35 øre og 50 øre på søndagsbrevkort annulleret med bureaustempel Oslo - Dombås d. 9-3-1963 T.402 til Kastrup, Danmark. Violet stempel: Forsendelsen er afsendt for sent til at nå udbringning som søndagsbrev. Kastrup Postkontor, den.

1963 - Norge3770 - Brev

35 øre og 50 øre på søndagsbrevkort annulleret med bureaustempel Oslo - Dombås d. 9-3-1963 T.402 til Kastrup, Danmark. Violet stempel: "Forsendelsen er afsendt for sent til at nå udbringning som søndagsbrev. Kastrup Postkontor, den."
Lot: 324871

20 pfg. Germania på Tauchbootsbrief fra Wildbad d. 31.12.1916 til Elmhurst, USA. Returneret med stort stempel: Zurüch / Wegen Einstellung das Tauchboot / briefverhehrs zurück an Absender. og ubådsstempel Bremen 1 / T.B. / D.O.R. d. 15.1.1917. Påskrevet at 2 mk. Tauchbootbrief gebyr er blevet refunderet.

1916 - TysklandBrev

20 pfg. Germania på "Tauchbootsbrief" fra Wildbad d. 31.12.1916 til Elmhurst, USA. Returneret med stort stempel: "Zurüch / Wegen Einstellung das Tauchboot / briefverhehrs zurück an Absender." og ubådsstempel "Bremen 1 / T.B. / D.O.R." d. 15.1.1917. Påskrevet at 2 mk. Tauchbootbrief gebyr er blevet refunderet.
Lot: 318525

5 øre Fr. VIII på brevkort (Hald Sø) annulleret med stjernestempel BÆKKELUND og sidestemplet bureau Herning - Viborg d. 11.7.1907 T.1149 til Vedbæk.

1907 - Danmark8800 - Brev - SK 0205

Lot: 324790

10+5 øre og 15+5 øre Kræftmærke på brev fra Gram annulleret med bureau Vojens - Gramby - Arnum T.48 d. 20.6.1931 til Paris, Frankrig.

1931 - Slesvig6510 - Brev - DAKA 280.03

Lot: 324854

10 øre Bølgelinie på lokalporto frankeret postkort (Inspektionsskibet Ingolf og Maagen ved Godthaab) dateret ombord på inspektionsskibet Ingolf ved Sukkertoppen d. 8.8.1938 og stemplet København K. d. 1.9.1938 til København. Befordret i lukket marinepostsæk med Hans Egede (3. rejse 1938) til København og postbehandlet ved Købmagergades postkontor som marinepost. Almindelig post fra Grønland blev behandlet ved Grønlands Styrelse før overdragelse til postvæsenet. Inspektionsskibet Ingolf var i 1938 udrustet som inspektionsskib ved Grønland i perioden 25.5.-29.9.1938. Meget flot forsendelse.

1938 - Grønland39112 - Brev - 235

10 øre Bølgelinie på lokalporto frankeret postkort (Inspektionsskibet "Ingolf" og "Maagen" ved Godthaab) dateret ombord på inspektionsskibet "Ingolf" ved Sukkertoppen d. 8.8.1938 og stemplet København K. d. 1.9.1938 til København. Befordret i lukket marinepostsæk med "Hans Egede" (3. rejse 1938) til København og postbehandlet ved Købmagergades postkontor som marinepost. Almindelig post fra Grønland blev behandlet ved Grønlands Styrelse før overdragelse til postvæsenet. Inspektionsskibet "Ingolf" var i 1938 udrustet som inspektionsskib ved Grønland i perioden 25.5.-29.9.1938. Meget flot forsendelse.
Lot: 324791

5 øre Chr. X svardel af dobbelt helsagsbrevkort annulleret med svensk stempel i Landskrona d. 2.5.1916 til Viborg, Danmark. På bagsiden interessant meddelelse fra flyvepioneren og direktør Enoch Thulin vedr. eksportforbud af aluminium med stempel A.B. Enoch Thulins Aeroplanfabrik og underskrift. Enoch Thulin (1881-1919) omkom ved en flyveulykke under opvisningsflyvning i Landskrona d. 14.5.1919. Flyvehistorisk spændende objekt.

1917 - Danmark8800 - Brev - DB 21

Lot: 324914

10 öre Gustaf på brev påskrevet Feldpost fra Stockholm d. 28.3.1918 til svensk frivillig løjtnant Willy Höglund i Infanteriegiment 347, Tyskland. Rammestempel Auslandbrief. Løjtnant Willy Höglund (1894-1918) fra Smålands husarregemente gik i april 1917 i frivillig tysk krigstjeneste, først på østfronten hvor han blev såret og fik Jernkorset og siden på vestfronten, hvor han faldt ved Montcornet i Frankrik d. 1.7.1918. Skrevet på svensk og sendt fra søster på Maria Sjukhus i Stockholm.

