1920 - Danmark6720 - Brev - EB 54
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 58-H) annulleret med brotype IIa Fanøbad d. 2.8.1920 til Gentofte.
Lot: 324858
Lot: 324858
Brevkort fra Essegg, Böhmen med bureaustempel Kjøbenhavn - Warnemünde T.92 d. 12.12.1911 til Lou St., Danmark. Rammestempel "Indgaaet med mangel af Frimærke".
Lot: 324963
5 øre Fr. VIII på brevkort (Skive Kommuneskole) annulleret med bureaustempel Langaa - Struer T.1022 d. 2.6.1908 til Svendborg.
Lot: 324801
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel MANDEMARK og sidestemplet Borre d. 12.9.1910 til Middelfart.
Lot: 324737
5 øre Våben på brevkort (Hilsen fra Harboöre) annulleret med stjernestempel HARBOØRE og sidestemplet bureau Vemb - Thyborøn T.7 d. 28.8.1903 til København.
Lot: 323758
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel SØNDERSØ og sidestemplet Odense JB.P.E. d. 4.9.1904 til København.
Lot: 323764
2½d George V på brev fra Llanelly d. 31.8.1914 til Amsterdam, Holland. Åbnet af tidlig britisk censur med provisorisk censurbanderole: Found open (or torn) and officially secured. Ank.stemplet i Amsterdam d. 5.9.1914.
Lot: 324922
5 øre firmafranko "Politiken" på tryksag opfrankeret med 10 øre H. C. Andersen København d. 8.8.1936 til Skive.
Lot: 324806
10 pfg. helsagsbrevkort fra Schakenborg annulleret med enringsstempel Mögeltondern d. 3.3.1891 til Næstved, Danmark.
Lot: 324850
25 øre Fr. IX og Julemærke 1964 på julekort annulleret med pr.-stempel Damsholt pr. Stege d. 22.12.1964 til Bogø.
Lot: 324834
5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel KIRKE-STILLINGE og sidestemplet Slagelse d. 31.3.1916 til Bjæverskov pr. Borup.
Lot: 323760
10 øre Chr. IX på brevkort fra Kjøbenhavn d. 16.8.1905 til Sibirisk Kompagni i Kainsk, Tomsk Gouv., Sibirien.
Lot: 324800
3 pfg. Ciffer single på tryksagskort annulleret med enringsstempel Apenrade ** d. 8.4.1886 til Woyens.
Lot: 324849
5 øre Fr. VIII på brevkort dateret Sundby Præstegaard annulleret med stjernestempel GULDBORG p.F. og sidestemplet Nørre-Alslev d. 30.12.1907 til København.
Lot: 323747
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med brotype Ia Fjerritslev JB.P.E. d. 12.10.1912 til Aalborg.
Lot: 324940
50 pfg. Germania på anbefalet brev fra Hamburg d. 22.9.1914 til Stockholm, Sverige. På bagsiden censurstempel: Überwachungstelle (Prüfungsstelle) des IX. Armeekorps Hamburg.
Lot: 324930
10 øre Fr. VIII på brevkort (Parti fra Guldborg F.) annulleret med stjernestempel GULDBORG p.F. og sidestemplet Nørre-Alslev d. 19.1.1911 til sømand ombord på det norske handelsskib S/S "Glitra" c/o norske konsul i Rotterdam, Holland.
Lot: 324131
Rejsepas med foto udstedt i København 1939. Stempler for rejse til bl.a. Tyskland. J. Jørgensen & Co.
Lot: 323387
5 øre Fr. VIII på brevkort (Marienborg Hovedbygning, Møen) annulleret med svagt stempel i Stege (?) d. 3.6.1909 til København. Stemplet "Ubekjendt efter Adressen / Distr. No.".
Lot: 324947
8 øre helsagskuvert annulleret med antiqua V Præstøe d. 13.3.1885 til Kjøbenhavn.
Lot: 324861
5 øre Fr. VIII på brevkort (Svendborg, Vejen til Sct. Jørgensgaard) fra Svendborg annulleret med bureaustempel Nyborg - Svendborg T.29 d. 9.6.1908 til København.
Lot: 324887