4 sk. 1858 udg. tæt klippet på brev fra Kiel annulleret med nr.stempel 170 og sidestemplet BLÅT antiqua Kiel Bahnhof d. 31.3.1863 til Fernsicht ved Kellinghusen.

1863 - SlesvigBrev - 7

4 sk. 1858 udg. tæt klippet på brev fra Kiel annulleret med nr.stempel "170" og sidestemplet BLÅT antiqua Kiel Bahnhof d. 31.3.1863 til Fernsicht ved Kellinghusen.
Lot: 324210

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med lapidar Faaborg d. 21.2.19xx til København. Lapidar stempel benyttet som reservestempel i årene 1908-1910.

Danmark5600 - Brev - 54

Lot: 323698

10 øre SF Soldaterfrimærke på brev fra Avedørelejren stemplet Glostrup d. 17.7.1918 til menig på garnisionssygehuset i Aarhus.

1918 - Danmark2600 - Brev - SF 2

10 øre "SF" Soldaterfrimærke på brev fra Avedørelejren stemplet Glostrup d. 17.7.1918 til menig på garnisionssygehuset i Aarhus.
Lot: 324722

5 øre Bølgelinie, 15 øre og 75 øre (par) Fr. IX på 170 øre frankeret luftpostbrev fra Aabenraa d. 31.1.1952 til Boston, USA. Violet kronet Posthorn portokontrolstempel.

1952 - Danmark6200 - Brev - 246, 319, 314

Lot: 323796

20 øre Chr. X Postjubilæum på brev annulleret med brotype IVb Egernsund sn1 d. 11.7.1925 til København.

1925 - Danmark6320 - Brev - DAKA 41.04

Lot: 324719

5 øre (par) og 10 øre Chr. X på brev fra Skive annulleret med bureaustempel Skive - Nykjøbing T.1170 d. 8.4.1921 til København.

1921 - Danmark7800 - Brev - 68, 69

Lot: 324114

70 øre Haakon single på luftpost brevkort fra Porsgrund d. 16.12.1958 til Canada.

1958 - NorgeBrev

Lot: 324751

10 öre Oscar på brevkort annulleret med finsk skibsstempel Från Uttlandet og sidestemplet Åbo d. 17.3.1906 til Stuttgart, Tyskland.

1906 - SverigeBrev

10 öre Oscar på brevkort annulleret med finsk skibsstempel "Från Uttlandet" og sidestemplet Åbo d. 17.3.1906 til Stuttgart, Tyskland.
Lot: 323869

1 øre og 3 øre (3-stribe) Bølgelinie på skibsbrev annulleret Fra Sverige M. til København. På bagsiden ank.stemplet Kjøbenhavn d. 25.9.1909

1909 - Danmark1000 - Brev - 42, 44

1 øre og 3 øre (3-stribe) Bølgelinie på skibsbrev annulleret "Fra Sverige M." til København. På bagsiden ank.stemplet Kjøbenhavn d. 25.9.1909
Lot: 324768

10 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIa Rødby Havn d. 4.4.1919 til Capt. Himmelstrup, M/S Siam, Ø.K. Kontor, Frihavnen, København. Rift i overkant.

1919 - Danmark4970 - Brev - 69

10 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIa Rødby Havn d. 4.4.1919 til Capt. Himmelstrup, M/S "Siam", Ø.K. Kontor, Frihavnen, København. Rift i overkant.
Lot: 324716

90 øre Dansk Industri og 1,50 kr. Dansk Fredning (par) på anbefalet luftpostbrev fra Charlottenlund d. 17.1.1969 til Chicago, USA.

1969 - Danmark2920 - Brev - 476, 451

Lot: 324774

Tegn udstedt af Krigsministeriet for adgang med vogn til Citadellet Frederikshavn.

Danmark1000 - Diverse

Lot: 324537

14 kr. Rigsvåben single på adressekort for pakke annulleret med parentes stempel Holbæk (Orø) d. 5.1.1983 til Hellerup.

1983 - Danmark4300 - Brev - 753

Lot: 324155

5 øre Chr. IX på brevkort (Partier fra Fane) annulleret med stjernestempel SPORUP og sidestemplet bureau Aarhus - Hammel T.7 d. 11.2.1907 til Veddum på Hadsundbanen.

1907 - Danmark8450 - Brev - SK 1216

Lot: 324204

10 øre Bølgelinie på julekort (Nisser ved Gram kirke) annulleret med brotype IIb Over Jerstal d. 23.12.1928 til Haderslev.

1928 - Slesvig6551 - Brev - DAKA 127.03

Lot: 324530

Th. Stauning. Faksimile-brev dateret København maj 1939 udsendt i forbindelse med folkeafstemningen om en Grundlovsændring d. 23.5.1939. Uden kuvert.

1939 - DanmarkBrev

Lot: 324183

5 øre Chr. X på brevkort fra Korsør d. 13.1.1915 til København. To aftryk at lille poststempel: Dansk Børnepost.

1915 - Danmark4220 - Brev - 68

5 øre Chr. X på brevkort fra Korsør d. 13.1.1915 til København. To aftryk at lille "poststempel": Dansk Børnepost.
Lot: 323781

30/25 øre Provisorium på brev fra København d. ?0.2.1957 til Baastad, Sverige. Afsender har været usikker mht. adressen og har påklæbet et fotografi af modtagerens bolig på kuverten. Godt fundet på!

1957 - Danmark1000 - Brev - 364

Lot: 323806

5 pfg. Germania i parstykke på brevkort (Haderslev, Lindedal) annulleret med bureaustempel Hadersleben - Christiansfeld Bahnpost Zug 2 d. 16.10.1911 til Fredericia, Danmark.

1911 - Slesvig6100 - Brev - DAKA 260.01

Lot: 321240

5 øre Fr. VIII på brevkort (parti fra Strib med fyrtårn) annulleret Fredericia d. 16.9.1907 og sidestemplet med privat stempel: Fredericia Fisker- & Sømandsforening / Bazar til København.

1907 - Danmark7000 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (parti fra Strib med fyrtårn) annulleret Fredericia d. 16.9.1907 og sidestemplet med privat stempel: "Fredericia Fisker- & Sømandsforening / Bazar" til København.
Lot: 324103

1859. Ufrankeret francobrev med antiqua Holstebro d. 18.2.1859 til Direktionen for Helbredelsesanstalten for Sindssyge i Aarhus.

1859 - Danmark7500 - Brev

Lot: 324767