dateret d. 15.10.1969 annulleret med stumt flådepost stempel Post Office 9 Maritime Mail til sømand ombord på hangarskibet HMS Bulwark BFPO (Ships). Sendt fra sømand ombord på HMS Hydra c/o BFPO (Ships). Hydra var et britisk opmålingsskib som i slutningen af 1969 var i Fjernøsten.

1969 - EnglandBrev

4d Elizabeth på luftpostbrev dateret d. 15.10.1969 annulleret med stumt flådepost stempel Post Office 9 Maritime Mail til sømand ombord på hangarskibet HMS "Bulwark" BFPO (Ships). Sendt fra sømand ombord på HMS "Hydra" c/o BFPO (Ships). "Hydra" var et britisk opmålingsskib som i slutningen af 1969 var i Fjernøsten.
Lot: 323837

1845. Privatbefordret lokalbrev til Selsø dateret d. 9.1.1845 og iflg. indhold sendt med bud. Fuldt indhold. Rift,

1845 - Danmark4050 - Brev

Lot: 323146

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel ØSLØS og sidestemplet bureau Thisted - Fjerritslev T.13 d. 15.4.1913 til Horsens.

1913 - Danmark7741 - Brev - SK 1616

Lot: 323222

5 øre Våben fra Vindblæs St. annulleret med bureaustempel Hobro - Løgstør T.376 d. 5.7.1899 til Aarhus. Brevsamlingssted blev oprettet på Vindblæs station pr. 15.7.1893, men fik først tildelt stjernestempel i 1903.

1899 - Danmark9670 - Brev - EB 17

Lot: 324140

30 gr. Præs. Moscicki på brevkort (M/S Batory) annulleret med skibsstempel M/S Batory d. 8.8.1938 til København, Danmark.

1938 - Polen1000 - Brev

30 gr. Præs. Moscicki på brevkort (M/S "Batory") annulleret med skibsstempel M/S Batory d. 8.8.1938 til København, Danmark.
Lot: 324481

Københavns Postbudes Sygekasse medlemsbog udstedt til postbudformand i 1920.

1920 - Danmark1000 - Brev

Lot: 323409

Østsjællandske Jernbaneselskab. 50 øre (par) og 28 kr. Banemærke på adressebrev for banepakke fra Hårlev d. 6.6.1979 til Roslev.

1979 - Danmark4640 - Brev

Lot: 324178

40 c. på underfrankeret brev fra Montreaux d. 8.5.1960 til Kungsted Kyst, Danmark. Udtakseret i porto med 1 øre (4) og 10 øre (2) Portomærke stemplet Rungsted Kyst d. 10.5.1960.

1960 - Danmark2960 - Brev - P 25, P 28

Lot: 323813

5 øre Bølgelinie på julekort annulleret med stjernestempel FARRINGLØSE til København.

1914 - Danmark4100 - Brev - SK 0301

Lot: 323750