4 øre posthusfranko København *OMK* på lokal tryksag i København d. 31.10.1932.

1932 - Danmark1000 - Brev

Lot: 326173

A/S Burmeister & Wain's Maskin- og Skibsbyggeri's færgefart. CYKEL-KORT 1954 med prægestempel. Fold.

1954 - Danmark1000 - Diverse

Lot: 326181

5 øre Chr. X med perfin D.F. (Firma D. Friis A/S) på brevkort (Mølle i Grejsdalen, Vejle) stemplet Vejle d. 19.2.1917 til København. Privat anvendelse af direktør Axel Frederik Friis, søn af firmaets grundlægger Axel Ditlev Friis.

1917 - Danmark7100 - Brev - Perf. D29

5 øre Chr. X med perfin "D.F." (Firma D. Friis A/S) på brevkort (Mølle i Grejsdalen, Vejle) stemplet Vejle d. 19.2.1917 til København. Privat anvendelse af direktør Axel Frederik Friis, søn af firmaets grundlægger Axel Ditlev Friis.
Lot: 326063

5 pfg. Schiller (3) på brev annulleret Aschersleben Land d. 28.8.1928 og sidestemplet Alterode (Ostharz) Aschersleben Land til Wilhelmsburg.

1928 - TysklandBrev

5 pfg. Schiller (3) på brev annulleret Aschersleben Land d. 28.8.1928 og sidestemplet "Alterode (Ostharz) Aschersleben Land" til Wilhelmsburg.
Lot: 326196

25+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 74) opfrankeret med 15 øre Fr. IX i parstykke sendt som søndagsbrev fra Vadum og annulleret med bureaustempel Aalborg - Fjerritslev T.10  d. 5.9.1953 til Odense.

1953 - Danmark9430 - Brev - KV 66, 319

Lot: 326049

20 øre Fr. IX på brevkort (Hornbæk Strand) annulleret Hornbæk d. 3.8.1960 til Nykøbing S. Ubekendt med violet stempel Ubekendt efter adressen Nykøbing Sjælland postkontor.

1960 - Danmark3100 - Brev - 320

20 øre Fr. IX på brevkort (Hornbæk Strand) annulleret Hornbæk d. 3.8.1960 til Nykøbing S. Ubekendt med violet stempel "Ubekendt efter adressen Nykøbing Sjælland postkontor".
Lot: 324982

10 aur To Konger på brev fra Hafnarfjördur d. 18.7.1919 til Kalundborg, Danmark. Ank.stemplet d. 28.7.1919.

1919 - Island4400 - Brev

Lot: 326249

Islandsk Røde Kors formular med meddelelse dateret d. 31.10.1941 til Tirslund pr. Holsted St., Danmark. Stempler fra Røde Kors i Reykjavik, Geneve og København, samt britisk censur no. P.121. Medfølger 20 øre posthusfranko frankeret fortrykt rudekuvert fra Dansk Røde Kors i København d. 22.1.1942. Urent åbnet.

1941 - Island6681 - Brev

Lot: 326089

10 øre Våben på brevkort (Nyraad station) annulleret med stjernestempel NYRAAD og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.5 d. 21.12.1904 til London, England.

1904 - Danmark4774 - Brev - SK 0932

Lot: 326287

5 øre Chr. X i 4-stribe på brev fra Charlottenlund d. 5.7.1921 til Premierlieutnant A. H. Vedel ombord på krydseren Heimdal, Købmagergades Postkontor, K. På bagsiden ank.stemplet København K. d. 6.7.1921. Krydseren Heimdal var i perioden 17.6.-30.7.1921 ledsageskib under kongebesøget til Færøerne, Island og Grønland.

1921 - Danmark2920 - Brev - 68

5 øre Chr. X i 4-stribe på brev fra Charlottenlund d. 5.7.1921 til Premierlieutnant A. H. Vedel ombord på krydseren "Heimdal", Købmagergades Postkontor, K. På bagsiden ank.stemplet København K. d. 6.7.1921. Krydseren "Heimdal" var i perioden 17.6.-30.7.1921 ledsageskib under kongebesøget til Færøerne, Island og Grønland.
Lot: 326172

15 öre Gustaf helsags korrespondancekort opfrankeret med 10 öre Løve fra Katrineholm d. 13.12.1926 til Reykjavik, Island. God destination.

1926 - SverigeBrev

Lot: 326233

5 pfg. Ciffer på lokaltbrev annulleret med enringsstempel Woyens d. 13.12.1888.

1888 - Slesvig6500 - Brev - DAKA 199.01

Lot: 326021

10 øre Våben på brevkort fra Viborg d. 23.?.1903 til Newcastle on Tyne Amerika. Mon ikke det et skulle til England.

1903 - Danmark8800 - Brev - 35B

10 øre Våben på brevkort fra Viborg d. 23.?.1903 til Newcastle on Tyne "Amerika". Mon ikke det et skulle til England.
Lot: 324904

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel GLOSLUNDE og sidestemplet Nakskov d. 23.8.1910 til Nakskov.

1910 - Danmark4900 - Brev - SK 0402

Lot: 323751

5 øre Våben med perfin C.K. (Cornelius Knudsen) anvendt på brevkort (Over Stalden, Charlottenlund) stemplet Kjøbenhavn d. 12.7.1903 til København.

1903 - Danmark1000 - Brev - Perf. C35

5 øre Våben med perfin "C.K." (Cornelius Knudsen) anvendt på brevkort ("Over Stalden", Charlottenlund) stemplet Kjøbenhavn d. 12.7.1903 til København.
Lot: 326061

5 øre Bølgelinie på brevkort dateret i Rønne annulleret med sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - Rønne d. 1.6.1914 POST 2 til København.

1914 - Danmark3700 - Brev - 64

Lot: 326035

7 kr. Islands Sygeplejeforening 50 år på luftpostkort (Partier fra Keflavik med bl.a. lufthavn) annulleret Keflavik Flugvöllur d. 6.5.1971 til København, Danmark.

1971 - Island1000 - Brev

Lot: 326205

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Bølgelinie med perfin S.& N. fra firma Simonsen & Nielsen i Kjøbenhavn d. 9.1.1919 til Klippinge. Arkivhul.

1919 - Danmark1000 - Brev - Perf. S47

3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Bølgelinie med perfin "S.& N." fra firma Simonsen & Nielsen i Kjøbenhavn d. 9.1.1919 til Klippinge. Arkivhul.
Lot: 326297

1 øre Våben og 4 øre Bølgelinie på brevkort (Nykøbing Mors posthus) annulleret med bureaustempel Skive - Nykjøbing T.1170 d. 6.9.1905 til Lemvig.

1905 - Danmark7900 - Brev - 37, 45

Lot: 326047

Finsk 3,50 mk. på brev annulleret med grønlandsk stempel 3913 Tasiilaq d. 3.9.1998 og sidestemplet Paquebot til Turku, Finland. Finsk privat skibsstempel: R/V Aranda Finnish Institute of Marine Research.

1998 - Grønland3913 - Brev

Finsk 3,50 mk. på brev annulleret med grønlandsk stempel 3913 Tasiilaq d. 3.9.1998 og sidestemplet "Paquebot" til Turku, Finland. Finsk privat skibsstempel: R/V Aranda Finnish Institute of Marine Research.
Lot: 326275

5 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel Fra Sverige M. og sidestemplet K. OMB. 4 d. 12.5.1886 til København, Danmark.

1886 - Sverige1000 - Brev

5 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel "Fra Sverige M." og sidestemplet K. OMB. 4 d. 12.5.1886 til København, Danmark.
Lot: 326284