1918 - Danmark1000 - Brev - 69
10 øre Chr. X på brevkort (Villa Sommervej 12) fra Kjøbenhavn d. 4.8.1918 til Pernambuco, Brasilien. Ank.stemplet d. 24.9.1918.
Lot: 324050
Lot: 324050
20 øre Fr. IX og Julemærke provisorium 1959/1953 på lokalt julekort i Odense d. 22.12.1959.
Lot: 323808
Ufrankeret feltpostkort (Skovgaarden pr. Jels) stemplet Jels (Kr. Hadersleben) d. 9.4.1916 til soldat i 17. Infanteri Division.
Lot: 324529
Ufrankeret spørgedel af dobbelt krigsfangebrevkort fra fransk soldat i Stalag IXC (= Bad Sulza) med stumt stempel d. 26.7.1943 til København, Danmark. Rød lejrcensur.
Lot: 324190
35 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Moders Dag 2den søndag i maj Støt Mødrehjælpen Giro 3432"/København OMK. 24 d. 4.5.1964 til forfatter Grethe Risbjerg Thomsen, Virum. Indhold på fortrykt brevpapir og med underskrift fra filminstruktøren Carl Th. Dreyer.
Lot: 323413
15 pfg. Fælles udg. helsagsbrevkort opfrankeret med 10 pfg. og 15 pfg. Fælles udg. stemplet Sonderburg **C d. 12.5.1920 til Hellerup, Danmark.
Lot: 324739
5 øre Bølgelinie (mgl. hj.tak) og 10 øre Chr. X på brevkort fra København d. 17.8.1944 til Malung, Sverige. Dansk censur og stempel "Forsinket paa Grund af manglende Afsenderangivelse".
Lot: 324734
Rejsepas med foto udstedt i København 1927. Visering for bl.a. rejse til Tjekkoslovakiet. J. Jørgensen & Co. (Ivar Jantzen).
Lot: 323386
10 øre Våben single på brev annulleret med lapidar Odder d. 3.12.188x via Aarhus til Helsingborg, Sverige.
Lot: 324714
5 øre Chr. X på brevkort fra Galten d. 29.12.1916 til Skalø pr. Fejø. Skalø har siden 1869 været forbundet med Fejlø med en dæmning.
Lot: 323172
20 øre Fr. IX og Julemærke 1960 på julekort annulleret med pr.-stempel Sørbymagle pr. Slagelse d. 23.12.1960 til København.
Lot: 322581
6 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med TMS Vejle *** / "Vejle venter Dem" d. 8.9.1945 til Risskov.
Lot: 324117
5 øre Fr. VIII på brevkort (DSB jernbanefærge "Prinsesse Alexandrine") skrevet ombord på færgen og annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.74 d. 7.3.1911 til Charlottenlund.
Lot: 324105
1½d George V på brev fra Hong Kong påskrevet "via Suez" og annulleret London d. 31.7.1933 og sidestemplet "Posted on board ship Abroad / I.S." til Scarborugh, England.
Lot: 323831
1½d George V på brevkort (Havneparti) dateret d. 15.1.1928 og annulleret London / "Received from H.M.Ships" d. 2.2.1928 til Scotland.
Lot: 323835
30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Hvide Sande pr. Ringkøbing d. 18.8.1952 til Marslev (?).
Lot: 324497
5 øre Chr. X (defekt) og Julemærke 1915 på julekort (Thyra Tønder Erichsen: Snemand med neg. Serie 600) dateret d. 23.12.1915 og annulleret med stjernestempel KIRKE-STILLINGE til Slagelse.
Lot: 324040
10 øre og 20 øre Fr. VIII på adressebrev for pakke annulleret med brotype Ia Skodsborg d. 15.4.1912 til Jersie Præstegaard pr. Lille Skensved St.
Lot: 324708
15 öre Gustaf på bevkort (Jernbanefærgen Malmöhus) skrevet ombord på færgen og annulleret med sejlende bureaustempel Copenhague - Malmö * Amb 142 * d. 27.9.1950 til Stockholm.
Lot: 323859
5 aur og 10 aur Chr. X på brevkort fra Reykjavik d. 15.12.1923 til København, Danmark.
Lot: 324483
5 øre Fr. VIII på brevkort (Hilsen fra Vallekilde med foto at elever) annulleret med stjernestempel VALLEKILDE og sidestemplet Hørve d. 27.3.1908 til Bredsten.
Lot: 324077