1863 - SlesvigBrev - 7
4 sk. 1858 udg. tæt klippet på brev fra Kiel annulleret med nr.stempel "170" og sidestemplet BLÅT antiqua Kiel Bahnhof d. 31.3.1863 til Fernsicht ved Kellinghusen.
Lot: 324210
Lot: 324210
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med lapidar Faaborg d. 21.2.19xx til København. Lapidar stempel benyttet som reservestempel i årene 1908-1910.
Lot: 323698
10 øre "SF" Soldaterfrimærke på brev fra Avedørelejren stemplet Glostrup d. 17.7.1918 til menig på garnisionssygehuset i Aarhus.
Lot: 324722
5 øre Bølgelinie, 15 øre og 75 øre (par) Fr. IX på 170 øre frankeret luftpostbrev fra Aabenraa d. 31.1.1952 til Boston, USA. Violet kronet Posthorn portokontrolstempel.
Lot: 323796
20 øre Chr. X Postjubilæum på brev annulleret med brotype IVb Egernsund sn1 d. 11.7.1925 til København.
Lot: 324719
5 øre (par) og 10 øre Chr. X på brev fra Skive annulleret med bureaustempel Skive - Nykjøbing T.1170 d. 8.4.1921 til København.
Lot: 324114
70 øre Haakon single på luftpost brevkort fra Porsgrund d. 16.12.1958 til Canada.
Lot: 324751
10 öre Oscar på brevkort annulleret med finsk skibsstempel "Från Uttlandet" og sidestemplet Åbo d. 17.3.1906 til Stuttgart, Tyskland.
Lot: 323869
1 øre og 3 øre (3-stribe) Bølgelinie på skibsbrev annulleret "Fra Sverige M." til København. På bagsiden ank.stemplet Kjøbenhavn d. 25.9.1909
Lot: 324768
10 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIa Rødby Havn d. 4.4.1919 til Capt. Himmelstrup, M/S "Siam", Ø.K. Kontor, Frihavnen, København. Rift i overkant.
Lot: 324716
90 øre Dansk Industri og 1,50 kr. Dansk Fredning (par) på anbefalet luftpostbrev fra Charlottenlund d. 17.1.1969 til Chicago, USA.
Lot: 324774
Tegn udstedt af Krigsministeriet for adgang med vogn til Citadellet Frederikshavn.
Lot: 324537
14 kr. Rigsvåben single på adressekort for pakke annulleret med parentes stempel Holbæk (Orø) d. 5.1.1983 til Hellerup.
Lot: 324155
5 øre Chr. IX på brevkort (Partier fra Fane) annulleret med stjernestempel SPORUP og sidestemplet bureau Aarhus - Hammel T.7 d. 11.2.1907 til Veddum på Hadsundbanen.
Lot: 324204
10 øre Bølgelinie på julekort (Nisser ved Gram kirke) annulleret med brotype IIb Over Jerstal d. 23.12.1928 til Haderslev.
Lot: 324530
Th. Stauning. Faksimile-brev dateret København maj 1939 udsendt i forbindelse med folkeafstemningen om en Grundlovsændring d. 23.5.1939. Uden kuvert.
Lot: 324183
5 øre Chr. X på brevkort fra Korsør d. 13.1.1915 til København. To aftryk at lille "poststempel": Dansk Børnepost.
Lot: 323781
30/25 øre Provisorium på brev fra København d. ?0.2.1957 til Baastad, Sverige. Afsender har været usikker mht. adressen og har påklæbet et fotografi af modtagerens bolig på kuverten. Godt fundet på!
Lot: 323806
5 pfg. Germania i parstykke på brevkort (Haderslev, Lindedal) annulleret med bureaustempel Hadersleben - Christiansfeld Bahnpost Zug 2 d. 16.10.1911 til Fredericia, Danmark.
Lot: 321240
5 øre Fr. VIII på brevkort (parti fra Strib med fyrtårn) annulleret Fredericia d. 16.9.1907 og sidestemplet med privat stempel: "Fredericia Fisker- & Sømandsforening / Bazar" til København.
Lot: 324103
1859. Ufrankeret francobrev med antiqua Holstebro d. 18.2.1859 til Direktionen for Helbredelsesanstalten for Sindssyge i Aarhus.
Lot: 324767