1912 - Danmark4900 - Brev - 54, 46
15 øre Bølgelinie i parstykke og 5 øre Fr. VIII på anbefalet brev fra Nakskov d. 14.2.1912 til Gand, Belgien.
Lot: 323707
Lot: 323707
10 øre og 25 øre Chr. X på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 6.11.1918 til Nibe.
Lot: 321892
15 øre Løve på brevkort annulleret med bureaustempel Dovrebanen M d. 9.4.1936 til Over-Jersdal, Danmark.
Lot: 324472
Brevbundt seddel - formular J.11 (4-38 B7) - med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.8(?) d. 20.4.1940 til København NV.
Lot: 324160
40 øre Fr. IX på brevkort annulleret med TMS "Ensomme Gamles Værn's Landsindsamling GIRO 128"/København OMK. 3 d. 2.4.1966 til Fredensborg.
Lot: 324120
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VRIDSTED og sidestemplet Skive d. 19.8.1909 til Rønbjerg.
Lot: 322827
9d og 1 sh. George VI på anbefalet brev påskrevet "By air Mail" annulleret Registered British P.O. Tangier d. 15.10.1943 til Ilford, England. Uden censur.
Lot: 322618
2 øre Bølgelinie på lokalt tryksags-kort i Kjøbenhavn d. 24.12.1909.
Lot: 324496
20 öre Nya Sverige Minnet svardel af illustreret dobbelt brevkort annulleret med amerikansk stempel i Winsted Conn. d. 25.1.1938 til militæradresse II Bat. J. 13 i Falun, Sverige.
Lot: 323861
5 øre Chr. X på brevkort fra Kalundborg annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Kallundborg T.186 d. 28.5.1915 til København.
Lot: 324108
30/20 øre Provisorium og Sydslesvig Julemærke 1955 på brev fra Sønderborg d. 20.12.1955 til Lundby.
Lot: 324054
20 øre Våben med matricefejl "brud på ydre cirkellinie" single på brev fra Kjøbenhavn d. 9.7.1902 til Chicago, USA.
Lot: 323849
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VESTERØ og sidestemplet Frederikshavn d. 23.12.1909 til København.
Lot: 324123
1d George V på brevkort (Vigo, Spanien) dateret d. 4.11.1920 annulleret med skibsstempel London F.S. Paquebot d. 8.11.1920 til England.
Lot: 323834
10 øre H. C. Andersen på brevkort (S/S "Kronprinsessan Ingrid" Kuglepost til Sverige) annulleret med særligt kuglepoststempel Frederikshavn - Göteborg Kugleposten 1.7.1936 til Aabenraa.
Lot: 324542
10 c. og 20 c. National udstilling (fransk) på brev fra Lausanne d. 20.3.1939 til London, England.
Lot: 324079
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.-stempel "30" og sidestemplet antiqua Horsens nåde d. 19.7.1856 og 20.7.1856 til Kjøbenhavn.
Lot: 322317
5 pfg. Germania på brevkort (Arnum, husholdningsskole) annulleret med bureaustemjpel Woyens - Arnum Bahnpost Zug 41 d. 17.7.1914 til Bylderup-Bov.
Lot: 321285
7 øre Chr. X (3) på brev annulleret med bureaustempel Ebeltoft - Trustrup T.1 d. 28.10.1920 til Næstved. Rift i toppen.
Lot: 324491
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort (Børnehjælpsdagen 1910 tegnet af Prinsesse Marie) stemplet Kjøbenhavn d. 7.6.1910 og violet sidestempel Børnehjælpsdagen - Kjøbenhavn - 7. Juni 1910.
Lot: 323790