8 øre Tofarvet omv. rm. på brev annulleret med stjernestempel KNARREBORG og sidestemplet lapidar bureaustempel Assens - Tommerup JB d. 2.11.1900 til Liselund pr. Borre.

1900 - Danmark5633 - Brev - SK 0727

Lot: 324972

15 øre Chr. X på brevkort fra Sønderborg annulleret med bureaustempel Sønderborg - Tønder sn1 T.1408 til arbejdssoldat ved 2. Batl., 2. Komp. i Haderslev.

1922 - Danmark6400 - Brev - 70

Lot: 324938

5 øre Fr. VIII på brevkort (Diamantklippen) annulleret med svensk stempel Mölle d. 20.4.1909 til Fejø, Danmark. Ikke udtakseret i porto.

1909 - Danmark4944 - Brev - 54

Lot: 324803

90 øre FN 25 år og 1,50 kr. Rigsvåben på luftpostbrev annulleret med pr.-stempel Klokkerholm pr. Hjallerup d. 8.12.1970 til radiotelegrafisk ombord på M/S Stolt Progress via Ø.K. kontoret i Durdan, Sydafrika.

1970 - Danmark9320 - Brev - 507, 405

90 øre FN 25 år og 1,50 kr. Rigsvåben på luftpostbrev annulleret med pr.-stempel Klokkerholm pr. Hjallerup d. 8.12.1970 til radiotelegrafisk ombord på M/S "Stolt Progress" via Ø.K. kontoret i Durdan, Sydafrika.
Lot: 324808

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med lapidar Humble d. 18.9.190x til Faaborg.

Danmark5932 - Brev - 54

Lot: 324828

Bogmærke. Danmarks Blinde 1883-1933 plastik bogmærke med blindeskrift alfabet.

1933 - DanmarkDiverse

Lot: 324819

Russisk 2 kop. Våben i parstykke på brevkort anvendt i Finland og annulleret med 2-sproget stempel i Grankulla d. 20.12.1908 Høng Højskole, Danmark.

1908 - Finland5620 - Brev

Lot: 324911

5 øre Fr. VIII på julekort annulleret med lapidar Græsted d. 24.12.190x til Hornbæk. Lapidar stempel benyttet som reservestempel i juleperiode.

Danmark3230 - Brev - 54

Lot: 324785

5 øre Våben på brevkort annulleret med lapidar Lyngby d. 20.7.1905 til Kjøbenhavn.

1905 - Danmark2800 - Brev - 34C

Lot: 324948

15 øre Chr. X på brevkort (Kastellet i Rønne) dateret Svaneke og annulleret med bureaustempel Rønne - Nexø T.6 d. 24.4.1922 til København.

1922 - Danmark3740 - Brev - 70

Lot: 324101

3 øre Tofarvet og 20 øre Chr. X (2) på 43 øre frankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 11.12.1917 til München, Bayern, Tyskland. På bagsiden censurstempel fra München. Bagklap mgl.

1917 - Danmark1000 - Brev - 22C, 71

Lot: 324936

5 øre Fr. VIII på brevkort (Harboøre kirke) annulleret med bureau Vemb - Thyborøn T.7 d. 20.5.1907 til København.

1907 - Danmark7673 - Brev - 54

Lot: 324937

20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Alex Vincents Kunst Forlag i Kjøbenhavn d. 31.7.1914 til Sanatorium Bad Elster, Tyskland. Returneret med stempel Auf Befehl der Militär-behörde zurück.  Ank.stemplet d. 13.8.1914. Urent åbnet.

1914 - Danmark1000 - Brev - 71

20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Alex Vincents Kunst Forlag i Kjøbenhavn d. 31.7.1914 til Sanatorium Bad Elster, Tyskland. Returneret med stempel "Auf Befehl der Militär-behörde zurück". Ank.stemplet d. 13.8.1914. Urent åbnet.
Lot: 324926

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med lapidar Frederiksborg JB.PE. d. 7.3.1893 til København.

1893 - Danmark3400 - Brev - EB 17

Lot: 324958

Foreningen af Københavns Skotøjsfabrikanter - Lærerbrev. Udstedt i København 1938.

1938 - Danmark1000 - Brev

Lot: 323520

10 øre Bølgelinie på tryksagskort annulleret med pr.-stempel Udby pr. Holbæk d. 10.6.1949 til Holbæk.

1949 - Danmark4300 - Brev - 248

Lot: 324795