1932 - Danmark1000 - Brev
4 øre posthusfranko København *OMK* på lokal tryksag i København d. 31.10.1932.
Lot: 326173
Lot: 326173
A/S Burmeister & Wain's Maskin- og Skibsbyggeri's færgefart. CYKEL-KORT 1954 med prægestempel. Fold.
Lot: 326181
5 øre Chr. X med perfin "D.F." (Firma D. Friis A/S) på brevkort (Mølle i Grejsdalen, Vejle) stemplet Vejle d. 19.2.1917 til København. Privat anvendelse af direktør Axel Frederik Friis, søn af firmaets grundlægger Axel Ditlev Friis.
Lot: 326063
5 pfg. Schiller (3) på brev annulleret Aschersleben Land d. 28.8.1928 og sidestemplet "Alterode (Ostharz) Aschersleben Land" til Wilhelmsburg.
Lot: 326196
25+5 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 74) opfrankeret med 15 øre Fr. IX i parstykke sendt som søndagsbrev fra Vadum og annulleret med bureaustempel Aalborg - Fjerritslev T.10 d. 5.9.1953 til Odense.
Lot: 326049
20 øre Fr. IX på brevkort (Hornbæk Strand) annulleret Hornbæk d. 3.8.1960 til Nykøbing S. Ubekendt med violet stempel "Ubekendt efter adressen Nykøbing Sjælland postkontor".
Lot: 324982
10 aur To Konger på brev fra Hafnarfjördur d. 18.7.1919 til Kalundborg, Danmark. Ank.stemplet d. 28.7.1919.
Lot: 326249
Islandsk Røde Kors formular med meddelelse dateret d. 31.10.1941 til Tirslund pr. Holsted St., Danmark. Stempler fra Røde Kors i Reykjavik, Geneve og København, samt britisk censur no. P.121. Medfølger 20 øre posthusfranko frankeret fortrykt rudekuvert fra Dansk Røde Kors i København d. 22.1.1942. Urent åbnet.
Lot: 326089
10 øre Våben på brevkort (Nyraad station) annulleret med stjernestempel NYRAAD og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.5 d. 21.12.1904 til London, England.
Lot: 326287
5 øre Chr. X i 4-stribe på brev fra Charlottenlund d. 5.7.1921 til Premierlieutnant A. H. Vedel ombord på krydseren "Heimdal", Købmagergades Postkontor, K. På bagsiden ank.stemplet København K. d. 6.7.1921. Krydseren "Heimdal" var i perioden 17.6.-30.7.1921 ledsageskib under kongebesøget til Færøerne, Island og Grønland.
Lot: 326172
15 öre Gustaf helsags korrespondancekort opfrankeret med 10 öre Løve fra Katrineholm d. 13.12.1926 til Reykjavik, Island. God destination.
Lot: 326233
5 pfg. Ciffer på lokaltbrev annulleret med enringsstempel Woyens d. 13.12.1888.
Lot: 326021
10 øre Våben på brevkort fra Viborg d. 23.?.1903 til Newcastle on Tyne "Amerika". Mon ikke det et skulle til England.
Lot: 324904
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel GLOSLUNDE og sidestemplet Nakskov d. 23.8.1910 til Nakskov.
Lot: 323751
5 øre Våben med perfin "C.K." (Cornelius Knudsen) anvendt på brevkort ("Over Stalden", Charlottenlund) stemplet Kjøbenhavn d. 12.7.1903 til København.
Lot: 326061
5 øre Bølgelinie på brevkort dateret i Rønne annulleret med sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - Rønne d. 1.6.1914 POST 2 til København.
Lot: 326035
7 kr. Islands Sygeplejeforening 50 år på luftpostkort (Partier fra Keflavik med bl.a. lufthavn) annulleret Keflavik Flugvöllur d. 6.5.1971 til København, Danmark.
Lot: 326205
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 4 øre Bølgelinie med perfin "S.& N." fra firma Simonsen & Nielsen i Kjøbenhavn d. 9.1.1919 til Klippinge. Arkivhul.
Lot: 326297
1 øre Våben og 4 øre Bølgelinie på brevkort (Nykøbing Mors posthus) annulleret med bureaustempel Skive - Nykjøbing T.1170 d. 6.9.1905 til Lemvig.
Lot: 326047
Finsk 3,50 mk. på brev annulleret med grønlandsk stempel 3913 Tasiilaq d. 3.9.1998 og sidestemplet "Paquebot" til Turku, Finland. Finsk privat skibsstempel: R/V Aranda Finnish Institute of Marine Research.
Lot: 326275
5 öre helsagsbrevkort fra Malmö annulleret med skibsstempel "Fra Sverige M." og sidestemplet K. OMB. 4 d. 12.5.1886 til København, Danmark.
Lot: 326284