1918 - SverigeBrev

10 öre Gustaf på brev påskrevet "Feldpost" fra Stockholm d. 28.3.1918 til svensk frivillig løjtnant Willy Höglund i Infanteriegiment 347, Tyskland. Rammestempel "Auslandbrief". Løjtnant Willy Höglund (1894-1918) fra Smålands husarregemente gik i april 1917 i frivillig tysk krigstjeneste, først på østfronten hvor han blev såret og fik Jernkorset og siden på vestfronten, hvor han faldt ved Montcornet i Frankrik d. 1.7.1918. Skrevet på svensk og sendt fra søster på Maria Sjukhus i Stockholm.
Lot: 324780

7 øre Chr. X på brevkort (parti fra Christiansø) annulleret med brotype IIIb Christiansø d. 21.8.1919 og sidestemplet Svaneke d. 21.8.1919 til Charlottenlund.

1919 - Danmark3740 - Brev - 98

Lot: 324901

20 øre Chr. X single på fortrykt kuvert fra Schulte & Schumann sendt som GRÆNSEPORTO og annulleret med brotype IVb Egernsund sn1 d. 2.7.1926 til Flensburg, Tyskland.

1926 - Slesvig6320 - Brev - DAKA41.04

Lot: 324847

Ufrankeret feltpostkort (Gibeon, Deutsch-Süd-West-Afrika) fra sydafrikansk besat tysk Sydvestafrika med udslebet feltpoststempel fra No. 4 Advanced Base Post Office i Lüderitzbucht d. 17.5.1915 til Dannhausen, Natal. 2-sproget censurstempel.

1915 - Sydvest AfrikaBrev

Lot: 324915

10 øre Chr. X i 6-blok og 5 øre Gebyr mærke på klip fra adressekort annulleret med udslebet stjernestempel SØRVAAG og sidestemplet Thorshavn d. 18.2.1948.

1948 - Færøerne3800 - Brevstykke - SK 1342

Lot: 324783

Britisk 1½d George V på underfrankeret marinepostbrev annulleret London / Received from H.M.Ships d. 24.8.1936 til København, Danmark - eftersendt lokalt. Britisk portostempel T20 og dansk 24 øre grønt porto-maskinstempel fra København d. 25.8.1936.

1936 - England1000 - Brev

Britisk 1½d George V på underfrankeret marinepostbrev annulleret London / "Received from H.M.Ships" d. 24.8.1936 til København, Danmark - eftersendt lokalt. Britisk portostempel "T20" og dansk 24 øre grønt porto-maskinstempel fra København d. 25.8.1936.
Lot: 324900

10 øre Chr. IX på brevkort (Færgen forlader Gedser) annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Warnemünde Bahnpost Zug 12 d. 23.4.1906 til Burg på Fehmarn, Tyskland.

1906 - Danmark4874 - Brev - 53

Lot: 324831

10 øre H. C. Andersen på brevkort fra København d. 1.7.1936 til Solrød Strand pr. Taastrup - eftersendt til Karlslunde Strand med posthornstempel Solrød Strand (Taastrup) og brotype Ic Taastrup d. 11.7.1936.

1936 - Danmark2680 - Brev - SK 141.1

Lot: 324811

5 pfg. Ciffer og 10 pfg. Adler på 15 pfg. frankeret brev fra Lübeck d. 12.9.1878 til Fredericia, Danmark. Særtakst fra hertugdømmerne til Danmark.

1878 - Tyskland7000 - Brev

Lot: 324866

Norsk 5 øre Posthorn på lille tryksag Langenes (?) d. 8.9.1912 til København, Danmark. Opfrankeret med 2 øre Bølgelinie og eftersendt som lokal tryksag fra Kjøbenhavn d. 13.9.1912 til Hellerup.

1912 - Danmark1000 - Brev - 43

Lot: 324886

Nedkastet flyveblad. Vi vil vinde no. 8 oktober 1943. Nedkastet af Royal Air Force. Illustreret hæfte med omtale af bl.a. flådens sænkning

1943 - DanmarkBrev

Nedkastet flyveblad. "Vi vil vinde" no. 8 oktober 1943. Nedkastet af Royal Air Force. Illustreret hæfte med omtale af bl.a. flådens sænkning
Lot: 324743

10 c. på brev fra Salatiga d. 7.7.1914 til dansk militær apoteker Thorkil Møller i Semarang. Fuldt indhold.

1914 - Hollandske kolonierBrev

Lot: 324813

8 øre Tofarvet omv. rm. på brev annulleret med stjernestempel FLEMLØSE (type I) og sidestemplet lapidar bureau Assens - Tommerup JB d. 20.7.1896 via Fredensborg til Esbønderup Præstegaard pr. Esrom. Ank.stemplet lapidar Esrom d. 22.7.1896

1896 - Danmark5632 - Brev - SK 0326

Lot: 324855

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med lapidar Lemvig JB.P. d. 24.7.1914 til København. Meget sen anvendelse af lapidar stempel.

1914 - Danmark7620 - Brev - 68

Lot: 324823

Rejsepas med foto udstedt i Nyborg 1937. Mange viseringer og stempelmærker fra England, Spanien og Portugal. Bl.a. benyttet på rejse fra Danmark til USA i 1941. Fængselsvæsenets Trykkeri, Nyborg.

1937 - Danmark5800 - Brev

Lot: 323395