1920 - Danmark1000 - Brev - Perf. N33
3 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X med perfin "N.L." på illustreret reklamekort fra Nordisk Livsforsikrings-Aktieselskab af 1897 i Kjøbenhavn d. 2.12.1920 til København.
Lot: 326067
Lot: 326067
20 øre Chr. X i parstykke på søndagsbrev fra Hellerup d. 29.3.1947 til Hasseriis, Aalborg. Stemplet: Meddelelse fra Aalborg Postkontor. Forsendelsen er ikke udbragt Søndag fordi Brevet er afsendt for sent til at naa Udbringningen Søndag".
Lot: 326003
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1931 på julekort annulleret med brotype IVc Bredebro sn1 d. 22.12.1931 til Vaast.
Lot: 326268
10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort fra Kjøbenhavn annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Fredericia T.45 d. 29.10.1912 til Hannover, Tyskland.
Lot: 324962
10 øre Chr. IX på brevkort fra Helsingør d. 24.8.1905 til sømand ombord på S/S "Ulrich Holm" i Vliessingen, Holland - eftersendt til Kronstadt, Rusland.
Lot: 326030
60 øre Fr. IX på brev annulleret med TMS "SØNDAGs breve 55 øre i TILLÆGs porto"/København OMK. 27 d. 22.7.1963 i Paris, Frankrig.
Lot: 326271
35 øre Fr. IX på brev fra soldat annulleret med pr.stempel Sjælsmark Kaserne pr. Hørsholm d. 8.7.1964 til København.
Lot: 324981
15 øre Chr. X med perfin "WS&Co" på lokalbrev fra firma Sonesson i København d. 5.9.1947.
Lot: 326295
4 sk. 1858 udg. på brev annulleret med nr.stempel "1" og sidestemplet Kiøbenhavn d. 15.11.1862 til Nakskov. Indeholder regning for gods sendt med skipper Sörensen til Nakskov.
Lot: 326170
5 pfg. Germania på adviskort fra Kleinbahnen des Kreises Hadersleben vedr. ankommen gods sendt lokalt i Woyens d. 8.12.1906.
Lot: 326023
20 aur Luftpost single på brev fra Reykjavik d. 20.1.1935 til Vestmannaeyjrum.
Lot: 326210
10 øre Chr. IX på brevkort dateret i Gedser annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Warnemünde Bahnpost Zug 12 d. 13.10.1905 til Burg på Fehmarn, Tyskland.
Lot: 326029
25 øre Fr. IX på brevkort (Dampskibet "Hjejlen") fra Ry d. 9.7.1964 til Hvidovre. Violet stempel: "Afh. Hvi." (Afhentes Hvidovre).
Lot: 324977
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel KORNERUP og sidestemplet Roskilde d. 18.11.1909 til København.
Lot: 323759
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel VRIDSTED og sidestemplet Skive d. 30.12.1910 til Rønbjerg.
Lot: 323768
2½d Elizabeth helsagsbrevkort sendt fra RMS "Canton" annulleret med skibsstempel Brixham Devon / "Paquebot posted at sea" d. 16.5.1959 til Hatfield, England.
Lot: 326277
5 øre Våben illustreret helsagsbrevkort annulleret med særstempel Velgjørenhedsbazaren i Kjøbenhavn d. 9.4.1901 til Bjerreby på Taasinge.
Lot: 326051
5 pfg. Germania på brevkort ("Hilsen fra Kekenis" med fyrtårn) annulleret med bureaustempel Sonderburg - Norburg Bahnpost Zug 5 d. 2.10.1900 til Wien, Østrig.
Lot: 326053
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Kjøbenhavn d. 26.3.1909 til Reykjavik, Island. Påskrevet: pr. S/S "Morsø". DFDS dampskibet "Morsø" afgik d. 26.3.1909 med post til Færøerne, Reykjavik og Vest-Island. Vedl. meddelelse fra Københavns Overpostmester.
Lot: 326239
15 pfg. og 35 pfg. (3) på skibsbrev annulleret med dansk stempel i Fakse Ladeplads d. 15.3.1985 og sidestemplet "Paquebot" til Aschaffenburg, Tyskland. Privat skibsstempel: MV "Sunnanhav".
Lot: 326286
Ufrankeret feltpostkort (Gatchino) stemplet Gatchina d. 12.8.1914 til Valk, Lifland. Afdelingsstempel fra 1. Artilleripark / 23. Let. Artilleri Brigade.
Lot: 324919