1955 - Danmark4800 - Brev - 354, 338
30 øre 1000 års udg. (3) og 50 øre Fr. IX på luftpostbrev med Julemærke 1955 fra Nykøbing Fl. d. 27.12.1955 til New York, USA.
Lot: 324804
Lot: 324804
5 øre Bølgelinie og Julemærke 1912 på julekort dateret Tobøl d. 22.12.1912 og annulleret med stjernestempel FØVLING til Seem skole pr. Ribe.
Lot: 323748
20 øre Fr. IX på brevkort fra Balka Strand annulleret med bureaustempel Rønne - Nexø T.14 d. 24.7.1959 til Virum.
Lot: 324864
5 øre Fr. VIII og Julemærke 1909 på brevkort annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.5 d. 26.12.1909 til Fejø.
Lot: 324802
8 øre helsagsafklip som frankering på lokalt brevkort stemplet København d. 25.12.1922.
Lot: 324907
1½d George V på Canadian Pasific Cruise postkort (Funchal, Madeira) annuleret London F.S. / Paquebot d. 16.12.1927 til White River, USA.
Lot: 323811
6 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med TMS Odense 1. / "Kaj Munks Mindefond Postkonto 3" d. 14.9.1945 til Risskov.
Lot: 324122
Rejsepas med foto udstedt i København 1946. Flere stempler og stempelmærke stemplet Allied Permit Office i København. Fængselsvæsenets Trykkeri, Nyborg.
Lot: 323392
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med bureaustempel Masnedsund - Kallehave T.5 d. 23.12.1907 til Sæby.
Lot: 324540
30 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "Faborg Museum er åbent dagligt året rundt"/Fåborg *** 2 d. 13.8.1959 til København. Kuvert revet og lukket med "Lukket af postvæsenet" etiket J.30 (6-51). Sjov kombination af TMS med både dobbelt A og bolle Å i teksten.
Lot: 324889
15 øre Karavel på brevkort (Skandinavien Amerika Linie S/S "Oscar II") skrevet ombord på S/S "Oscar II" og annulleret med norsk stempel i Oslo d. 12.6.1930 til Gentofte, Danmark.
Lot: 324888
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Højen d. 13.9.1916 til København.
Lot: 324826
8 øre Bølgelinie single på underfrankeret tryksag fra København d. 9.6.1953 til Grebbestad, Sverige. Postalt opfrankeret med 4 øre frankostempel fra København OMK.
Lot: 324837
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel GLOSLUNDE og sidestemplet Nakskov d. 28.9.1910 til Nakskov.
Lot: 323752
7 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Borre d. 24.7.1919 til København. Kort med fold.
Lot: 324726
5 øre Fr. VIII på lokalt brevkort (Prinsesse Marie) annulleret med særstempel Valmuefesten 1-2-3 April 1908.
Lot: 324829
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "42" og sidestemplet antiqua Middelfart d. 24.2.185x til Odense.
Lot: 322313
5 øre Chr. IX på brevkort annulleret med lapidar Silkeborg JB.P. d. 10.8.190x til Lønstrup. Sen anvendelse af lapidarstempel.
Lot: 323783
6 øre Bølgelinie på tryksagskort fra Odense annulleret med empel Odense - Svendborg T.8 d. 15.11.1941 til Marstal.
Lot: 324836
40+5 øre Frihedsfonden og 50 øre Søofficersskolen på anbefalet brev fra Birkerød d. 15.10.1954 til Hillerød. Violet stempel: Kassebrev Birkerød 15/10 1954.
Lot: 324865
30 øre Chr. X single på retur Indkasserings-Postanvisning fra Holstebro d. 24.5.1922 til Skive.
Lot: 324504