15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 58-H) annulleret med brotype IIa Fanøbad d. 2.8.1920 til Gentofte.

1920 - Danmark6720 - Brev - EB 54

Lot: 324858

Brevkort fra Essegg, Böhmen med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.92 d. 12.12.1911 til Lou St., Danmark. Rammestempel Indgaaet med mangel af Frimærke.

1911 - Danmark1000 - Brev

Brevkort fra Essegg, Böhmen med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.92 d. 12.12.1911 til Lou St., Danmark. Rammestempel "Indgaaet med mangel af Frimærke".
Lot: 324963

5 øre Fr. VIII på brevkort (Skive Kommuneskole) annulleret med bureaustempel Langaa - Struer T.1022 d. 2.6.1908 til Svendborg.

1908 - Danmark7800 - Brev - 54

Lot: 324801

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel MANDEMARK og sidestemplet Borre d. 12.9.1910 til Middelfart.

1910 - Danmark4791 - Brev - SK 0867

Lot: 324737

5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Harboöre) annulleret med stjernestempel HARBOØRE og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn T.7 d. 28.8.1903 til København.

1903 - Danmark7673 - Brev - SK 0494

Lot: 323758

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel SØNDERSØ og sidestemplet Odense JB.P.E. d. 4.9.1904 til København.

1904 - Danmark5471 - Brev - SK 1327

Lot: 323764

2½d George V på brev fra Llanelly d. 31.8.1914 til Amsterdam, Holland. Åbnet af tidlig britisk censur med provisorisk censurbanderole: Found open (or torn) and officially secured. Ank.stemplet i Amsterdam d. 5.9.1914.

1914 - EnglandBrev

Lot: 324922

5 øre firmafranko Politiken på tryksag opfrankeret med 10 øre H. C. Andersen København d. 8.8.1936 til Skive.

1936 - Danmark1000 - Brev - 225

5 øre firmafranko "Politiken" på tryksag opfrankeret med 10 øre H. C. Andersen København d. 8.8.1936 til Skive.
Lot: 324806

10 pfg. helsagsbrevkort fra Schakenborg annulleret med enringsstempel Mögeltondern d. 3.3.1891 til Næstved, Danmark.

1891 - Slesvig6291 - Brev - DAKA 114.02a

Lot: 324850

25 øre Fr. IX og Julemærke 1964 på julekort annulleret med pr.-stempel Damsholt pr. Stege d. 22.12.1964 til Bogø.

1964 - Danmark4780 - Brev - 414

Lot: 324834

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel KIRKE-STILLINGE og sidestemplet Slagelse d. 31.3.1916 til Bjæverskov pr. Borup.

1916 - Danmark4200 - Brev - SK 0699

Lot: 323760

10 øre Chr. IX på brevkort fra Kjøbenhavn d. 16.8.1905 til Sibirisk Kompagni i Kainsk, Tomsk Gouv., Sibirien.

1905 - Danmark1000 - Brev - 47

Lot: 324800

3 pfg. Ciffer single på tryksagskort annulleret med enringsstempel Apenrade ** d. 8.4.1886 til Woyens.

1886 - Slesvig6200 - Brev - DAKA 01.16

Lot: 324849

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret Sundby Præstegaard annulleret med stjernestempel GULDBORG p.F. og sidestemplet Nørre-Alslev d. 30.12.1907 til København.

1907 - Danmark4862 - Brev - SK 0441

Lot: 323747

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype Ia Fjerritslev JB.P.E. d. 12.10.1912 til Aalborg.

1912 - Danmark9690 - Brev - 64

Lot: 324940

50 pfg. Germania på anbefalet brev fra Hamburg d. 22.9.1914 til Stockholm, Sverige. På bagsiden censurstempel: Überwachungstelle (Prüfungsstelle) des IX. Armeekorps Hamburg.

1914 - TysklandBrev

Lot: 324930

10 øre Fr. VIII på brevkort (Parti fra Guldborg F.) annulleret med stjernestempel GULDBORG p.F. og sidestemplet Nørre-Alslev d. 19.1.1911 til sømand ombord på det norske handelsskib S/S Glitra c/o norske konsul i Rotterdam, Holland.

1911 - Danmark4862 - Brev - SK 0441

10 øre Fr. VIII på brevkort (Parti fra Guldborg F.) annulleret med stjernestempel GULDBORG p.F. og sidestemplet Nørre-Alslev d. 19.1.1911 til sømand ombord på det norske handelsskib S/S "Glitra" c/o norske konsul i Rotterdam, Holland.
Lot: 324131

Rejsepas med foto udstedt i København 1939. Stempler for rejse til bl.a. Tyskland. J. Jørgensen & Co.

1939 - Danmark1000 - Brev

Lot: 323387

5 øre Fr. VIII på brevkort (Marienborg Hovedbygning, Møen) annulleret med svagt stempel i Stege (?) d. 3.6.1909 til København. Stemplet Ubekjendt efter Adressen / Distr. No..

1909 - Danmark4780 - Brev - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Marienborg Hovedbygning, Møen) annulleret med svagt stempel i Stege (?) d. 3.6.1909 til København. Stemplet "Ubekjendt efter Adressen / Distr. No.".
Lot: 324947

8 øre helsagskuvert annulleret med antiqua V Præstøe d. 13.3.1885 til Kjøbenhavn.

1885 - Danmark4720 - Brev - KV 8

Lot: 324861

5 øre Fr. VIII på brevkort (Svendborg, Vejen til Sct. Jørgensgaard) fra Svendborg annulleret med bureaustempel Nyborg - Svendborg T.29 d. 9.6.1908 til København.

1908 - Danmark5700 - Brev - 54

Lot: 324887